Laseroterapia PIKOSEKUNDOWA w kosmetologii

powrót

Kosmetologia

Usuwanie blizn, głębokich zmian barwnikowych czy różnobarwnych tatuaży to tylko niektóre z funkcji laserów pikosekundowych, coraz popularniejszych w medycynie estetycznej i kosmetologii. Na czym polega skuteczność tego rozwiązania?
muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Laseroterapia PIKOSEKUNDOWA w kosmetologii

Laseroterapia pikosekundowa opiera się na impulsach laserowych kierowanych bezpośrednio w miejsce, w którym znajduje się blizna czy przebarwienie, pozostawiając otaczające je tkanki nietknięte. Technologia ta pomaga uzyskać lepsze rezultaty niż starsze generacje laserów, jednocześnie nawet o połowę skracając ilość zabiegów koniecznych do likwidacji nieestetycznych zmian skórnych.

Energia wykorzystywana podczas zabiegu dostarczana jest do skóry w bardzo krótkim, liczonym w pikosekundach odcinku czasu, co minimalizuje ryzyko poparzenia. Z tego też powodu większość zabiegów wykorzystujących tę technologię nie wymaga znieczulenia, powodując mniej powikłań niż tradycyjne lasery frakcyjne. Podczas zabiegu cząsteczki pigmentu są rozbijane w drobny pył, co jest też bezpieczniejsze dla układu odpornościowego pacjentów, ponieważ w tej formie jest on łatwiej usuwany z organizmu.

Mnogość zastosowań

Laser pikosekundowy ma szerokie zastosowanie we współczesnej kosmetologii. Wykorzystywany jest do usuwania powierzchownych i głębokich zmian barwnikowych, przebarwień hormonalnych czy blizn. Stosuje się go w leczeniu trądziku, rumienia oraz grzybicy paznokci. Umożliwia również usunięcie niechcianego tatuażu, stworzonego nawet przy użyciu trudnych do zlikwidowania wielobarwnych tuszów czy korekty źle wykonanego makijażu permanentnego.

Technologia znajduje również zastosowanie w zabiegach typu anti-ageing. Wraz z wiekiem w skórze zmniejsza się ilość włókien kolagenowych. W wyniku tego procesu skóra staje się mniej elastyczna, wiotczeje, zaczynają się też pojawiać pierwsze zmarszczki. Laseroterapia wpływa na strukturę skóry, stymulując ją do produkcji kolagenu i elastyny. Zabieg pomaga ujędrnić i wygładzić skórę, jednocześnie zmniejszając ilość widocznych zmarszczek. Pomaga również w walce z rozstępami, które po zabiegu zostają spłycone i przybierają odcień zbliżony do koloru skóry, która je otacza.

Przeciwwskazania

Decydując się na zabieg z wykorzystaniem lasera pikosekundowego, należy pamiętać, że nie mogą z niego korzystać kobiety w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią, pacjenci onkologiczni, osoby zarażone wirusem HIV oraz żółtaczką, cierpiące na łuszczycę, bielactwo, padaczkę, zaburzenia związane z krzepnięciem krwi czy pacjenci z nieuregulowaną cukrzycą.

Do zabiegu nie kwalifikują się też pacjenci przyjmujący leki czy zioła uwrażliwiające na światło (retinoidy, dziurawiec), przyjmujący leki przeciwtrądzikowe na bazie izotretynoniny, steroidy, osoby ze skłonnością do blizn przyrosłych, z aktywnymi infekcjami i stanami zapalnymi skóry oraz w trakcie antybiotykoterapii.

Niewskazane jest również poddawanie się zabiegowi przez osoby ze świeżą opalenizną.

Z tego powodu najlepszym okresem na laseroterapię, szczególnie okolic twarzy, szyi czy dekoltu, jest okres jesienno-zimowy, kiedy skóra w tych miejscach nie jest narażona na promieniowanie UV.

Indywidualne podejście

Liczba zabiegów wykonywanych w ramach laseroterapii jest dobierana indywidualnie, w zależności od rodzaju oraz ilości pigmentu, który chcemy usunąć. Zazwyczaj do osiągnięcia satysfakcjonującego efektu wykonuje się 3 do 6 zabiegów, w miesięcznych odstępach czasu, tak by dać skórze czas na regenerację.

Po zabiegu może się pojawić niewielki obrzęk oraz zaczerwienienie, utrzymujące się do 5 dni. Przez miesiąc powinno się chronić miejsce poddawane zabiegowi przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz stosować specjalne kremy łagodzące. Co istotne dla wielu pacjentów, okres rekonwalescencji po zabiegu został ograniczony do minimum, dlatego osoby, które się na niego zdecydują, mogą od razu wrócić do codziennych obowiązków.

Lek. med. Ewelina Styczyńska-Kowalska
publikacje Cabines 85
do góry | powrót