Jak zaspokajać dzienne zapotrzebowanie na wapń?

powrót

Aktualności

Wapń to pierwiastek, bez którego trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie naszego organizmu.
Jak zaspokajać dzienne zapotrzebowanie na wapń?

Nie tylko pełni on materiał budulcowy dla kości i zębów. Jest on aktywatorem wielu enzymów, a także wpływa na pracę serca i układu krwionośnego oraz układu nerwowego i hormonalnego. Warto więc go dostarczać swojemu organizmowi w odpowiedniej dawce każdego dnia. Jak jednak zaspokajać w sposób prawidłowy zapotrzebowanie na ten pierwiastek?

Ile wynosi dzienne zapotrzebowanie na wapń?

Przyjmuje się, że dzienna norma spożycia wapnia dla osoby dorosłej wynosi 1000 mg. Należy jednak pamiętać, że norma ta może ulegać zmianie w zależności od wieku czy okoliczności. W życiu bywają bowiem okresy zwiększonego zapotrzebowania na wapń. Chodzi przede wszystkim o czas intensywnego wzrostu u dzieci i młodzieży, ciążę i okres karmienia piersią czy okres rehabilitacji, czy leczenia złamań kości. O wapń powinny zadbać także kobiety w okresie menopauzy oraz osoby starsze, u których notuje się szybszy spadek gęstości kości.

Jak rozpoznać niedobór wapnia w organizmie?

Niedobór wapnia nazywany jest hipokalcemią. Jej objawy to uczucie zmęczenia i drażliwość oraz obniżony nastrój. Zaobserwować można problemy z pracą serca i krzepnięciem krwi. Pojawiają się skurcze mięśni, bóle w stawach oraz poczucie mrowienia i drętwienia kończyn. Zwiększa się także ryzyko złamań kości oraz rozwoju osteoporozy. Często pojawiają się ubytki w zębach. Mogą również wystąpić zaburzenia snu.

Jak zaspokajać dzienne zapotrzebowanie na wapń?

Dzienne zapotrzebowanie na wapń powinno zostać zaspokojone przez zdrową i zbilansowaną dietę. Produkty bogate w wapń to nabiał (mleko, sery, kefiry, maślanki, jogurty), warzywa (m.in. brokuły, jarmuż, szpinak, awokado), rośliny strączkowe (np. soczewica, fasola, ciecierzyca), a także ryby z ośćmi (przede wszystkim sardynki i szprotki). Oprócz tego wapń znajduje się również w suszonych figach i morelach, a także w orzechach i nasionach. Warto więc do swojej diety wprowadzić takie produkty jak sezam i mak, migdały czy pestki dyni. Fani słodkości mogą sięgnąć po kakao i czekoladę.

Spożywanie odpowiednich produktów to jednak połowa sukcesu. Pewne substancje, jak w nadmiarze pita kawa lub napoje alkoholowe, będę wypłukiwać wapń z organizmu. Jego przyswajaniu przez organizm nie sprzyja również palenie papierosów, spożycie zbyt dużych dawek soli (powyżej 6 g dziennie) czy sięganie po napoje gazowane z kwasem fosforowym. Aby wapń był dobrze wchłaniany przez organizm, należy także dostarczyć mu odpowiednią ilość witaminy D. W tym celu najlepiej codzienne poddawać się ekspozycji na słońce. Jego promienie pobudzają nasz organizm to produkcji tej witaminy. Można ją także pozyskać z pożywienia np. tłustych ryb i jaj.

Czy suplementacja wapniem na sens?

Choć podstawowym źródłem wapnia powinna być dieta, w wielu przypadkach warto sięgnąć po suplementy. Przede wszystkim w momentach, kiedy wiemy, że nie dostarczamy naszemu organizmowi odpowiedniej dawki tego pierwiastka. Zwłaszcza że w niektórych okresach życia potrzebujemy tego wapnia więcej. Warto wtedy sięgnąć po dobry preparat. Jest nim Calperos, lek z wapniem dostępny bez recepty. Zawiera on węglan wapnia, który jest bardzo dobrze przyswajalny przez ludzki organizm. Preparat ma formę kapsułek. Oznacza to, że w przypadku produktu Calperos 500 jedna tabletka zawiera 200 mg węglanu wapnia. Sposób dawkowania najlepiej ustalić jest indywidualnie z lekarzem. Więcej o preparacie można przeczytać na https://calperos.pl/marka-calperos/calperos-lek-bez-recepty/.

Każdy z nas powinien zadbać o to, aby dostarczyć swojemu organizmowi odpowiednią ilość wapnia. Dzięki temu pierwiastku możemy cieszyć się zdrowymi i silnymi kośćmi oraz dobrym samopoczuciem. Na szczęście wapń dostępny jest w wielu produktach żywnościowych. Zawsze istnieje również możliwość suplementacji - wystarczy sięgnąć po wysokiej jakości lek, jakim jest Calperos (więcej na https://calperos.pl). Wdrażanie zmian w jadłospis warto zacząć już dziś!

Dlaczego warto zamówić standardową prenumeratę Cabines!
  • otrzymasz 6 kolejnych numerów czasopisma z rabatem 20%
  • każdy numer otrzymasz w dniu jego ukazania się na rynku
  • uczestniczysz w losowaniu atrakcyjnych nagród
  • otrzymujesz 50% rabatu na ogłoszenie drobne
zamów!