Trendy, trendy ...

powrót

Trendy

Minął kolejny rok, za pasem nowy, niosący wiele wydarzeń, nowości, odkryć… Co czeka świat kosmetyki profesjonalnej – można wnioskować na podstawie obecnych wydarzeń, ale zawsze pozostaje miejsce na zaskoczenia i niespodzianki. Poniżej subiektywny przegląd trendów całkiem nowych i nie tylko. Mówią, że żyje się raz, ale niektóre zjawiska żyją wiele razy i zawsze nieco inaczej.
muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Trendy, trendy ...© Iakov Filimonov - Depositphotos

Szklanej kuli i zdolności proroczych brak, dlatego do wyboru trendów posłużyła przede wszystkim lektura rozmaitych źródeł – od trendbooków na nadchodzący sezon, przez artykuły w internecie, dyskusje w mediach społecznościowych i na forach, po doniesienia ze świata kosmetyki. Spektakularnych odkryć nie ma, raczej konsekwentnie utrzymują się i rozwijają trendy z poprzednich lat.

Nanoobietnice

Nanomateriały to nienowa, ale wielce obiecująca technologia, mogąca diametralnie zmienić właściwości kosmetyków i otworzyć nowy rozdział w poszukiwaniu metod dostarczania do skóry substancji aktywnych. Obecnie technologia ta jest jednak szczegółowo badana, żeby zapobiec ewentualnym negatywnym skutkom wprowadzania nanocząstek do organizmu ludzkiego. Tak małe cząstki docierają bowiem o wiele głębiej niż składniki kosmetyków, do warstwy ukrwionej skóry, a stąd z krwiobiegiem mogą przedostać się w inne rejony organizmu. To ogromne ryzyko, nic więc dziwnego, że badania są niezwykle skrupulatne.

W lipcu przyszłego roku Komisja Europejska ma przyjrzeć się obowiązującym obecnie w krajach Unii Europejskiej przepisom dotyczącym nanomateriałów i uwzględnić obecny stan badań w tej dziedzinie w celu ewentualnej zmiany przepisów.

Konopie nieco inaczej

Medyczna marihuana została ku uldze wielu chorych i ich rodzin zalegalizowana w naszym kraju. Od dawna natomiast można kupić kosmetyki z dodatkiem ekstraktu z konopi. Niewykluczone, że legalizacja marihuany medycznej wzbudzi większe zainteresowanie kosmetykami opartymi na surowcach z konopi indyjskich, a jest powód do tego, bo poza THC o działaniu narkotycznym marihuana zawiera szereg substancji, które dobroczynnie działają na skórę.

Przede wszystkim wartościowy olej, którego skład to aż ¾ nienasyconych kwasów tłuszczowych. Działa on na skórę nawilżająco, dostarcza witamin A, D i E, natłuszcza, działa antybakteryjnie, łagodzi. Dzięki temu nadaje się do wszechstronnej pielęgnacji skóry z różnymi potrzebami: trądzikowej, tłustej, przesuszonej, starzejącej się, ale też problematycznej, na przykład z łuszczycą i egzemą.

Dodaje się go również do szamponów, odżywek i masek do włosów, ponieważ odżywia włosy, nadaje im połysk i elastyczność.

Dobre czasy dla wielbicielek naturalności

„Vogue” skupia się na trendach w makijażu i fryzurach i wieszczy modę na maksymalnie naturalny wygląd – twarz bez śladu makijażu oraz włosy ułożone naturalnie, bez suszenia, prostowania i innych zabiegów. Trend „make-up without make-up” czy „nude” utrzymuje się wysoko w rankingach od lat. Taki naturalny wygląd, jaki prezentują modelki na wybiegach, wzbudzi na pewno niejakie opory kobiet. Mówi się bowiem, że aby dobrze wyglądać w makijażu, którego nie widać, trzeba się napracować o wiele mocniej niż nad makijażem w wersji wieczorowej.

Przede wszystkim trzeba zadbać o cerę, a dla wielu osób makijaż to sposób na maskowanie niedoskonałości. Kolejne makijażowe trendy według najsłynniejszej gazety poświęconej modzie to kocie oko intensywnie podkreślone czarną, grubą linią oraz czerwone usta. Te ostatnie to żadna nowość wprawdzie, to wręcz klasyk, ale w wydaniu na rok 2018 mają być świeże, z konturem nie podkreślonym, lecz lekko rozmytym.

Koreański fenomen

Szerzej o tej niezwykle popularnej w ostatnim czasie metodzie piszemy w osobnym artykule. Zaczerpnięta od Koreanek metoda mycia twarzy w ramach kilkuetapowego rytuału z użyciem kilku kosmetyków to gwarancja gruntownego oczyszczenia, świeżo wyglądającej, jasnej cery i pozbycia się wielu problemów. To także element profilaktyki przeciwrodnikowej, ponieważ mycie tą metodą usuwa ze skóry pozostałości zanieczyszczeń mogących sprzyjać mnożeniu się wolnych rodników. Wreszcie – jest to przygotowanie twarzy do kolejnych zabiegów, którym Koreanki poświęcają wiele uwagi.

Należą do nich kremy nawadniające i nawilżające, a także maski w płachcie (mask sheet). Łatwe w aplikacji, wygodne, o niebanalnym wyglądzie – pokochał je cały świat. Celem jest uzyskanie cery promiennej, jasnej, nawilżonej tak bardzo, że aż lśni. Ten trend podchwytują projektanci mody i na wybiegach można było zaobserwować modelki w makijażu nadającym skórze lśniący, jakby wilgotny połysk.

Źródła:

  • https://www.vogue.com/article/top-beauty-trends-hair-makeup-nails-fashion-weekspring-2018-runways-new-york-citymilan-paris-london
  • https://www.trendone.com/en/portfolio/innovationstools/trend-book-2018.html
  • http://biotechnologia.pl/kosmetologia/przyszlosc-nanomaterialow-w-kosmetykach,17284
  • https://www.skincarebyalana.com/blog/whats-trend-beauty-2017/

więcej w Cabines nr 85

Dorota Bury
publikacje Cabines 85
do góry | powrót