Profesjonalny wizerunek kosmetyczki

powrót

Styl

Wygląd ma ogromne znaczenie dla każdej kobiety. Jest to tym prawdziwsze w naszej epoce wywyższającej informację wizualną, ponieważ zewsząd bombardują nas obrazy, czasami wywołujące sprzeczne odczucia. Dzisiejszym kobietom brakuje punktu odniesienia, jeśli chodzi o dresscode. Nie zawsze potrafią odnaleźć się pomiędzy swoją kobiecością a wizerunkiem, jaki uważają za stosowny. Rola kosmetyczki wydaje się więc szczególna jako specjalistki od urody i wizerunku kobiety.
Biotechnologia
Profesjonalny wizerunek kosmetyczki© BananaStock

Nietrudno pojąć, dlaczego wygląd kosmetyczki odgrywa tak istotną rolę w jej pracy. Nie chodzi tu bynajmniej o kokieterię, lecz o znaczenie, jakie ma wzór, a takim wzorem powinna być kosmetyczka dla swoich klientów. Komunikacja werbalna, język stanowią zaledwie niewielką część procesu komunikacji (20%), z kolei wygląd stanowi jego filar główny (aż 55%). Reszta należy do gestykulacji. Oczywiste jest, że te proporcje odnoszą się także do pracy kosmetyczki.

Praca kosmetyczki a pewność siebie i swojego wizerunku

W kontekście społeczno-zawodowym oczekuje się od kosmetyczki bycia wzorem. W salonie urody, w perfumerii, drogerii sprzedaje się poniekąd piękno. Kosmetyczka powinna być ambasadorką tego, co sprzedaje, dlatego jej wygląd musi być adekwatny do charakteru jej pracy. Z pewnością zewnętrzny wygląd nie oznacza, że posiada odpowiednie kompetencje; okazuje się jednak, że osoby mające wysokie kwalifikacje, ale nie odnoszące sukcesu w swojej dziedzinie często mają problem właśnie z wizerunkiem. Kosmetyczka, która zajmuje się właśnie wyglądem, powinna umieć odnaleźć się w kontakcie z każdym klientem, niezależnie od jego wyglądu, budowy ciała, stylu, kultury, systemu wartości itd. Pojęcie dobrego wyglądu jest subiektywne, ale profesjonalistka potrafi się dopasować do różnych wymagań i spełnić oczekiwania klientów co do własnego wyglądu. Wygląd to jednak nie tylko ubranie. Liczy się tu wiele detali, od butów po fryzurę. Poniższe zasady pozwolą zachować zgodność między własnym wyglądem a charakterem wykonywanej pracy.

Wypracowanie swojej „strefy komunikacji”

Pierwszy krok to wypracowanie „strefy komunikacji”, która obejmuje głowę i barki. Jest to strefa ciała, która najwięcej „komunikuje” poprzez mimikę i ruchy; to ona informuje interlokutora o „otwarciu” albo „zamknięciu”, a zatem zachęca do rozmowy lub odpycha. W „strefie komunikacji” pięć punktów zasługuje na szczególną uwagę.

1. Uśmiech

Uśmiech zachęca do otwartości, zrozumienia i zapobiega złej ocenie. To uśmiechu oczekuje klient, który z zaufaniem oddaje się w ręce kosmetyczki, zwłaszcza podczas zabiegów na całe ciało. Uśmiech nie może być bezosobowy, powinien być szczery i obejmować całą twarz, unosić policzki i nie być jedynie sztywnym grymasem. Musi też być skierowany do każdego klienta indywidualnie i w sposób naturalny.

2. Postawa

Plecy powinny być proste, ramiona luźne, co podkreśli otwartość i ułatwi dialog. Klient powinien czuć, że kosmetyczka jest szczera, chętna do rozmowy i że może jej z zaufaniem powierzyć informacje o swoich potrzebach.

3. Szyja luźna... ale nie zanadto

Lepsza jest bluzka bez kołnierza albo z kołnierzem otwartym. Kołnierz zwinięty, podkreślający zamknięcie, jest zakazany. Wygląd kosmetyczki powinien być zarazem kobiecy i przyzwoity. Wycięcie dekoltu zatem nie powinno być zbyt głębokie i wyzywające. Piękny dekolt można jednak podkreślić odpowiednim, dobranym do budowy ciała strojem.

4. Jasne kolory i zadbany wygląd

Jasne barwy również są sygnałem otwartości na dialog. Kosmetyczki często noszą białe uniformy, co jest jak najbardziej uzasadnione. Należy dbać o wygląd swojego stroju i służbowe ubranie w jasnym kolorze prać oddzielnie od innych rzeczy. Klient nie omieszka wypatrzyć takich detali jak ubranie podniszczone z powodu długotrwałego użytkowania lub niezbyt czyste. Biały strój kosmetyczki jest niejako symbolem jej zawodu. Należy więc o niego dbać szczególnie starannie.

5. Dopracowanie szczegółów

Wreszcie ostatnie szczegóły, które mogą podkreślić wizerunek i osobowość, to fryzura, makijaż (nigdy zbyt mocny) i dopasowane dodatki.

więcej w Cabines nr 56

Amélie Rigano
publikacje Cabines 56
do góry | powrót