Kosmetyki ekologiczne od uprawy do gotowego produktu

powrót

Bio

Firmy produkujące surowce do kosmetyków ekologicznych, czyli naturalnych, organicznych, podkreślają swoją odmienność od producentów posługujących się technologiami wielkiej syntezy. Często właścicielami takich firm są pasjonaci biologii, botaniki. Skupiają wokół siebie podobnych entuzjastów, zakładają firmy, realizując proces produkcyjny przyjazny naturze. Czynią tak wobec nieustannego zagrożenia przyrody, stawiając sobie za cel zachowanie i ochronę jej dziedzictwa.
Biotechnologia
Kosmetyki ekologiczne od uprawy do gotowego produktu

Prawdziwym miłośnikom natury zależy na jej poznaniu, by czerpać z niej to, co ma w sobie najcenniejszego i najbardziej niezwykłego. Począwszy od morskich głębin, gdzie narodziło się życie, aż po szczyty gór, na których walczy o przetrwanie. Od granic pustyni, gdzie życie stawia opór wszechobecnym piaskom, aż po serce amazońskiej dżungli, w której bujnie rozkwita, wszędzie tam eksperci poszukują, a następnie wyodrębniają pełne sił witalnych substancje czynne. Przy całkowitym poszanowaniu natury wydobywa się ich naturalną moc, by skutecznie działać na skórę. Dzięki opanowaniu technologii naukowcy zamykają siłę naturalnych substancji czynnych w produktach pielęgnacyjnych. Naturalne substancje czynne od zarania dziejów znane są ze swej wyjątkowej mocy. Począwszy od oleju arganowego wytłaczanego z owoców endemicznych drzew arganowych, które od tysięcy lat walczą z pustynnieniem obszarów Maroka, a skończywszy na niebieskich algach słodkowodnych, które pojawiły się na Ziemi 3,5 miliarda lat temu, stając się zalążkiem życia na naszej planecie. Dzięki fachowej wiedzy dermatologicznej i umiejętnościom farmaceutycznym można wyodrębnić naturalne substancje czynne oraz wyekstrahować z nich najbardziej aktywną cząsteczkę w taki sposób, by mieć gwarancję skuteczności, zachowując jednocześnie tolerancję dla skóry. Osoby związane z produkcją kosmetyków naturalnych często angażują się w działalność edukacyjną, przybliżając wiedzę młodym ludziom poprzez warsztaty dydaktyczne, dni botaniczne prowadzone we współpracy z ogrodami botanicznymi i farmaceutami. Przekazują szerokiemu gronu odbiorców wiedzę na temat otaczającej nas natury, sprawują mecenat nad stowarzyszeniami i instytucjami ochrony przyrody. Współfinansują akcje zapewniające przetrwanie najbardziej zagrożonym gatunkom. Przykładem może być historia endemicznej rośliny z Madery Normania tripylla (Lowe), która została uznana za zaginioną ponad 100 lat temu. Botanik ojciec Manuel de Nobrega odnalazł kilka pojedynczych egzemplarzy. Świadomy wagi swego odkrycia, przekazał kilka nasion tej rośliny do Państwowego Ogrodu Botanicznego w Brest, gdzie naukowcom udało się wyhodować sadzonki. Akcja na rzecz ochrony gatunku zakończyła się powodzeniem, ale na małą skalę, bo w ogrodzie botanicznym. Aby przywrócić tę roślinę do jej naturalnego środowiska, potrzebne były spore pieniądze. Tu z pomocą przyszła jedna z firm kosmetycznych, tworząc fundację, która współfinansowała całą akcję. Bez jej wsparcia ta roślina już by nie istniała. Inny producent kosmetyków objął patronatem ogród roślin przy Narodowym Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu, który tworzy obecnie na stronie internetowej wirtualny, edukacyjny, interaktywny e-ogród.

Producenci mówią o sobie:

  • jesteśmy rolnikami, botanikami, naukowcami i farmaceutami;
  • wykorzystujemy wyłącznie gatunki roślin, które nie są zagrożone;
  • uprawiamy rośliny bez naruszania równowagi ekosystemów;
  • sami przygotowujemy wyciągi z roślin, które stosujemy w produkcji;
  • gwarantujemy jakość i bezpieczeństwo wszystkich składników naszych produktów.

Aby zapewnić ekologiczny produkt finalny, tworzą programy produkcji mające zagwarantować przyjęte idee ochrony przyrody, ale też wykorzystanie niewyczerpanych bogactw odnawialnych źródeł surowców. Hasło Chronimy rośliny z myślą o ludziach to kwintesencja tych idei. Wszystko w trosce o przyszłość naszej planety, o niezrównane bogactwo królestwa roślin.

Produkcja

Od momentu rozpoczęcia uprawy aż do gotowego produktu wytwarzanie odbywa się na 5 etapach. To specjalny, kompleksowy program, gwarantujący optymalną jakość kosmetyków ekologicznych.

Etap I – badanie ogromnego bogactwa świata roślinnego w celu określenia dobroczynnych właściwości poszczególnych roślin

Etap II – selekcja roślin, których właściwości odpowiadają konkretnym potrzebom

Etap III – kontrola upraw wyselekcjonowanych roślin

Etap IV – optymalizacja procesów otrzymywania wyciągów w oparciu o nowoczesną technologię

Etap V – opracowanie procesu produkcji zapewniającego maksymalne bezpieczeństwo.

więcej w Cabines nr 43

Barbara Włudyka
publikacje Cabines 43
do góry | powrót