Pielęgnacja szyi i dekoltu

powrót

Dossier

Szyja i dekolt to okolice, które najszybciej zdradzają nasz wiek. To także partie ciała, o których często zapominamy w codziennej pielęgnacji. Przesuszona, pozbawiona elastyczności skóra, przebarwienia i zmarszczki – to znaki upływającego czasu, ale także efekt naszych zaniedbań. Cienka i wrażliwa skóra szyi i dekoltu wymaga równie troskliwej i systematycznej pielęgnacji jak twarz. Warto o tym pamiętać, gdyż gładka szyja i jedwabisty dekolt odejmują lat i dodają urody.
rejuvi cosmetics
Pielęgnacja szyi i dekoltu

Skóra szyi jest delikatna, o mniejszej liczbie włókien kolagenowych, prawie pozbawiona podściółki tłuszczowej oraz gruczołów łojowych. Dekolt należy do okolic eksponowanych na działanie promieniowania UV, które przyspiesza proces starzenia się skóry. O kondycję skóry tych partii ciała warto zadbać odpowiednio wcześnie, gdyż ma ona także wpływ na stan i wygląd piersi. Troska o szyję i dekolt jest tak istotna, gdyż podobnie jak dłonie, jest to swego rodzaju wizytówka każdej kobiety.

Pielęgnacja domowa

Podstawą pielęgnacji szyi i dekoltu, podobnie jak twarzy, jest systematyczna pielęgnacja domowa. Nie może ona być zrekompensowana przez zabiegi wykonywane w gabinecie kosmetycznym, które są uzupełnieniem i dodatkiem do codziennej pielęgnacji.

W młodym wieku bardzo ważna jest profilaktyka, utrzymanie nawilżenia i elastyczności skóry na odpowiednim poziomie, a także ochrona przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych (m.in. zanieczyszczenia, wolne rodniki, promieniowanie UV).

Po dwudziestym roku życia podstawą pielęgnacji jest krem nawilżający. Nie musi być to krem przeznaczony specjalnie do szyi i dekoltu, najważniejsze, by zawierał składniki ochronne wpływające na prawidłowe funkcjonowanie płaszcza hydrolipidowego.

Po trzydziestym roku życia codziennym rytuałem powinno być wmasowanie w te partie rano i wieczorem kremu odżywczego, regenerującego czy przeciwzmarszczkowego. Składniki, jakich należy szukać w tym wieku w preparatach pielęgnacyjnych, to m.in. ceramidy, kwas hialuronowy, koenzym Q10 i kolagen.

Dojrzała skóra szyi i dekoltu wymaga już bardziej intensywnej pielęgnacji. Pomocne będą kremy i maski liftingujące, napinające, a także preparaty działające na zasadzie kuracji szokowej, jak na przykład serum bogate w witaminy, minerały czy ekstrakty roślinne.

Aby zwiększyć wchłanialność składników aktywnych zawartych w kosmetykach pielęgnacyjnych, należy przynajmniej raz w tygodniu zrobić delikatny peeling skóry szyi i dekoltu. Złuszczenie powierzchownych warstw naskórka pobudza skórę do działania, poprawia jej ukrwienie, dzięki czemu jest ona wygładzona, zaróżowiona, rozjaśniona, wygląda młodziej i bardziej świeżo. W przypadku delikatnej skóry szyi i dekoltu najlepiej sprawdzi się peeling drobnoziarnisty lub enzymatyczny, wykonywany najlepiej wieczorem, kiedy skóra się regeneruje.

W pielęgnacji szyi i dekoltu ważny jest nie tylko dobór odpowiedniego kosmetyku, ale także sposób jego aplikacji. Preparat pielęgnacyjny nakładamy zawsze od dołu ku górze, delikatnymi ruchami głaskania i oklepywania. Prawą dłonią masujemy lewą stronę szyi, lewą dłonią – prawą stronę. Masaż pobudza krążenie krwi i limfy, dotlenia skórę, wpływa na jej elastyczność i jędrność. Doskonałym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji jest pobudzanie skóry naprzemiennym strumieniem ciepłej i chłodnej wody, masaż myjką lub rękawicą frotté bądź kostkami lodu owiniętymi w gazę.

Niezależnie od wieku, skóry szyi i dekoltu nie powinno się intensywnie opalać. Liczba melanocytów – komórek odpowiedzialnych za produkcję naturalnego barwnika chroniącego przed promieniowaniem UV – jest tu mniejsza niż na twarzy. Jednak procesy zachodzące pod wpływem światła słonecznego są powszechne, a zmiany w skórze charakterystyczne dla fotostarzenia: m.in. elastoza – zwyrodnienie włókien sprężystych, mniejsza liczba włókien kolagenowych oraz naczyń krwionośnych, zmniejszenie ilości i aktywności fibroblastów czy spowolnienie metabolizmu komórkowego. Opalanie delikatnej i nieprzyzwyczajonej do słońca skóry szyi i dekoltu może wyrządzić wiele szkody i pozostawić po sobie zmiany takie jak oparzenie słoneczne, zmarszczki, bruzdy, plamy czy przebarwienia. Warunkiem prawidłowej pielęgnacji tych szczególnie wrażliwych obszarów ciała jest więc ich ochrona przed promieniowaniem UV. Współczesne kosmetyki promieniochronne zawierają związki absorbujące promieniowanie UV (filtry chemiczne), związki odbijające promieniowanie UV (filtry fizyczne), a także coraz częściej składniki o działaniu antyoksydacyjnym, przeciwdziałające późniejszym skutkom napromieniowania poprzez hamowanie reakcji wolnorodnikowych w skórze. Poza typowymi filtrami syntetycznymi właściwości promieniochronne i przeciwrodnikowe mają także niektóre substancje naturalne, m.in. masło shea, masło kakaowe, olej sezamowy, karotenoidy czy ekstrakty roślinne, np. z liści aloesu, zielonej herbaty, korzenia ratanii, kory kruszyny europejskiej czy z kwiatostanów kocanki włoskiej lub piaskowej.

więcej w Cabines nr 58

Monika Michalak
publikacje Cabines 58
do góry | powrót