Cabines 85grudzień 2016 - styczeń 2017
Terapia cellulitu obrzękowego
powrótEkspert radzi

Sylvie G. pisze do nas w sprawie trudności z uzyskaniem satysfakcjonujących efektów. Pyta o opinię na temat programu zabiegowego, który opracowała, oraz o sugestie dotyczące jego zmian. Mieliśmy już do czynienia z podobnym przypadkiem, dlatego zaproponowaliśmy Sylvie G. protokół do zastosowania w przypadku pani X.
analiza ogólna
Cechy ogólne
- Wiek: 41 lat
- Wzrost: 163 cm
- Waga: 61 kg
- 1 dziecko w wieku 14 lat
- Zawód: sekretarka
Typologia: sangwiniczka z cechami typów cholerycznego i flegmatycznego. Funkcje trawienne są rozleniwione, przed menstruacją zdarzają się 2–3- -dniowe zaparcia. Przez wiele lat zażywała pigułki antykoncepcyjne, przez co jej cykle miesiączkowe są krótkie. W końcu zdecydowała się poddać sterylizacji. Wykazuje lekki syndrom napięcia przedmiesiączkowego, podczas którego jest smutna i odczuwa potrzebę jedzenia słodkości. W tygodniu poprzedzającym menstruację przybiera 2 kg z powodu zatrzymania wody, zwłaszcza w dolnych partiach ciała. Jeśli zbyt dużo chodzi pieszo, odczuwa bóle nóg, co utrudnia jej zaśnięcie wieczorem. Cierpi na lumbago, ale jest pod stałą opieką osteopaty. Mimo regularnych zabiegów ból nawraca. Pani X ma skłonności do smutku i depresji. Uprawia przez 12 godzin tygodniowo sport (4 godziny tenisa, 8 godzin roweru). Te ćwiczenia męczą ją, ale za to poprawiają nastrój. Dieta: nie jest typem smakoszki, poza dniami poprzedzającymi menstruację. Nie przykłada się szczególnie do wyboru pożywienia. Uważa, że jej dieta jest zdrowa i odpowiednia dla całej rodziny. Przykładowe menu dzienne: Śniadanie – sok z pomarańczy (ze sklepu ze zdrową żywnością), kawa z mlekiem słodzona białym cukrem, herbatniki lub tartinki z masłem i konfiturą, czasami muesli z mlekiem, gdy się spieszy, jogurt z owocami. Lunch (w stołówce lub restauracji) – mięso lub ryba z warzywami, ser, chleb, jogurt lub owoc. Kolacja – makaron z masłem i tartym serem, sosem pomidorowym lub bolońskim, porcja sera z warzywami, chleb, owoc. Owoce i jogurt na koniec posiłków w niedzielę zastępowane są deserem. Nie podjada między posiłkami z wyjątkiem dni przed menstruacją. Nie pije alkoholu poza wyjątkowymi okazjami. Nie pije też wina i wypija 1,5 litra wody dziennie.
Uwarunkowania rodzinne
Jej matka cierpi na niewydolność żylną i była poddawana operacjom naczyniowym. Babcia ze strony matki cierpi na chorobę Raynauda.
Uwarunkowania osobiste związane z estetyką
Problem, który ją nęka, pojawił się podczas dojrzewania. Miesiączki pani X były bardzo nieregularne i źle akceptowane psychicznie. Powoli zrozumieliśmy, że w tym czasie miała raczej chłodne i mało rodzinne relacje z matką i babcią. Jej wychowanie było surowe, a słowa „miesiączka” i „kobiecość” były zakazane w rozmowach. Potem stosowanie pigułki nasiliło problem. Konsekwencją było zatrzymywanie wody, uczucie ociężałych nóg i powstanie cellulitu na bazie złego krążenia. Na szczęście podczas ciąży była pod opieką świadomego ginekologa, który zatrzymał tycie, przybrała więc tylko 11 kg. Co więcej, zalecił jej zabiegi drenażu limfatycznego i zapobiegające powstawaniu rozstępów. Po urodzeniu dziecka kontynuowała drenaż, już dla własnego dobrego samopoczucia. Poddała się operacji usunięcia żylaków (stripping). Potem udała się do gabinetu urody, by walczyć z cellulitem, który bardzo się nasilił mimo licznych zabiegów mezoterapii wykonanych przez flebologa.
Analiza estetyczna
Jak zazwyczaj, po przestudiowaniu cech biotypologicznych przystępujemy do analizy estetycznej. Fotografie (przykładowe) pozwalają nam stwierdzić, że jest to typ sangwiniczny, zwłaszcza w dolnej części ciała, która jest solidniejsza niż górna. Nogi wykazują wyraźną ciężkość. Kostki mają tendencje do puchnięcia, łydki są dość mocne i rozwinięte, na kolanach i udach widoczny jest cellulit o gąbczastej konsystencji, nasycony płynem. Tkanka na udach i kolanach wydaje się jakby pozbawiona energii. „Bryczesy” są wyraźnie widoczne, kontrastują z dość wąską miednicą; widoczne jest napięcie na poziomie lędźwiowo- -krzyżowym. Sieć żył widoczna pod skórą dowodzi, że pani X ma kłopoty z układem krążenia. Za to w części górnej dominują cechy typu cholerycznego i flegmatycznego. Analiza tylnej części ciała pozwala zauważyć szerokie ramiona, trapezowatą klatkę piersiową i dobrze zaznaczoną talię. Widok z przodu z kolei pokazuje małe piersi, ścieśnienie kręgów kręgosłupa, wyraźniejsze na poziomie lędźwi, oraz wysunięcie miednicy do przodu. Ta nieprawidłowa postawa predysponuje panią X do przykurczów mięśni, które mogą stać się przewlekłe. Ścieśnienie kręgów jest prawdopodobnie przyczyną bólów, które odczuwa w dole pleców. Dane z analizy estetycznej wraz z cechami ogólnymi pozwalają nam opracować program zabiegów. Program ten można spersonalizować i ulepszyć dzięki diagnozie bioenergetycznej.
więcej w Cabines nr 46