Co na ból brzucha? Objawy i leczenie

powrót

Aktualności

Ból brzucha to niezwykle popularna dolegliwość, z którą zmagał się zapewne każdy z nas.
Co na ból brzucha? Objawy i leczenie

Ból brzucha to niezwykle popularna dolegliwość, z którą zmagał się zapewne każdy z nas. Może być to skutek niegroźnych, przemijających schorzeń, jak i sygnał alarmowy, informujący o poważnych problemach zdrowotnych. Przyczyny bólu w jamie brzusznej mogą być bardzo różne. Od biegunek powiązanych zatruciem, po stres, który towarzyszy nam każdego dnia. Kiedy powinniśmy się zacząć martwić, a kiedy bóle w obrębie jamy brzusznej są niegroźne? Co robić, gdy brzuch zacznie boleć?

Co to jest ból brzucha?

Pytanie to jest może nieco banalne, lecz warto zagłębić się nieco bardziej w strukturę znaczenia tego powszechnego objawu. Ból jest bardzo ważnym czynnikiem, który informuje nas o tym, że w organizmie dzieje się coś niepożądanego. Z bólem brzucha związane jest więcej kwestii. Skłania do poszukiwań przyczyny takiego stanu rzeczy i pozwala wdrożyć leczenie lub unikanie bodźców wywołujących ból. Takie działania mogą często zapobiegać groźnym następstwom. Samoistne lub będące wynikiem leczenia ustępowanie bólu jest sygnałem pozytywnego przebiegu choroby.

Przyczyny bólu brzucha

Tak jak już wspomnieliśmy przyczyn bólów brzucha, może być wiele. Niezależnie od tego, co spowodowało ból słaby lub silny ból brzucha, należy obserwować objawy towarzyszące. Najbardziej popularnymi przyczynami silnego bólu brzucha są:

  • Stany zapalne — zapalenie wyrostka robaczkowego,
  • Niedrożność jelit,
  • Zespół jelita drażliwego,
  • Biegunka, zaparcia, zatrucie pokarmowe,
  • Stres,
  • Alergia pokarmowa (np. nietolerancja laktozy),
  • Choroba Leśniowskiego-Crohna.

Ból brzucha często jest towarzyszem miesiączki. Ból menstruacyjny to wynik przemian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. Wraz z początkiem cyklu endometrium wyścielające macicę rozpoczyna silne łuszczenie, co powoduje skurcze mięśni macicy. Taki rodzaj bólu może trwać do kilku dni i promieniować nawet do pleców.

Bóle w obrębie jamy brzusznej mogą być spowodowane przechodzeniem grypy żołądkowej. Wywołują ją najczęściej bakterie lub pasożyty. Zazwyczaj jest to kłujący ból, któremu towarzyszą inne objawy jak nudności, wymioty czy biegunki. Ból brzucha może być wywołany przez refluks żołądkowo-przełykowy.

Bóle brzucha — rodzaje

W diagnostyce bólu brzucha może pomóc nam określenie natężenia, czasu trwania, charakteru oraz okoliczności wystąpienia i inne objawy towarzyszące bólu brzucha. Na przykład w przypadku niestrawności ból jest ostry, lecz przemijający. Nie towarzyszą mu zwykle inne objawy. W skrajnych przypadkach pojawiają się wymioty lub biegunka. Zaburzenia przewodu pokarmowego związane z zatruciem pokarmowym objawiają się silnym bólem brzucha, który jest krótkotrwały i ostry. Towarzysza mu jednak dodatkowe objawy jak wysoka gorączka wymioty czy biegunka.

Ból, który powinien wzbudzić w nas niepokój, jest zwykle zlokalizowany w ściśle określony miejscu. Oczywiście zdarzają się wyjątki, np. zapaleni otrzewnej, gdzie mamy do czynienia z ogólnym bólem w jamie brzusznej, a jest to zagrożenie życia. Sygnałem alarmowym powinny być zazwyczaj nagłe, silne bóle i skurcze brzucha zlokalizowane w konkretnym obszarze. Może być to informacja o schorzeniach jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, choroba dróg żółciowych i wątroby, czy zapalenie wyrostka robaczkowego. Taka charakterystyka bólu powinna zmusić nas do natychmiastowego zgłoszenia się do lekarza lub wykonanie niezbędnych badań. Więcej informacji możemy zdobyć na stronie: https://badaniakrwi.pl/

Co na ból brzucha? Leczenie bólu brzucha

Z niegroźnymi bólami brzucha możemy w prosty sposób poradzić sobie na własną rękę. Jeżeli natężenie bólu jest niskie i wykluczyliśmy cięższe objawy jak wrzody żołądka to skuteczne z bólem, są leki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. To między innymi ibuprofen, Ibuprom, Ibumax oraz działające przeciwbólowo leki zawierające paracetamol. Należy pamiętać, że leki z tej grupy mogą działać drażniąco na śluzówkę żołądka.

Jeżeli mamy problemy związane z niestrawnością, pomocne mogą okazać się napary z ziół zwiększające wydzielenia soków trawiennych. Działają one rozkurczowo na mięśnie układu pokarmowego. To produkty jak rumianek, mięta pieprzowa, koper włoski czy korzeń mniszka. Pozycją, którą możemy przyjąć, aby rozluźnić brzuch, jest leżenie z podkurczonymi nogami. Pomocny może okazać się tez ciepły okład. Warto również sięgnąć po siemię lniany, które powleka błony śluzowe żołądka, przełyku i dwunastnicy, chroniąc przed agresywnym działaniem kwasu solnego.

Dlaczego warto zamówić standardową prenumeratę Cabines!
  • otrzymasz 6 kolejnych numerów czasopisma z rabatem 20%
  • każdy numer otrzymasz w dniu jego ukazania się na rynku
  • uczestniczysz w losowaniu atrakcyjnych nagród
  • otrzymujesz 50% rabatu na ogłoszenie drobne
zamów!