Cabines 85grudzień 2016 - styczeń 2017
Laserowa korekcja wzroku — kiedy warto zdecydować się na ten zabieg?
powrótAktualności
Choć obecnie łatwo jest dobrać pasujące do twarzy okulary, nie wszyscy lubią je nosić. Soczewki również mają swoje ograniczenia — nie każdy czuje się w nich komfortowo i ma cierpliwość, by je codziennie zakładać. Alternatywą dla tych sposobów poprawy widzenia jest laserowa korekcja wzroku. Jak wygląda taki zabieg i kto może się mu poddać?
Na czym polega laserowa korekcja wzroku?
Laserowa korekcja wzroku to zabieg, który polega na poprawie kształtu rogówki w odpowiedzi na konkretne wady wzroku tak, aby załamywane przez nią promienie padały na siatkówkę, tworząc wyraźny obraz. Wykorzystuje się do tego lasery: femtosekundowy i excimerowy.
W przypadku nadwzroczności, czyli tzw. „plusów” uwypukla się rogówkę. Natomiast w przypadku krótkowzroczności, czyli tzw. „minusów” – spłaszcza się rogówkę. Z kolei korygując astygmatyzm – wyrównuje się rogówkę.
Zabieg jest bezbolesny, nieinwazyjny i bardzo krótki, dlatego poleca się go każdej osobie, która boryka się z problemami widzenia i nie ma przeciwwskazań do tego typu procedur.
Wskazania do laserowej korekcji wzroku
Do zabiegu laserowej korekcji wzroku kwalifikuje się pacjentów, którzy spełniają następujące wymagania:
- wiek między 20. a 60. rokiem życia,
- wiek powyżej 40. roku życia do zabiegu Presbyond,
- stabilna wada wzroku od co najmniej roku.
Wskazaniami do laserowej korekcji wzroku są wady, takie jak:
- do -10 dioptrii w przypadku laserowej korekcji krótkowzroczności,
- do +6 dioptrii w przypadku laserowej korekcji dalekowzroczności,
- do +5 dioptrii w przypadku astygmatyzmu.
Jak wygląda zabieg?
Laserową korekcję wzroku możesz wykonać między innymi w szpitalu Centrum Medycznego MAVIT w Warszawie. Zabieg jest bardzo krótki — trwa około 20 minut. Jest również całkowicie bezbolesny, ponieważ wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, używając do tego kropli do oczu.
Przed zabiegiem
Przed zabiegiem musisz przyjść na wizytę kwalifikacyjną — w jej trakcie przejdziesz specjalistyczne badania diagnostyczne, dzięki którym laserowa korekcja wzroku będzie precyzyjna i całkowicie bezpieczna. Konieczne jest również przeprowadzenie szczegółowego wywiadu medycznego oraz specjalistycznych badań. Dzięki temu lekarz jest w stanie wykluczyć ewentualne współistniejące choroby okulistyczne, które mogą być przeciwwskazaniem do operacji.
W trakcie zabiegu
Jak przebiega laserowa korekcja wzroku? Wielu pacjentów odczuwa lekki niepokój na myśl o tym, że ktoś będzie “robił’ im coś w oku. Dlatego warto zapoznać się z dokładnym przebiegiem zabiegu.
- Bezpośrednio przed zabiegiem zostaną Ci podane krople, a lekarz przeprowadzi badanie w lampie szczelinowej.
- Następnie zostaniesz zaprowadzony na blok zabiegowy, gdzie położysz się na stole operacyjnym, twarzą skierowaną do góry.
- Środkiem dezynfekującym zostanie oczyszczona skóra w okolicy operowanego oka, a następnie zaaplikowane zostaną krople znieczulające.
- Na oko zostanie założona specjalna rozwórka, abyś nie mrugał w czasie operacji.
- Dokładnie nad okiem zostanie ustawione ramię lasera.
Podczas zabiegu niezwykle ważna jest dobra współpraca między pacjentem a zespołem operującym. Najważniejszym zaleceniem jest to, aby pacjent przez cały czas śledził zielone światełko fiksacyjne lasera.
Jak wygląda rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku?
Laserowa korekcja wzroku należy do najbezpieczniejszych metod usuwania wad wzroku. Cała procedura trwa nie więcej niż 20 minut, a rekonwalescencja jest stosunkowo krótka.
Przez pierwszą godzinę po zabiegu możesz odczuwać delikatny dyskomfort, wystąpi również pieczenie i łzawienie oczu. Przez kilka kolejnych dni możesz odczuwać dolegliwości związane z gojeniem się oka, takie jak:
- zwiększoną wrażliwość na światło,
- łzawienie,
- swędzenie,
- uczucie ciała obcego i piasku pod powiekami.
W początkowej fazie gojenia się oka widzenie może być zamglone. Z dnia na dzień będzie się poprawiać, a w ciągu kilku tygodni całkowicie ustabilizuje. Większość pacjentów jest w stanie wrócić do codziennych aktywności, a nawet do pracy już po kilku dniach od wyjścia ze szpitala.
Kiedy warto zdecydować się na laserową korekcję wzroku?
Laserowa korekcja wzroku niezwykle poprawia jakość życia. Odzyskanie wyraźnego widzenia sprawia, że nie musisz martwić się już codziennym zakładaniem soczewek czy okularów. Możesz także bez żadnych ograniczeń uprawiać sporty, a także realizować się w innych aktywnościach.
Na zabieg laserowej korekcji wzroku warto zdecydować się zawsze wtedy, gdy chcesz zacząć żyć komfortowo i bez stresu o pogarszający się wzrok. Nie musisz stresować się powikłaniami po zabiegu czy długą rekonwalescencją — pacjenci dochodzą do 100% “sprawności” po kilku dniach. Zabieg ten jest także całkowicie bezpieczny — to jedna z najczęściej wykonywanych procedur chirurgicznych na świecie.
Męczy Cię codzienne nakładanie soczewek albo szukanie okularów? Rozwój technologii umożliwia obecnie pożegnanie się z wadami wzroku takimi jak krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm w nieinwazyjny i szybki sposób. Umów się na laserową korekcję wzroku i odzyskaj wyraźne widzenie!
Grafika: freepik.com
- otrzymasz 6 kolejnych numerów czasopisma z rabatem 20%
- każdy numer otrzymasz w dniu jego ukazania się na rynku
- uczestniczysz w losowaniu atrakcyjnych nagród
- otrzymujesz 50% rabatu na ogłoszenie drobne