Cera wrażliwa

powrót

Dossier

Wzrost zanieczyszczenia powietrza, rosnąca świadomość konsumentów, większe zainteresowanie stanem własnej skóry – te czynniki przyczyniają się do faktu, że skóra wrażliwa wydaje się ostatnio częstszym problemem. Kobiety częściej wymieniają ją jako źródło kłopotów pielęgnacyjnych. Wrażliwość skóry jest całkowicie subiektywnym odczuciem, ponieważ zasadniczo związana jest z odczuwaniem rozmaitych form dyskomfortu. Obraz kliniczny takiej skóry raczej nie odbiega szczególnie od normy. Skóra każdego typu może stać się któregoś dnia nadwrażliwa. Pielęgnacja takiej cery dość długo była domeną marek aptecznych, dziś jednak również profesjonalne marki kosmetyków gabinetowych idą z pomocą nadwrażliwcom.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Cera wrażliwa

Nadwrażliwość skóry, we wszystkich jej formach, dotyka mniej więcej 25% populacji, a liczba ta wzrasta ze względu na rosnące trudności w adaptacji organizmu do coraz bardziej zanieczyszczonego środowiska i codziennego stresu. Wrażliwość skóry dotyczy głównie kobiet – stanowią one około 60% osób uskarżających się na ten problem. Mężczyźni rzadko wspominają o wrażliwości skóry, ale również wśród nich liczba dotkniętych tym problemem rośnie. Chociaż wszystkie fototypy skóry mogą być wrażliwe, szczególnie predysponowani są ludzie o jasnej karnacji, cienkiej i suchej skórze, która jest z natury bardziej krucha. Jednak, co ciekawe, po menopauzie liczba kobiet z nadwrażliwością skóry spada. Ten stan wrażliwości nie zawsze jest stały, może się rozwijać podczas kryzysowych sytuacji, trwać od kilku dni do kilku miesięcy i ustępować samoistnie. Na przykład zimą, kiedy klimat jest szczególnie nieprzyjazny, skóra może mieć obniżoną tolerancję na czynniki zewnętrzne, ale zmiany klimatu nie są jedynymi powodami jej uwrażliwienia. Skóra wrażliwa jest bardzo kapryśna, nie można jej pielęgnować byle jak, dlatego wiedza kosmetyczki i jej porady są bezcenne, jeśli chodzi o utrzymanie dobrej kondycji i urody takiej cery.

Definicja skóry wrażliwej

Skóra wrażliwa cechuje się nadmierną reaktywnością – ściągnięciem, mrowieniem, stanem zapalnym, świądem, zaczerwienieniem – na czynniki, które normalnie nie powodują podrażnienia: wodę, zimno, wiatr, emocje, ciepło, pewne kosmetyki... Objawy te są spowodowane nadwrażliwością zakończeń nerwowych obecnych w skórze. Należy tu odróżnić cerę wrażliwą od skóry alergicznej. Alergiczna reaguje na konkretne alergeny, w obecności których dochodzi do reakcji immunologicznej w postaci wysypki, wyprysku, pokrzywki. Alergia wymaga leczenia specjalistycznego. Jest jeszcze skóra, która jest podobna do wrażliwej. Reaguje ona nadmiernie, ale w sposób przejściowy, na agresywne czynniki zewnętrzne objawami takimi jak łuszczenie i zaczerwienienie.

Dlaczego skóra staje się wrażliwa?

Dwie biologiczne modyfikacje są podstawowymi przyczynami stanu nadwrażliwości skóry:

  • zaburzenia hydrolipidowej bariery ochronnej skóry Utrzymanie nawilżenia i obrona przed agresją zewnętrzną – to zadania naskórka, a przede wszystkim jego warstwy rogowej. Zmiany w tej warstwie odgrywają główną rolę w rozwoju nadwrażliwości skóry. U podstaw tych zmian leży utrata spójności komórek wchodzących w skład warstwy rogowej naskórka (korneocytów) i krchość warstwy łączącej naskórek ze skórą właściwą, co zwiększa przepuszczalność skóry. Umożliwia to łatwiejsze wnikanie substancji drażniących, ułatwia kontakt z agresywnymi czynnikami: bariera ochronna skóry traci swą skuteczność.
  • obniżenie progu tolerancji Skóra wrażliwa reaguje stanem zapalnym na kontakt z czynnikami zazwyczaj dobrze tolerowanymi. Kiedy wpływ czynników zewnętrznych lub wewnętrznych powtarza się lub przedłuża, naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, dlatego pojawia się zaczerwienienie; poszerzone naczynia stają się bardziej przepuszczalne, uwalniając do tkanek skórnych substancje wyzwalające stan zapalny (histamina, wolne rodniki, neutrofile), co powoduje mrowienie, pieczenie i swędzenie o intensywności zależnej od indywidualnych uwarunkowań.

Możliwość rozwinięcia się na podłożu skóry wrażliwej silnych reakcji zapalnych, trądziku różowatego czy łojotokowego zapalenia skóry sprawia, że wszelkie niepokojące objawy powinny być sygnałem do wizyty u lekarza.

więcej w Cabines nr 45

Anne Sophie Gamelin
publikacje Cabines 45
do góry | powrót