Cabines 85grudzień 2016 - styczeń 2017
Sprzęty, które ułatwiają leczenie przeziębienia u niemowlęcia
powrótAktualności
Maluszki z zatkanym noskiem i podrażnionym gardłem są niespokojne w ciągu dnia i często wybudzają się w nocy. Rodzice powinni przygotować się do choroby dziecka, która prędzej czy później dotknie niemowlaka. Jakie sprzęty przydają się w czasie leczenia przeziębienia u najmłodszych dzieci?
1. Inhalatory — kategorie
2. Aspirator do oczyszczania noska
3. Nawilżacz powietrza
4. Termometr elektroniczny
5. Nie tylko sprzęt medyczny, czyli niania elektroniczna
Wirusowe zapalenie oskrzeli, zapalenie krtani, a nawet zwykły katar mogą sprawić, że niemowlę będzie rozdrażnione i płaczliwe. Choroby układu oddechowego są dla maluszka szczególnie uciążliwe, gdyż ma trudności ze swobodnym oddychaniem z powodu kataru, kaszlu i bólu gardła. Niepokój nasila gorączka, która wymusza częstsze branie wdechu. W leczeniu chorób układu oddechowego u niemowląt niezbędne są nie tylko leki, ale i odpowiednie sprzęty. Oto 5 urządzeń, które skracają czas trwania choroby i ułatwiają rodzicom opiekę nad chorym dzieckiem.
Inhalatory — kategorie
Inhalatory pneumatyczne, inhalatory proszkowe i inhalatory ultradźwiękowe nawilżają drogi oddechowe i ułatwiają usuwanie wydzieliny z noska i gardła. Sól fizjologiczna lub specjalny preparat do nebulizacji sprawiają, że dziecko po inhalacji czuje się lepiej. Oczyszczony nosek i odkrztuszenie wydzieliny umożliwiają zaczerpniecie głębokiego wdechu. Z pomocą inhalatora można leczyć przeziębienie, jak i poważniejsze choroby. Inhalacje przydają się dzieciom, które mają zapalenie płuc lub oskrzeli lub cierpią z powodu uporczywego, suchego kaszlu. Inhalator może być używany przez cały czas trwania choroby kilka razy dziennie aż do uzyskania pełnej poprawy.
Aspirator do oczyszczania noska
Niemowlę nie potrafi samodzielnie wydmuchać noska. Wydzielina spływa do gardła lub wydostaje się na zewnątrz przez dziurki i zalega nad górną wargą. Rodzice powinni wycierać buzię malucha oraz usuwać wydzielinę, która zalega w zatokach. Do tego celu przydaje się aspirator, który z pomocą odkurzacza skutecznie oczyszcza nosek. Aspirator może być również obsługiwany przez dorosłego bez użycia odkurzacza. Za pomocą specjalnej rurki wciąga się powietrze, a końcówka aspiratora usuwa katarek z noska. Zabieg odbywa się w sposób higieniczny. Specjalna gąbka i przemyślana konstrukcja inhalatora sprawiają, że rodzice nie połkną przypadkowo odsysanej wydzieliny. Z aspiratora warto korzystać od razu po zakończeniu inhalacji, gdy aerozol rozrzedził wydzielinę i łatwiej się jej pozbyć. Aspirator to produkt niedrogi, dlatego warto kupić go jeszcze przed narodzinami dziecka.
Nawilżacz powietrza
Nawilżacz powietrza działa podobnie jak nebulizatory/inhalatory, jednak rozpyla wodę zamiast soli fizjologicznej. Można dodać do niej kilka kropel olejków eterycznych o działaniu przeciwwirusowym i przeciwzapalanym. Woda uwalniana przez urządzenie sprawia, że powietrze w pomieszczeniu jest lepiej nawilżone. Dzięki temu przebywanie w pomieszczeniu nie zwiększa trudności ze swobodnym oddychaniem. Dobrze nawilżone powietrze chroni przed podrażnieniami górnych dróg oddechowych i ogranicza suchy kaszel. Para wodna nawilżająca powietrze pomaga w leczeniu dzieci i dorosłych.
Nawilżacz powietrza powinien stanąć w pokoju niemowlęcia. Powinno się uruchomić go na całą noc, w szczególności w okresie grzewczym, gdy gorące kaloryfery potęgują problem suchego powietrza w mieszkaniach. Nawilżacz zwiększa efekt nawilżenia dróg oddechowych, uzyskiwany z pomocą inhalatorów ciśnieniowych, pneumatycznych lub ultradźwiękowych. Dodatkowo może nadawać pomieszczeniu świeży zapach. Olejki eteryczne o działaniu przeciwzapalnym mają przyjemną woń, która niweluje przykre zapachy. Nawilżacz powietrza przeciwdziała również wystąpieniu chorób takich jak: przewlekła obturacyjna choroba płuc lub astma.
Termometr elektroniczny
Termometr elektroniczny to wyrób medyczny, który umożliwia dokonanie pomiaru ciepłoty ciała dziecka. Dzięki niemu można sprawdzić, czy dziecko ma prawidłową temperaturę, czy też konieczne jest podanie leków na obniżenie gorączki. Wysoka gorączka u niemowlęcia jest poważnym zagrożeniem, dlatego termometr powinien być obowiązkowym elementem wyposażenia apteczki. Elektroniczny model daje szybkie pomiary i jest łatwy w obsłudze. Wystarczy przyłożyć go do czoła lub ucha i odczytać wyniki. Termometr może mierzyć temperaturę również pod pachą, w ustach lub odbycie. Do mierzenia gorączki u niemowląt poleca się modele wyposażone w funkcję zapamiętywania wyników. Dzięki niej rodzic sprawdzi, czy po podaniu leków gorączka spadła.
Nie tylko sprzęt medyczny, czyli niania elektroniczna
Niania elektroniczna ułatwia rodzicom kontrolowanie, jak czuje się dziecko. W czasie drzemki w ciągu dnia lub w nocy rodzic może spać w swojej sypialni, gdyż niania poinformuje go, gdy niemowlę zacznie płakać. Dla rodzica będzie to sygnał, by uruchomić nebulizator lub podać maluchowi leki przeciwgorączkowe. Niania zapobiegnie również problemom, które mogą pojawić się w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia.
- otrzymasz 6 kolejnych numerów czasopisma z rabatem 20%
- każdy numer otrzymasz w dniu jego ukazania się na rynku
- uczestniczysz w losowaniu atrakcyjnych nagród
- otrzymujesz 50% rabatu na ogłoszenie drobne