Owoce w służbie kosmetyki

powrót

Wiedza

Nawilżają, odżywiają, nadają ładny, zdrowy koloryt, złuszczają i wygładzają zmarszczki. Zawarte w kosmetykach, eliksirach, suplementach diety z przyjemnością nakładamy na skórę lub zjadamy. Już nasze babcie, by zachować młodość, nakładały na twarz własnoręcznie rozdrobnione maski z moreli, truskawek, a przebarwienia rozjaśniały np. sokiem z cytryny. Dzięki ich doświadczeniu firmy kosmetyczne zaczęły wykorzystywać cenne składniki owoców i umieszczać je w kosmetykach.
rejuvi cosmetics
Owoce w służbie kosmetyki

Obecnie w laboratoriach z owoców wyciska się soki, czasami poddaje się je działaniu alkoholu i robi ekstrakty. Tłoczone na zimno skórki lub pestki służą do otrzymywania olejów i olejków eterycznych. Zmiażdżone owoce do kosmetyków trafiają w postaci tzw. pulpy, papki. Z owoców uzyskuje się także tzw. suche ekstrakty: owoce suszy się, proszkuje, a potem rozpuszcza w różnych rozpuszczalnikach. Niedawno wyodrębniono także komórki żywe, które izoluje się z miąższu skórki lub całego owocu, a następnie umieszcza w neutralnym nośniku, a potem w kremach. Dzięki takiej formie kosmetyk żywy zachowuje wszystkie składniki aktywne i naturalne cechy. Taką drogę najczęściej owoce przechodzą w laboratoriach, zanim trafią do kosmetyków, a teraz przyjrzyjmy się ich nieograniczonym właściwościom.

Właściwości owoców

Oczyszczają i złuszczają

  1. Dzięki zawartości kwasów owocowych rozluźniają wiązania między komórkami skóry, w wyniku, czego dochodzi do złuszczania; służą tym samym skórze przesuszonej, trądzikowej, z przebarwieniami i bliznami.
  2. Łupiny i pestki służą do produkcji peelingów mechanicznych.

Nawilżają

  1. dzięki zawartości związków cukrowych (polisacharydów, np. pektyn z jabłek, czy pigwy);
  2. ze wzglądu na obecność wosków, które poprawiają konsystencję preparatu oraz tworzą cienki płaszcz ochronny na skórze;
  3. olejki, np. z pestek porzeczek, nawilżające właściwości zawdzięczają zawartości NNKT i kwasów omega- 3 oraz omega-6.

Działają przeciwzapalnie i ściągająco

Garbniki zawarte w owocach zwężają pory skórne, zmniejszają wydzielanie łoju i potu; wykorzystuje się je w leczeniu trądziku, przy oparzeniach i grzybicy.

Odmładzają

  1. Zawierają fitohormony, np. w nasionach.
  2. Zawierają przeciwutleniacze, np. witaminy A, C, E, znajdujące się w prawie wszystkich owocach, a także likopen z czerwonych grejpfrutów, arbuzów czy moreli.
  3. Zawierają bioflawonoidy, np. z malin, winogron.

Pobudzające i relaksacyjne właściwości olejków eterycznych

Olejki eteryczne pozyskane z owoców wykorzystuje się w aromaterapii; można stosować je bezpośrednio na skórę lub do aromatyzowania pomieszczeń. Znalazły szerokie zastosowanie w przemyśle perfumeryjnym. Jak powiedział Rolf Czypull, kreator perfum: ,,Najmodniejszy trend to owoce tropikalne, wyczuwalne szczególnie mocno w nucie wstępnej. Nadają one zapachowi oddech egzotyki”.

Mogą barwić lub rozjaśniać

  1. Nadają kosmetykom kolor.
  2. Nadają skórze kolor, np. juglon, który barwi keratynę skóry i włosów. Substancją rozjaśniającą jest arbutyna, np. z jagód czy owoców morwy, a także cytryna (kwas cytrynowy).

Jak wspomniałam wcześniej, owoce już od dawna były używane w celach kosmetycznych. Przyjrzyjmy się jednak, które ostatnio zasłużyły na uwagę i uznanie kosmetyczek i kosmetologów.

więcej w Cabines nr 47

Anna Kamińska
publikacje Cabines 47
do góry | powrót