Terapia narkotykowa – 2 kroki do wyjścia z uzależnienia

powrót

Aktualności

Narkotyki to narastający problem społeczny.
Terapia narkotykowa – 2 kroki do wyjścia z uzależnienia

Narkotyki to narastający problem społeczny. W uzależnienie od nich wpadają osoby coraz młodsze, co spowodowane jest łatwiejszym i powszechniejszym dostępem do środków psychoaktywnych. Bez trudu można się w nie zaopatrzyć na każdej większej imprezie, również szkoły zauważają rosnący problem. Narkomania to jeden z najcięższych nałogów – szybko uzależnia i jest trudna do wyleczenia, zwłaszcza bez pomocy specjalistów. Terapia narkotykowa daje szansę na powrót do zdrowia i życia bez używek. Wymaga jednak dużo pracy z pacjentem, współpracy z rodziną i bliskimi i sporej ilości czasu.

1. Leczenie narkomanii
2. Terapia narkotykowa – jak się na nią dostać?

Leczenie narkomanii

Aby rozpocząć leczenie, należy przede wszystkim ustalić podstawowe fakty – jak długo trwa nałóg, jaki rodzaj narkotyków zażywał pacjent, jak długo potrafił trwać ciąg narkotykowy. Informacje te pozyskuje lekarz podczas pierwszych rozmów z osobą uzależnioną. Pozwalają one na odpowiedni dobór leków oraz zastosowanej terapii. Kolejny etap to jedno z najtrudniejszych doświadczeń dla pacjenta, czyli detoksykacja. Ma ona na celu nie tylko usunięcie szkodliwych substancji z organizmu, ale również przywrócenie i ustabilizowanie prawidłowego funkcjonowania poszczególnych organów. Podczas tej fazy u osoby uzależnionej występuje tak zwany zespół odstawienia, pojawiają się takie objawy jak skoki ciśnienia tętniczego, obniżenia poziomu hormonów, kłopoty z pamięcią. Po zakończeniu detoksykacji następuje etap terapii z wykwalifikowanymi psychoterapeutami, który ma na celu uświadomienie pacjentowi w jaki sposób radzić sobie z problemami i nauczyć się odpowiedzialności za swoje zachowanie, jak powstają i działają uzależnienia, jak odnowić i utrzymywać relacje z bliskimi. Leczenie narkomanii warszawa jest procesem długotrwałym, może trwać nawet kilkanaście miesięcy choć w przypadku łagodniejszych uzależnień pacjent może opuścić klinikę po 8-10 tygodniach.

Terapia narkotykowa – jak się na nią dostać?

Aby terapia narkotykowa odniosła sukces, konieczna jest chęć poddania się leczeniu wyrażona przez osobę uzależnioną. Terapia przymusowa mija się z celem, gdyż brak współpracy ze strony pacjenta uniemożliwi skuteczne jej zakończenie. Wyjątkiem są osoby nieletnie, które mogą trafić na odwyk za zgodą wyrażoną przez ich rodziców lub opiekunów prawnych. Rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w pomocy i przekonaniu osoby uzależnionej do podjęcia terapii, choć zdarza się, iż taka osoba podejmuje decyzje o leczeniu bez wiedzy najbliższych. Niektóre kliniki przyjmują pacjentów z podległych im rejonów, inne są przygotowane na leczenie osób z całej Polski. Na stronie https://medjol.pl/terapia/odwyk-narkotykowy można znaleźć szczegółowe informacje jak dostać się na terapię i jakie warunki trzeba spełnić. Warto pamiętać, iż zamknięta klinika to często jedyny sposób pomocy osobie uzależnionej od narkotyków.
 

Dlaczego warto zamówić standardową prenumeratę Cabines!
  • otrzymasz 6 kolejnych numerów czasopisma z rabatem 20%
  • każdy numer otrzymasz w dniu jego ukazania się na rynku
  • uczestniczysz w losowaniu atrakcyjnych nagród
  • otrzymujesz 50% rabatu na ogłoszenie drobne
zamów!