Powikłania po zabiegach

powrót

Wokół kosmetyki

Poddając się zabiegowi kosmetycznemu, nie zastanawiamy się nad jego możliwymi powikłaniami. Również jako osoby, które wykonują zabiegi, zakładamy, że przebiegną pomyślnie i bez szkody dla pacjenta. Warto mieć świadomość, że zabieg kosmetyczny to celowa, najczęściej chemiczna i mechaniczna ingerencja w ludzkie ciało.
muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Powikłania po zabiegach© Max Tactic - Fotolia

Tego typu interferencja, jaką jest zabieg w gabinecie kosmetycznym, ma charakter powierzchniowy, dotyczy skóry – jej warstwy rogowej naskórka oraz pozostałych warstw żywych. Zgubne, chociaż powszechne jest przekonanie, że czynności związane z kosmetyką są zupełnie bezpieczne i bezbolesne. Żeby zabieg kosmetyczny spełnił oczekiwania pacjenta, musi zostać odpowiednio przygotowany przez osobę wykonującą, jak również sam pacjent nie powinien zatajać informacji o swoim stanie zdrowia, kiedy jest z nim przeprowadzany wywiad przed przystąpieniem do zabiegu. Każde działanie kosmetyczne może być bowiem przyczyną powikłań, które dzielą się ze względu na czynniki wywołujące: zewnętrzne i wewnętrzne.

Do komplikacji pozabiegowych zalicza się: zakażenia grzybicze, bakteryjne, wirusowe, alergie (ortoergie), a także wyprysk kontaktowy. Schorzenia te powodują miejscowy odczyn zapalny, objawiają się plamami rumieniowymi i świądem. Zazwyczaj wywoływane są przez dermatofity, gronkowce oraz wirusy typu HSV1. Pozostałe reakcje dotyczą indywidualnych reakcji pacjentów na alergeny (w tym kosmetyki i kosmeceutyki). Każda substancja chemiczna może wywołać miejscowy odczyn toksyczny i tylko jej ilość, czas stosowania oraz sposób aplikacji mają wypływ na powstanie reakcji alergicznej lub wyprysku. Do często występujących powikłań można zaliczyć defekty estetyczne, np.: asymetrię konturów po hennie czy makijażu permanentnym oraz nieoczekiwany efekt kolorystyczny, wynikający z niskiej jakości stosowanych barwników. Wśród powikłań zdarzają się także schorzenia bardziej niebezpieczne dla pacjenta, mogą to być przykładowo: nadciśnienie tętnicze, powiększone węzły chłonne czy głębokie oparzenia przy nieumiejętnym wykorzystaniu laserów.

Kwestią równie ważną, jak i powiązaną z możliwością komplikacji jest występowanie czynników, które mogą je wywoływać. Często czynnik ten jest równoznaczny z przeciwwskazaniem do wykonania danego zabiegu. Determinanty można podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. Te ostatnie warto optymalizować lub eliminować, na przykład zmieniając alergizujące podłoża kremów (eucerynę i lanolinę) na bardziej przyswajalne emulsje w/o lub przez zmianę kompozycji olejków zapachowych i dostosowanie jej do stanu zdrowia pacjenta. Istnieją jednak czynniki, które całkowicie wykluczają wykonanie zabiegu. Na przykład obecność rozrusznika serca czy implantów zębowych uniemożliwia wykorzystanie fal radiowych. Jedyną alternatywą w tych przypadkach jest dobranie innej metodyki zabiegu.

Rolę równoznaczną z wyżej wymienionymi czynnikami pełni osoba wykonująca zabieg. Podczas przygotowania osnowy, przeprowadzenia wywiadu zdrowotnego, jak i w czasie samego zabiegu powinna służyć odpowiedzią na każde pytanie pacjenta. Jest zobowiązana dokładnie go poinformować o przeciwwskazaniach, możliwych powikłaniach i zaleceniach pielęgnacyjnych po wyjściu z gabinetu kosmetycznego. Bezsporne jest także zachowanie wysokiej higieny podczas pracy w gabinecie kosmetycznym. Pozwala to zminimalizować możliwość zakażeń bakteryjnych i wirusowych.

więcej w Cabines nr 56

Anna Szymanowska
publikacje Cabines 56
do góry | powrót