Witamina B kompleks – na co pomaga?

powrót

Aktualności

Witamina B kompleks to jeden z najchętniej wybieranych zestawów witamin do suplementacji.
Witamina B kompleks – na co pomaga?

Nic dziwnego, ponieważ rola witamin z grupy B w ludzkim organizmie jest praktycznie nie do przecenienia. Każda z nich wpływa na coś innego i pełni charakterystyczną dla siebie funkcję, a ich działanie często się uzupełnia. Dowiedz się, na co pomaga witamina b kompleks.

Dlaczego kompleks witaminy B jest tak często suplementowany?

Witamin z grupy B organizm nie jest w stanie syntetyzować samodzielnie, co oznacza, że musimy dostarczyć je każdego dnia wraz z pożywieniem. Dla wielu osób kwestia ta jest jednak nieco problematyczna ze względu na niepilnowanie tego, co jemy, niekorzystanie z pomocy dietetyków, monotonne jedzenie, diety wykluczające czy częste korzystanie z oferty restauracji typu fast food lub spożywanie wysoko przetworzonej żywności. Pomimo tego, że suplementy nie zastępują zdrowej i zbilansowanej diety, mogą pomóc uzupełnić braki żywieniowe. Na niedobory witamin z grupy B szczególnie narażone są osoby starsze, ćwiczące siłowo, często stosujące używki takie jak tytoń czy alkohol, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Gdzie witaminy z grupy B występują naturalnie?

Ponieważ wśród witamin z grupy B można wymienić co najmniej 12 substancji, znajdziemy je w najróżniejszych składnikach żywieniowych. Przykładowo witamina B12 występuje w podrobach, mięsie, jajach i innych produktach odzwierzęcych. Znajdziemy ją także w nabiale. Kwas foliowy, czyli witamina B9, naturalnie występuje w orzechach, niektórych kaszach oraz produktach strączkowych, natomiast witamina B6 w produktach odzwierzęcych oraz pełnoziarnistych zbożach, podobnie jak witamina B2, czyli ryboflawina. Duże ilości witaminy B5 znajdziemy z kolei w otrębach pszennych lub drożdżach. Aby dostarczyć organizmowi wszystko, czego mu trzeba do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia, warto stosować witaminę B kompleks, która zapewnia pełny profil potrzebnych substancji.

Za co odpowiada naturalna witamina B kompleks?

Naturalna witamina B kompleks to podstawa do:

●       prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania układu nerwowego, pokarmowego, kostno-mięśniowego czy krwiotwórczego,

●       zachowania ładnej skóry, zdrowych paznokci oraz włosów,

●       równowagi psychicznej, spokoju oraz utrzymywania odpowiedniego poziomu koncentracji na wykonywanym zadaniu,

●       prawidłowego metabolizmu podstawowych makroskładników i utrzymania stosownego poziomu energii w ciągu dnia.

Niedobory witamin z grupy B – czym mogą skutkować?

Niedobory witamin z grupy B mogą powodować osłabienie odporności i pogorszenie samopoczucia. Jeśli borykamy się z ciągłym zmęczeniem, drżeniem mięśni czy drażliwością może to być właśnie zbyt niski poziom niektórych witamin. Mogą pojawić się również problemy z układem pokarmowym takie jak zaparcia, biegunki czy wzdęcia. Bardzo popularnym objawem niedoborów jest pogorszony wygląd włosów, skóry i paznokci. W przypadku kobiet ciężarnych niedobory witaminy B9, czyli kwasu foliowego mogą powodować nieodwracalne wady cewy nerwowej u płodu.

Cena witaminy B kompleks oraz zalecenia dotyczące stosowania

Cena witaminy B kompleks nie jest wysoka, aczkolwiek wiele zależy od producenta, przeprowadzonych badań, jakości składników itd. Należy pamiętać o tym, że suplementy najlepiej kupować tylko od sprawdzonych i znanych producentów, którzy dbają o certyfikację swoich wyrobów i ich należyte przebadanie w niezależnych laboratoriach. Istotne jest także stosowanie się do zaleceń znajdujących się na opakowaniach suplementów – dotyczących zarówno spożywania, jak i przechowywania. Dzięki temu nie będą nam grozić ani niedobory, ani nadmiar witamin w organizmie.

 

Dlaczego warto zamówić standardową prenumeratę Cabines!
  • otrzymasz 6 kolejnych numerów czasopisma z rabatem 20%
  • każdy numer otrzymasz w dniu jego ukazania się na rynku
  • uczestniczysz w losowaniu atrakcyjnych nagród
  • otrzymujesz 50% rabatu na ogłoszenie drobne
zamów!