Ból stopy - kiedy udać się do fizjoterapeuty

powrót

Aktualności

Pod względem funkcjonalnym stopa jest jedną z najważniejszych struktur organizmu człowieka.
Ból stopy - kiedy udać się do fizjoterapeuty

Ból stopy - kiedy udać się do fizjoterapeutyTo właśnie od kości, mięśni, ścięgien i więzadeł tej okolicy zależy prawidłowy rozkład sił i obciążeń oraz efektywny chód. Zaburzenia w jej obrębie mogą bowiem w negatywny sposób rzutować na struktury położone powyżej, takie jak stawy kolanowe, biodra czy kręgosłup. Efektem jest ból i dalsze postępowanie zmian strukturalnych, które wymaga wyeliminowania pierwotnej przyczyny dolegliwości. Jakie problemy ze stopami są wskazaniem do zgłoszenia się na wizytę do fizjoterapeuty?

Fizjoterapia w dolegliwościach związanych ze stopą

Skręcenie stawu skokowego górnego jest jedną z najczęstszych kontuzji sportowych. W jej wyniku dochodzi do przekroczenia fizjologicznego zakresu ruchu, co skutkuje uszkodzeniem torebki stawowej oraz mięśni i więzadeł znajdujących się w tej okolicy. Większość z przypadków nie wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej, jednak brak zastosowania odpowiedniej terapii może skutkować z powtarzaniem się tego problemu w przyszłości. Z tego powodu warto skonsultować problem z fizjoterapeutą, który nie tylko wprowadzi odpowiednie ćwiczenia, ale również dzięki odpowiednim technikom, przywróci naruszony podczas urazu balans mięśniowo-powięziowy.

Zastosowanie fizjoterapii jest również niezbędne w przypadku bólu wynikającego z płaskostopia i innych deformacji tej części ciała. Pojawia się on najczęściej podczas długotrwałego chodzenia i manifestuje się w okolicy środkowej części podeszwy stopy. W bardziej zaawansowanych przypadkach dolegliwościom może towarzyszyć również obrzęk i tkliwość kończyny, czyli objawy utrudniające codzienne funkcjonowanie. Sytuacja tego rodzaju wymaga wykonania dokładniejszej diagnostyki i wyeliminowania problemu, którego bezpośrednią przyczyną jest wypłaszczenie łuków stopy.

Jakie są przyczyny bólu w obrębie stopy?

Rehabilitacja stopy to bardzo ważna część procesu terapeutycznego w przebiegu ostrogi piętowej i zapalenia rozcięgna podeszwowego. Obie jednostki chorobowe są ze sobą ściśle powiązane i skutkują pojawieniem się nadbudowy kostnej w okolicy kości piętowej. W efekcie takiego procesu ból jest odczuwany przy każdym kroku, przez co dochodzi do ograniczenia aktywności ruchowej do minimum. Odpowiednie techniki tkanek miękkich i zabiegi z zakresu fizykoterapii pozwalają na szybki i skuteczny powrót do normalnego funkcjonowania i pozbycie się przykrego problemu.

Przyczyną bólu stopy mogą być też zaburzenia o podłożu neurologicznym, do których dochodzi w przebiegu niektórych chorób przewlekłych oraz urazów. W przypadku czasowego zablokowania funkcji nerwu, najczęstszymi objawami są mrowienie, drętwienie i ból o promieniującym charakterze. Działanie fizjoterapeutyczne ma na celu nie tylko przywrócenie pełnej funkcjonalności uszkodzonych struktur, ale też zapobiegnięcie pojawieniu się zaników mięśniowych, związanych z mniejszą aktywnością ruchową. Zastosowanie odpowiednich metod, takich jak masaż, mobilizacje, techniki powięziowe i neuroodruchowe, pozwoli nie tylko pozbyć się dolegliwości, ale też uchronić pacjenta przed długotrwałymi skutkami unieruchomienia.

Dlaczego warto zamówić standardową prenumeratę Cabines!
  • otrzymasz 6 kolejnych numerów czasopisma z rabatem 20%
  • każdy numer otrzymasz w dniu jego ukazania się na rynku
  • uczestniczysz w losowaniu atrakcyjnych nagród
  • otrzymujesz 50% rabatu na ogłoszenie drobne
zamów!