Neuromediatory dobrego nastroju

powrót

Zdrowie

Neuromediatory lub neuroprzekaźniki są to substancje chemiczne, swego rodzaju „posłańcy” organizmu, którzy przenoszą informacje między neuronami. Ta mózgowa chemia, która zarządza myśleniem, odczuwaniem i zachowaniem, może być przyczyną wielu problemów, jeśli zostanie zaburzona.
rejuvi cosmetics
Neuromediatory dobrego nastroju

Współczesny świat dostarcza nam wielu powodów do stresu. To dlatego ludzie łykają dzisiaj mnóstwo środków pobudzających, uspokajających i antydepresyjnych. Te potrzeby wydają się często paradoksalne, sprzeczne: rano kawa na pobudzenie, wieczorem nieco alkoholu na odprężenie. Można zauważyć, że środki uspokajające, środki nasenne i środki antydepresyjne są najczęściej przepisywanymi medykamentami. Pomijając już kwestię działań ubocznych, środki poprawiające nastrój często są jak armata przeciwko muszce. Bardzo często bowiem zaburzenia nastroju objawiające się złym samopoczuciem wynikają z niedoboru mózgowych neuroprzekaźników.

Mózgowa chemia

Przekazywanie informacji w mózgu jest przede wszystkim procesem opartym na zjawiskach elektrycznych (mierzalnych za pomocą elektroencefalografu); nie można przy tym zapominać, że miliardy neuronów w naszym mózgu nie stykają się. To właśnie ta mikroskopijna przestrzeń między nimi (nazywana synapsą) jest drogą, którą za sprawą neuroprzekaźników podąża informacja. Co więcej, zależnie od rodzaju neuroprzekaźnika informacja będzie różna lub zmodyfikowana. Teraz bardziej zrozumiałe jest porównanie działania tych substancji do działania hormonów w organizmie. Z wiekiem zdarza się, że poziom neuroprzekaźników spada. Zachowanie, nastrój i intelekt (pamięć, koncentracja itd.) cierpią na tym. Zaburzenia mózgowej chemii odbijają się również na naszej równowadze fizycznej.

Dwa ważne neuromediatory

Dopamina

To jest siła mózgu. Odpowiada za energię fizyczną i psychiczną zarazem, jak również za dynamikę i intelekt.

Zmęczenie + przepracowanie Przygnębienie, któremu towarzyszy „spowolnienie”

  • problemy ze wstawaniem: poranne zmęczenie
  • brak motywacji: zmęczenie psychiczne
  • problemy z koncentracją, uwagą i pamięcią
  • potrzeba stosowania środków pobudzających
  • obniżenie przyjemności, pragnienia

Co mówią osoby dotknięte tym problemem: „potrzebuję cukru”, „odczuwam spadek libido”, „nie mogę rano wstać”, „mam problemy z koncentracją”, „czułam się ostatnio wyczerpana bez powodu”, „zawsze musiałam walczyć z nadmiarem kilogramów”, „potrzebuję czasu, żeby przyzwyczaić się do nowości”, „potrzebuję rano kawy, żeby się obudzić”, „potrzebuję alkoholu i/lub narkotyków”.

Serotonina

To synchronizacja mózgu. Serotonina wpływa dodatnio na zachowanie i nastrój.

Przygnębienie, któremu towarzyszy „pobudzenie”

  • zaburzenia i skoki nastroju (nerwowość, niecierpliwość, huśtawka nastrojów…)
  • problemy z zasypianiem
  • podatność na stres
  • podjadanie

Co mówią osoby dotknięte tym problemem: „pocę się w nocy”, „budzę się wcześnie rano”, „nie umiem się odprężyć”, „budzę się co najmniej dwukrotnie w nocy”, „trudno mi zasnąć ponownie, kiedy się obudzę”, „potrzebuję słodkich/słonych pokarmów pod koniec dnia”, „mam mniej energii, by ćwiczyć”, „często się martwię”, „trudno mi znaleźć cel w życiu”, „odczuwam niepokój”.

więcej w Cabines nr 46

Dr Christine Vallée
publikacje Cabines 46
do góry | powrót