Spa dla przyszłej mamy

powrót

Spa & wellness

W ostatnich latach bardzo modne stały się wyjazdy do spa. Również kobiety w ciąży doceniły znakomity wpływ zabiegów wodnych i pielęgnacyjnych na zdrowie, urodę i poprawę nastroju. Moda ta sprawiła, że coraz więcej hoteli wzbogaciło swoją ofertę o zabiegi przygotowane specjalnie z myślą o przyszłych mamach.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Spa dla przyszłej mamy

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Najważniejszy jest relaks i spokój, który powinien towarzyszyć przyszłej mamie. W okresie ciąży warto w szczególności zadbać o zdrowie oraz dobrą kondycję fizyczną i psychiczną, aby w pełni cieszyć się tym radosnym czasem. W okresie ciąży to właśnie woda może stać się sprzymierzeńcem kobiety, a wizyta w spa – doskonałym pomysłem na podarowanie sobie odrobinki relaksu i odprężenia. Ideologia spa łączy różne sposoby pielęgnacji poprzez odpowiednio dobrane zabiegi, oparte przede wszystkim na masażach i terapiach wodnych. Starożytna sentencja „Sanus per aquam”, czyli zdrowie poprzez wodę, kojarzy się nierozłącznie z pięknem i relaksem. Dzięki wizytom w spa przyszła mama może się wspaniale zrelaksować i odprężyć oraz „naładować akumulatory” przed przyjściem dziecka na świat. Obecnie w Polsce istnieje kilkadziesiąt ośrodków spa, które w swojej ofercie mają specjalne kilkudniowe programy pielęgnacyjne dla kobiet w ciąży.

Szybki rozwój obszarów spa sprawił, że spośród szerokiej gamy zabiegów stworzonych specjalnie z myślą o kobietach w ciąży z pewnością każda pani wybierze coś dla siebie. Jeżeli tylko kobieta dobrze się czuje, wyjazd do spa jest bardzo dobrym pomysłem. Najlepszym momentem na skorzystanie z dobrodziejstw, jakie niosą ze sobą wizyty w spa, jest okres między 16. a 34. tygodniem ciąży. W tym czasie można pozwolić sobie na zastosowanie szerszej gamy zabiegów pielęgnacyjnych. Okres do 16. tygodnia jest niewskazany, ponieważ to właśnie w tym czasie kształtują się najważniejsze organy maleństwa. Złym pomysłem jest również wybranie się do spa po 34. tygodniu. Podróż w zaawansowanej ciąży jest zbyt dużym obciążeniem dla kobiety i stwarza ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu.

Zanim jednak przyszła mama zdecyduje się na wyjazd do spa, powinna uprzednio przejrzeć ofertę kilku miejsc. Warto zasięgnąć opinii o ośrodku wśród znajomych lub w internecie oraz upewnić się, czy w spa pracuje odpowiednio wykwalifikowany personel, posiadający doświadczenie w obsłudze kobiet w ciąży. Specjalnie przygotowane pakiety spa powinny być ułożone w oparciu o konsultacje kosmetyczne i lekarskie. Szukając miejsca na kilkudniowy relaks w spa, należy również sprawdzić odległość od miejsca zamieszkania oraz zorientować się, czy w pobliżu znajduje się szpital położniczy. Wyjazdy nad polskie morze są idealnym pomysłem na „wypoczynek z brzuszkiem”, zrobią dobrze nie tylko przyszłej mamie, ale i maleństwu. W czasie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na jod – wskazane jest przyjmowanie go w zwiększonej ilości, aby zapewnić dziecku prawidłowy rozwój. Również odpoczynek nad jeziorami ma mnóstwo zalet. Cisza, spokój oraz czyste powietrze doskonale relaksują i pozwolą przyszłej mamie na odzyskanie sił witalnych. Bardzo ważne jest, aby przed wyjazdem udać się do swojego lekarza prowadzącego, który wystawi opinię na temat stanu zdrowia ciężarnej oraz zaświadczenie, że korzystanie z zabiegów oferowanych przez ośrodki spa jest bezpieczne dla zdrowia matki i dziecka. Większość ośrodków spa wymaga właśnie takich zaświadczeń, aby mieć pewność, że ciąża przebiega prawidłowo.

Oferta spa dla kobiet ciężarnych

Odpowiednio przygotowany ośrodek powinien w swojej ofercie posiadać zabiegi wpływające na poprawę kondycji fizycznej, likwidację bólu kręgosłupa, wzmacniające mięśnie oraz zapobiegające powstawaniu cellulitu i rozstępów. W cenę pobytu wliczona powinna być opieka lekarska, gimnastyka w basenie oraz specjalnie przygotowany program zabiegów z elementami szkoły rodzenia. Warto wybrać ośrodek spa, w którym jest możliwość skorzystania z basenu. Zarówno pływanie, jak i wszelkiego rodzaju aktywność w wodzie pozwalają się odprężyć oraz odciążyć zmęczony kręgosłup i stawy. Ponadto kąpiel w basenie to przyjemność zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Ćwiczenia w wodzie pozwalają na zwiększenie wytrzymałości mięśni, usprawniają układ oddechowy i krążenia, a co za tym idzie – stanowią doskonałe przygotowanie do porodu. Podczas pobytu w spa warto skorzystać ze specjalnie zorganizowanych zajęć aqua aerobicu oraz zajęć relaksacyjnych w wodzie. Zajęcia aerobiku w ciąży to najlepsza forma aktywności fizycznej dla przyszłej mamy. Zajęcia w wodzie pomogą zmniejszyć dolegliwości ciążowe, takie jak bóle kręgosłupa, oraz ryzyko wystąpienia żylaków i rozstępów. Ważne jest, żeby woda w basenie nie była za zimna i spełniała wysokie standardy czystości.

więcej w Cabines nr 51

mgr Dorota Lamczyk
publikacje Cabines 51
do góry | powrót