Masaż muszlami

powrót

Masaż

Mieliśmy już masaż gorącymi kamieniami, pałeczkami bambusowymi czy świecą, ale masaż muszlami to ciągle nowość. Nowość, która ma wielkie szanse stać się wielkim hitem, bo cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
rejuvi cosmetics
Masaż muszlami© kreatorex - Fotolia

Masaż to zabieg polegający na wykonaniu przez masażystę określonych ruchów w rytmicznym tempie, wpływający na cały organizm. Mniej podręcznikowo – jest to jedna z najstarszych terapii leczenia za pomocą dotyku. Nie potrzeba do niego żadnych skomplikowanych urządzeń czy nowoczesnych technologii. Jego skuteczność potwierdzona została już wieki temu, a on sam ulega tylko niewielkim zmianom. Zmieniając siłę ucisku i dobierając tempo zabiegu, możemy przeprowadzić zabieg zdecydowany i mocno wpływający na mięśnie lub delikatny, wpływający przede wszystkim na psychikę. Masaż zaspokaja potrzebę dotyku i kontaktu z drugim człowiekiem, co jest tak ważne, gdy mamy coraz mniej czasu na codzienne kontakty z innymi.

Filozofia masażu muszlami

Szum oceanu, piękne widoki, rozgrzany piasek pod stopami – to niestety często tylko marzenie wakacyjne wielu z nas. Na szczęście masaż muszlami pozyskiwanymi u wybrzeży Filipin pozwala choć na chwilę przenieść się do tego świata. Kojąca muzyka, aromat olejków eterycznych, delikatny i relaksujący dotyk muszli na ciele najlepiej określają masaż muszlami. Muszle te według niektórych wierzeń położone na odpowiednich czakrach pomagają odblokować przepływ energii. To masaż pełen gracji i delikatnych ruchów, nie ma w nim mowy o mocnym uciskaniu czy ugniataniu. Ruchy powinny być spokojne i bardzo odprężające dla masowanej osoby. Masaż muszlami głęboko relaksuje i uspokaja. Ma przynieść ulgę nie tylko zmęczonym mięśniom, ale przede wszystkim psychice. Pozwala się zrelaksować i zapomnieć choć na chwilę o problemach. A potem wrócić do rzeczywistości z nową energią do działania.

Historia masażu

Masaż swój początek ma już w starożytności, kiedy to stanowił element obrzędów religijnych. Z czasem zauważono jego leczniczy wpływ na organizm i wprowadzono do medycyny ludowej. Wiemy na pewno, że w starożytnej Grecji sportowcy przed zawodami byli masowani, by poprawić ich kondycję i zmobilizować mięśnie do pracy. Hipokrates i Galena zalecali masaż jako wspomaganie leczenia w wielu jednostkach chorobowych. Hindusi zaś w Wedach z 1800 roku p.n.e. podali wskazówki, jak prawidłowo wykonywać masaż. W średniowiecznej Europie nękanej wojnami i zarazami nastąpił zastój wielu gałęzi medycyny i lecznictwa, w tym masażu. Uważany był za grzeszny i nieczysty, bo wyzwalał przyjemność cielesną, która w owych czasach była surowo potępiana. Mógł być stosowany tylko w celach leczniczych, np. w klasztornych szpitalach. Włoska uczona Trotula z Salerno zalecała wykonywanie przynoszącego ulgę masażu kręgosłupa kobietom w ciąży. Inaczej wyglądała sytuacja w krajach Bliskiego i Dalekiego Wschodu, gdzie masaż nadal był praktykowany, i to nie tylko w celach leczniczych. W XI w. w Europie nastąpił renesans masażu za sprawą lekarza Ambrożego Pare, który docenił wpływ masowania na zdrowie pacjenta i zaczął stosować masaż jako oficjalną metodę leczenia. Jednak prawdziwy rozkwit masaż przeżył w XIX wieku za sprawą szwedzkich lekarzy, którzy bardzo rozpowszechnili masaż jako metodę leczniczą. Szkołę masażu klasycznego stworzył holenderski lekarz Johan Mezger z Amsterdamu, a w jego popularyzację miał wkład polski profesor Izydor Zabłudowski. Wielka popularność masażu na początku XX wieku paradoksalnie przyczyniła się do jego krytyki, gdyż oprócz wykwalifikowanych specjalistów masowaniem parało się wielu „cudotwórców”. W okresie wojennym masaż często był stosowany do przywracania żołnierzom sprawności. Jednak rozwój chemii, farmacji i nauk medycznych po wojnie sprawił, że zainteresowanie masażem i naturalnym lecznictwem wyraźnie zmalało. Dopiero od kilkunastu lat obserwujemy wielki powrót zainteresowania masażem i jego popularność.

Historia masażu muszlami

Bardzo mało wiemy na temat początków masażu muszlami. Wiadomo, że pozyskiwane u wybrzeży Filipin muszle najpierw cenione były jedynie ze względu na bogatą w białko zawartość. Kto odkrył, że można je zastosować do masażu – niestety nie wiemy, choć pewna legenda głosi, że zrobił to młody Filipińczyk, chcąc poprzez masaż uwieść ukochaną kobietę. Wiemy jednak, że ktokolwiek by to był, przyczynił się do wzrostu popularności masaży relaksujących. Przez wiele lat były one bowiem niedoceniane i traktowane po macoszemu. Masaż muszlami był w Europie praktycznie nieznany, a kiedy do niej przywędrował, nie od razu spotkał się z gorącym przyjęciem. Popularnością cieszyły się jedynie masaże lecznicze i sportowe. Dziś jest inaczej, masaż muszlami jest bowiem jednym z najchętniej wybieranych i coraz więcej salonów wprowadza go do swojej oferty.

Muszle do masażu

Cały sekret masażu muszlami tkwi w idealnych muszlach. Te używane do masażu zbierane są ręcznie u wybrzeży Filipin. Następnie przechodzą selekcję, są szlifowane i dokładnie polerowane, by były gładkie. Idealnie gładkie muszle nie absorbują brudu, olejku czy obumarłych komórek warstwy rogowej, przez co łatwo utrzymać je w czystości. Muszle zbudowane są z węglanu wapnia, będącego składnikiem kości i zębów. Węglan wapnia ulega rozkładowi na dwutlenek węgla i tlenek wapnia pod wpływem ciepła. Tlenek wapnia w niewielkiej ilości wpływa na regeneracje organizmu i poprawę stanu kości i zębów.

Przebieg masażu muszlami

Początek masażu możemy zacząć od relaksującej kąpieli w wodzie z olejkami eterycznymi, osuszenia ciała i natarcia skóry olejkiem. Jeśli w gabinecie brakuje wanny, zabieg zaczynamy od natarcia ciała pachnącym olejkiem. Następny etap to aplikacja specjalnego żelu i aktywatora do wnętrza muszli, co powoduje wytwarzanie ciepła. Żel zawiera sproszkowane algi, aktywator zaś bogaty jest w wodę, sól morską i kompozycję olejków. Rozgrzane muszle układamy na czakrach, co odblokowuje przepływ energii. Następnie masażysta delikatnymi i spokojnymi ruchami przesuwa muszle po całym ciele, a te, emitując ciepło, wprowadzają klienta w stan głębokiego relaksu. W końcowym etapie masażu ochłodzone już muszle używane są do mocniejszego głaskania i uciskania tkanek miękkich. Po masażu dobrze jest nałożyć na ciało maskę algową, maskę z błota z Morza Czarnego czy po prostu wykonać silnie nawilżający masaż. Jak widać, masaż ten nie jest skomplikowany ani trudny w wykonaniu. Wielu masażystów wykonujących go przyznaje, że wystarczy dobry kurs, trochę praktyki i potrafią go bardzo dobrze wykonywać.

więcej w Cabines nr 57

Izabela Moskal
publikacje Cabines 57
do góry | powrót