Cabines 85grudzień 2016 - styczeń 2017
Co warto wiedzieć o konopiach medycznych
powrótAktualności
Wiele osób uważa, że konopie siewne to jedynie środek o działaniu odurzającym, ale od 2018 roku lecznicza marihuana weszła do obrotu jako surowiec farmaceutyczny. Na jakie dolegliwości pomaga? Kiedy warto ją stosować?
Medyczna marihuana - co to jest?
Marihuana medyczna powstaje z połączenia konopi siewnych (Cannabis sativa L. subsp.Sativa) oraz indyjskich (Cannabis sativa L. subsp.Indica). Ma cenne właściwości, wykorzystywane w medycynie, które wynikają w jej bogatego składu. Zawiera ponad 100 aktywnych składników, z czego najważniejsze to kannabinoidy tzn. THC i CBD. THC ma właściwości psychoaktywne i uzależniające, działa również przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwwymiotnie. CBD nie ma działania psychoaktywnego. Wykazuje podobne, ale słabsze działanie. W zależności od zastosowanych proporcji marihuana medyczna może mieć różne zastosowanie.
Kiedy warto stosować medyczną marihuanę?
Leczenie medyczną marihuaną staje się coraz bardziej popularne u osób, które nie reagują na standardowe metody leczenia. Pacjent jednak nie może sam podjąć decyzji o leczeniu, terapię musi zapisać lekarz, po przetestowaniu innych dostępnych środków. Medyczna marihuana uśmierza ból, dlatego wykorzystana jest w leczeniu niezwykle silnego bólu neuropatycznego i nowotworowego, a także jako środek wspomagający przy takich chorobach jak: padaczka lekoodporna, stwardnienie rozsiane, nieswoiste zapalenie jelit, depresja, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, zespół Tourette’a. Konopie mają silne działanie przeciwwymiotne, dlatego pomagają również złagodzić wymioty, wywołane chemioterapią. Inne choroby, które reagują na leczenie marihuaną medyczną to: niektóre nowotwory, przerost prostaty, ADHD, autyzm, zapalenie trzustki, choroby tarczycy, udary i wstrząsy mózgu, pląsawica Huntingtona, choroby reumatologiczne i dermatologiczne, astma, jaskra czy cukrzyca.
Gdzie kupić marihuanę medyczną?
Marihuana lecznicza wydawana jest na receptę, na której musi znaleźć się dokładne dawkowanie i ilość substancji czynnej. Najczęściej przepisywana dawka to 1-3 g dziennie. Lek nie jest refundowany, dlatego pacjent musi zapłacić za niego pełną kwotę. Niestety, marihuana lecznicza nie jest dostępna w każdej aptece. Produkt można jednak sprowadzić w ciągu kilku dni, ale apteka musi mieć odpowiednie pozwolenie. Receptę może wypisać lekarz każdej specjalności, z wyjątkiem weterynarza, ale w praktyce niewielu medyków się na to decyduje. Pacjenci zdecydowani na tę formę terapii powinni znaleźć klinikę, specjalizującą się w leczeniu konopiami.
Jak stosować leczniczą marihuanę?
Marihuana medyczna występuje w kilku formach. Lekarze najczęściej przepisują chorym doustny spray z kannabinoidami THC i CBD. Inna forma, w jakiej można kupić konopie lecznicze to susz, który służy do waporyzacji (forma inhalacji). W aptekach może być również wykonywany ekstrakt z marihuany medycznej, ale z powodu wysokich kosztów tylko nieliczne apteki w Polsce wykonają tę usługę. Na rynku dostępne są również oleje konopne, ale nie należy mylić ich z konopią medyczną. Oleje nie zawierają THC, dlatego nie wykazują działania psychoaktywnego i są dostępne bez recepty.
Kiedy nie można stosować marihuany medycznej?
Marihuana medyczna może być stosowana tylko według zaleceń lekarza. Nie zawsze można rozpocząć terapię, ponieważ ma kilka przeciwwskazań. Główne z nich to:
- Wiek poniżej 18 lat,
- Ciąża i karmienie piersią,
- Zaawansowane choroby nerek, wątroby i serca,
- Niestabilne choroby układu krążenia,
- Uczulenie na składniki konopi,
- Niezdiagnozowane choroby psychiczne,
- Uzależnienie od narkotyków i alkoholu.
W trakcie stosowania medycznej marihuany należy obserwować organizm, ponieważ mogą wystąpić skutki uboczne. Najczęściej występuje suchość w jamie ustnej, kaszel, zawroty głowy, senność, nadmierne zmęczenie. Pacjenci mogą zauważyć u siebie również zaburzenia koordynacji ruchowej, upośledzenie pamięci krótkotrwałej, lęki, nadmierny apetyt, a także tachykardię.
Medyczna marihuana to często ostatnia deska ratunku dla osób, którym nie pomagają tradycyjne metody leczenia. Badania pokazują, że w wielu przypadkach terapia z zastosowaniem konopi przynosi ogromną ulgę i pozwala uwolnić się od długotrwałego bólu. Warto poznać tę metodę i nie kojarzyć marihuany ze środkiem odurzającym, a z lekiem o wszechstronnym zastosowaniu.
- otrzymasz 6 kolejnych numerów czasopisma z rabatem 20%
- każdy numer otrzymasz w dniu jego ukazania się na rynku
- uczestniczysz w losowaniu atrakcyjnych nagród
- otrzymujesz 50% rabatu na ogłoszenie drobne