W jaki sposób można zarazić się ospą?

powrót

Aktualności

Jedną z najpowszechniej występujących chorób zakaźnych, charakteryzujących się wysokim poziomem zakażalności, jest ospa wietrzna.
W jaki sposób można zarazić się ospą?

Dotyka ona najczęściej dzieci pomiędzy 5-9 rokiem życia i jest wywołana przez wirus ospy i półpaśca VZV. Jest przenoszona przede wszystkim drogą kropelkową, a wirus ją wywołujący, pozostaje w organizmie człowieka do końca życia. Pomimo tego, że w wieku dziecięcym ospa ma łagodny przebieg, u dorosłych może powodować szereg powikłań po wystąpieniu choroby.

Charakterystyka ospy wietrznej

Ospa wietrzna, nazywana także potocznie wiatrówką, jest chorobą, która w początkowym stadium rozwoju nie daje żadnych, widocznych objawów. Chorujący na ospę wietrzną mogą zarażać otoczenie już na 2 dni przed wystąpieniem wysypki, a okres ten trwa do czasu przyschnięcia wszystkich wykwitów i pokrycia ich strupkami. Występujący w przebiegu choroby świąd oraz podrażnienia skóry można łagodzić pianką Poxclin dla dzieci, która jednocześnie zapobiega powstawaniu blizn.

Ospa wietrzna - droga zakaźna

Wysoka zakażalność ospy wietrznej spowodowana jest przede wszystkim przenoszeniem jej drogą kropelkową. Chory na ospę może w ten sposób zarażać otoczenie na kilka lub nawet kilkanaście metrów, nie tylko poprzez mówienie, czy kichanie. Do zakażenia dochodzi również w wyniku kontaktu osoby postronnej z wydzielinami chorego, jak ślina, a także poprzez styczność z zawartością pęcherzyków na skórze chorej osoby. 

Ospa wietrzna najczęściej dotyka dzieci w wieku przedszkolnym. Ma łagodny przebieg i trwa około 2 tygodni. U osób dorosłych choroba ta występuje rzadziej i jest to spowodowane przechorowaniem wiatrówki w dzieciństwie i nabraniem odporności. Pomimo tego, że objawy w obu grupach wiekowych są podobne, to u osób starszych dochodzi do poważnych powikłań po przebyciu ospy wietrznej, jak zapalenie opon mózgowych, wątroby lub mięśnia sercowego. Ospa stanowi także duże zagrożenie dla kobiet w ciąży, a także samych noworodków i może prowadzić nawet do śmierci dziecka. Dlatego kobietom, które nie chorowały na ospę przed ciążą, poleca się szczepienia ochronne.

Jakie objawy daje ospa wietrzna?

Wystąpienie pierwszych objawów powoduje dyskomfort fizyczny i emocjonalny u dziecka i może przypominać objawy zwykłej grypy. Pierwszymi objawami są zazwyczaj:

  • ból mięśni,
  • gorączka,
  • ból głowy,
  • gardła,
  • charakterystyczna wysypka- pojawia się w okolicach drugiej doby choroby. Zmiany skórne mogą obejmować całe ciało, a towarzyszy temu często świąd skóry. Należy wystrzegać się rozdrapywania pęcherzyków, ponieważ może doprowadzić to do nadkażenia bakteryjnego oraz pozostawić blizny.

Ospa wietrzna - profilaktyka i zapobieganie

Wysoka zakaźność choroby oraz natura jej przenoszenia powoduje, że osoby chore często poddawane są ścisłej izolacji, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Trwa ona przeważnie do chwili przyschnięcia zmian skórnych na ciele chorego. Jedną z najlepszych form profilaktyki przeciwko ospie wietrznej będą szczepionki - zaleca się je dzieciom powyżej 9. miesiąca życia oraz kobietom, które planują ciążę.

W przebiegu choroby warto także sięgać po środki, które załagodzą występujące objawy. Będą nimi m.in. płynne pudry, które działają łagodząco na świąd i wysuszają zmiany skórne. Ulgę przyniosą także wyroby medyczne, niwelujące uczucie swędzenia i pieczenia, a także działające nawilżająco i wzbogacone o efekt chłodzenia.

 

Dlaczego warto zamówić standardową prenumeratę Cabines!
  • otrzymasz 6 kolejnych numerów czasopisma z rabatem 20%
  • każdy numer otrzymasz w dniu jego ukazania się na rynku
  • uczestniczysz w losowaniu atrakcyjnych nagród
  • otrzymujesz 50% rabatu na ogłoszenie drobne
zamów!