Kartoteka klientów

powrót

Marketing

Pamięć ludzka bywa zawodna, a to daje się we znaki szczególnie w takich sytuacjach, kiedy znajomość pewnych szczegółów jest niezbędna w pracy. Kartoteka klientów gabinetu kosmetycznego jest udogodnieniem, bez którego właściwie nie sposób się obejść. Najwygodniejszym i właściwie jedynym odpowiadającym wymogom dzisiejszych czasów sposobem jest specjalny program komputerowy, który uwolni nas od konieczności żmudnego notowania wszystkich szczegółów ręcznie i znacznie usprawni wyszukiwanie potrzebnych informacji.
Biotechnologia
Kartoteka klientów

Kartoteka klientów jest narzędziem bardzo pożytecznym, umożliwiającym lepsze poznanie klientów i sprawiającym, że będą silniej związani z naszym gabinetem. W kartotece umieszczamy szereg rozmaitych informacji, które możemy podzielić na kilka grup.

Informacje o potrzebach klientki

Z punktu widzenia kosmetyczki najważniejsze są, rzecz jasna, wszelkie informacje na temat stanu skóry klientki, jej potrzeb, sposobu pielęgnacji, trybu życia mającego wpływ na wygląd skóry, przebyte choroby, które wymagają szczególnej uwagi podczas przeprowadzania zabiegów czy też wręcz wykluczają użycie pewnych produktów (np. alergie). Historia przeprowadzonych zabiegów i zalecanej pielęgnacji domowej ułatwi planowanie dalszej pielęgnacji.

Warto odnotowywać także informacje specjalne – jak na przykład ta, czy klientka jest problematyczna. Niestety, takie informacje również się przydają, żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Notujemy również to, że klientka ze względu na stan zdrowia potrzebuje pomocy w poruszaniu się po gabinecie.

Wszystko to służy temu, by jak najsprawniej zaplanować zabiegi dla danej klientki, zaproponować jej dokładnie to, czego potrzebuje.

Informacje profesjonalne

Są to wszelkie informacje o produktach do makijażu oraz kosmetykach do pielęgnacji twarzy i ciała, jakich używa klientka. Jeśli zaopatruje się w gabinecie, należy wpisać, co kupuje, żeby potem mogła szybko i wygodnie zaopatrzyć się w brakujące produkty. Warto wpisywać, jakie próbki dostała podczas ostatniej wizyty, żeby przy najbliższej okazji zapytać, czy była zadowolona z działania kosmetyku. To może pomóc w nakłonieniu jej do kupna produktu, a także ułatwi skomponowanie zabiegu. Dzięki temu wywołujemy wrażenie, że nie traktujemy klientki jak anonimowej osoby, a ona sama może być spokojna, że ktoś zna jej upodobania i oczekiwania. Ponadto dzięki informacjom zawartym w kartotece można proponować klientce inne produkty i zabiegi, które mogą znakomicie dopasować się do jej potrzeb. Zapisujemy także historię prowadzonych zabiegów, ich daty oraz datę zaplanowanej następnej wizyty. Umieszczenie na karcie nazwiska kosmetyczki prowadzącej klientkę ułatwi planowanie zastępstw w razie jej nieobecności i pozwoli informować klientkę o planowanych urlopach itp.

Informacje personalne

Należą tu dane osobowe: imię i nazwisko, adres, adres e-mailowy, numer telefonu. Można zapisać datę urodzenia, co pozwoli uczcić dzień urodzin klientki, żeby poczuła się doceniona i traktowana z należytą uwagą.

Mailing

Kartoteka zawiera adresy e-mailowe oraz numery telefonów komórkowych klientów, co umożliwia wysyłanie im pocztą lub SMS-ami powiadomień o promocjach, nowych zabiegach, a także przypominać o planowanych terminach wizyt. Jeśli klient nie życzy sobie otrzymywać tych informacji, również można to odnotować w jego karcie.

więcej w Cabines nr 43

Daniel Le Guen
publikacje Cabines 43
do góry | powrót