Masaż kobiet w ciąży

powrót

Masaż

Ciąża stanowi jedno z najpiękniejszych i najbardziej znaczących wydarzeń w życiu kobiety. Bycie mamą oznacza całkowitą odmianę w życiu, a to nie odbywa się bez pewnych problemów. Okres ten poza momentami pełni szczęścia naznaczony jest również chwilami trudnymi: chwilami zmęczenia, niewygody, bólu, czyli wszystkimi ciążowymi dolegliwościami ciała, a także, pod kątem psychiki, chwilami wątpliwości, niepewności i obaw. Hormony produkowane w niebywałych dotąd ilościach mogą silnie wpływać na nastrój ciężarnej kobiety, stając się przyczyną skoków nastrojów i nietypowych zachowań.
rejuvi cosmetics
Masaż kobiet w ciąży

Masaż relaksujący poza wszystkimi jego zaletami jest szczególnie odpowiedni dla kobiet w ciąży podczas całego okresu oczekiwania na poród. W ośrodkach spa i gabinetach urody coraz częściej klientki pytają o możliwość skorzystania z niego. Odchodzi już bowiem w niepamięć przekonanie, że ciąża musi wiązać się z niedogodnościami i mniejszą dbałością o siebie.

Korzyści z masażu dla mamy

Korzyści płynące z masażu są wielorakie, związane zarówno z ciałem, jak i psychiką. Delikatny i kojący wywołuje uczucie głębokiego zrelaksowania. Za sprawą oksytocyny, hormonu przyjemności znanego ze swego antystresowego działania, sprzyja zasypianiu i odprężeniu. Jest więc ten masaż szczególnie polecany tym kobietom, które mają problemy z zasypianiem, zwłaszcza pod koniec trwania okresu ciąży, jak też dla tych, które z natury łatwo ulegają niepokojowi. Pomoże on przyszłej mamie przeżyć ciążę w spokoju.

Masaż mocniejszy przynosi ulgę w napięciu mięśni i zesztywnieniu, które wynikają ze zmian sylwetki i postawy ciała w trakcie ciąży. W miarę jak dziecko rośnie, środek ciężkości przesuwa się ku przodowi ciała, co pociąga za sobą zmiany w krzywiznach kręgosłupa – lordozę lędźwiową i szyjną oraz kifozę piersiową. Mięśnie grzbietowe muszą pracować mocniej, żeby zrekompensować te zmiany, i z tego powodu są bardziej napięte niż zwykle. Rozluźnienie stawów w trakcie ciąży spowodowane działaniem hormonu relaksyny może wywoływać ich mikroruchy, które nakładają się na siebie i czasami powodują bolesne dolegliwości. W miarę postępowania ciąży oddychanie, a co za tym idzie – dotlenienie komórek – jest coraz trudniejsze. Macica zajmuje coraz więcej miejsca w brzuchu, co nie pozwala klatce piersiowej poruszać się prawidłowo podczas wdechu i wydechu. Oddech się skraca. Masaż pobudza krążenie krwi i limfy, więc sprzyja dotlenieniu komórek i tkanek. Pomaga też przyszłej mamie nawiązać kontakt z samą sobą i dzieckiem przez dotyk i rozwijanie świadomości własnego ciała. Jest to również okazja do prawdziwego odpoczynku, czas poświęcony wyłącznie sobie i dziecku.

Korzyści z masażu dla dziecka

Wszystkie sposoby, które umożliwiają „skontaktowanie się” z macicą, są pożyteczne. Nie należy lekceważyć znaczenia takich zabiegów: począwszy od czwartego miesiąca płód słyszy dźwięki, odczuwa pieszczoty i potrafi zapamiętywać. Można więc już w okresie prenatalnym nawiązać uczuciową więź z dzieckiem, pod warunkiem że rodzice stymulują je głosem i dotykiem. Haptonomia jest techniką sprzyjającą takiej relacji. Bazująca na czułym dotyku, pozwala ojcu kontaktować się z dzieckiem podczas trwania ciąży. Mówi się, że płód reaguje na emocje matki. Jest w stanie odczuwać, czy jest ona radosna, czy smutna, a silne emocje odczuwane przez dłuższy czas mogą wpłynąć na jego rozwój. Zrozumiałe jest więc, że masaż sprzyjający odprężeniu kobiety ciężarnej może mieć bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Co więcej, stymulacja zmysłowa, kiedy mózg jest w fazie rozwoju, sprzyja pobudzaniu neuronów. Na poziomie fizjologicznym dobroczynny wpływ masażu na przyszłą mamę jest wartościowy także dla dziecka: badania prowadzone przez dr Tiffany Fields (Touch Research Institute z Miami) wykazały wyraźnie obniżenie poziomu hormonów stresu, takich jak kortyzol. Te ostatnie łatwo mogą pokonać granicę łożyska i negatywnie wpływać na płód. Z kolei masaż relaksujący sprzyja wydzielaniu hormonów przyjemności, takich jak oksytocyna. Relaksujący dotyk podczas ciąży jest więc bardzo korzystny i dla matki, i dla dziecka.

więcej w Cabines nr 42

Gaëlle Le Corre
Daniel Paré
publikacje Cabines 42
do góry | powrót