Łysienie telogenowe - czym jest i czy można mu zapobiec?

powrót

Aktualności

Gdy zauważymy u siebie pierwsze oznaki wypadania włosów, zazwyczaj wpadamy w panikę.
Łysienie telogenowe - czym jest i czy można mu zapobiec?

 Włosy są bez wątpienia dla każdego człowieka czymś bardzo istotnym, dodają nam pewności siebie, sprawiają, że czujemy się atrakcyjnie. Jeśli więc zauważasz, że zaczynają się przerzedzać, często ogarnia Cię coś na kształt rozpaczy. Ale nie ma co zamartwiać się na zapas - wskazana zaś będzie wizyta u dobrego trychologa. Gdynia to jedno z trójmiejskich miast, gdzie znajdziesz nowoczesny i wysoko specjalistyczny gabinet.

Czym jest łysienie telogenowe?

Rodzajów i czynników, które powodują łysienie jest niestety bardzo wiele. Trycholodzy i dermatolodzy na co dzień spotykają się z pacjentami, u których diagnozuje się łysienie plackowate, poporodowe, menopauzalne, psychogenne, łysienie po chemioterapii, androgenowe oraz łysienie telogenowe. Czym jest ten ostatni rodzaj łysienia?

By zrozumieć czym jest łysienie telogenowe, trzeba najpierw poznać cykl życia włosa. Tak jak wszystko wokół, tak także włosy mają swoją fazę wzrostu, życia, a także obumierania. Cykl życia każdego włosa na naszych głowach składa się z trzech faz: anagenu, katagenu i telogenu. Jeśli nie mamy żadnych problemów z włosami, nie przerzedzają nam się one, możemy być niemal pewni, iż na naszej głowie ok. 80% włosów znajduje się w fazie anagenu, czyli wzrostu. Faza ta trwa nawet kilka lat. Około 15 - 20% włosów na głowie prawidłowo znajduje się w fazie katagenu (faza ta jest fazą przejściową dla włosa i trwa nie dłużej niż kilka tygodni), a jedynie ok. 1% włosów powinien znajdować się w telogenie. Ostatnia faza życia włosa, jaką jest telogen, jest fazą obumierania lub inaczej spoczynku włosa. Faza ta trwa kilka tygodni i jest to czas, gdy jeden włos zamiera, a drugi rośnie wypychając go z tego samego mieszka włosowego.

O łysieniu telogenowym mówimy wtedy, gdy procent włosów na głowie będących w tej fazie jest znacznie większy niż 1%, a tym samym mniej mamy włosów w fazie wzrostu oraz w fazie przejściowej. Łysienie telogenowe jest więc spowodowane skróceniem się fazy wzrostu włosa i może pozostawić na głowie całe obszary pozbawione owłosienia. Niestety, ten typ łysienia dotyka przede wszystkim kobiety. 

Jakie czynniki wpływają na pojawienie się łysienia telogenowego? Zdecydowanie najczęstszy z nich to przewlekły stres. Można tu także wymienić niewłaściwą dietę ubogą w składniki odżywcze i witaminy, niezdrowe sposoby odchudzania się, zażywanie niektórych leków (beta - blokerów, leków na tarczycę, a nawet doustnej antykoncepcji), występowanie niektórych chorób (toczeń rumieniowaty układowy, choroby tarczycy, niewydolność nerek lub wątroby, etc.).

Co robić w przypadku wystąpienia łysienia telogenowego?

Najważniejszy pierwszy krok to oczywiście diagnostyka. Jeśli zauważysz, że Twoje włosy wypadają, udaj się niezwłocznie do dermatologa lub trychologa. Gdynia to jedno z miast, które ma prawdziwie dobrych specjalistów - trychologów, którzy szybko zdiagnozują problem i pomogą Ci podjąć walkę z łysieniem telogenowym. Przed wizytą warto wykonać sobie badania takie jak podstawowa morfologia, badania hormonów tarczycy (fT3, fT4, TSH) oraz poziom żelaza we krwi.

Zależnie od tego, czym powodowane jest w danym przypadku łysienie telogenowe, trzeba zacząć od wyeliminowania przyczyny, by ograniczyć wypadanie włosów. Jeśli bardzo się czymś stresujesz lub nadmiernie się odchudzasz, trzeba będzie ograniczyć czynnik stresowy i zaprzestać niezdrowej diety. Może warto skorzystać z metod relaksacji, wyjechać gdzieś na parę dni lub podjąć psychoterapię? Jeśli doskwiera Ci łysienie telogenowe, poradź się trychologa, który indywidualnie poradzi Ci co wdrożyć w danym przypadku, by ograniczyć łysienie. W gabinetach trychologicznych znajdziesz też zabiegi oraz kosmetyki, które znacznie poprawią kondycję Twojej fryzury, zregenerują ją i pozwolą na łagodną pielęgnację. 


 

 

Dlaczego warto zamówić standardową prenumeratę Cabines!
  • otrzymasz 6 kolejnych numerów czasopisma z rabatem 20%
  • każdy numer otrzymasz w dniu jego ukazania się na rynku
  • uczestniczysz w losowaniu atrakcyjnych nagród
  • otrzymujesz 50% rabatu na ogłoszenie drobne
zamów!