Aromaterapia w gabinecie kosmetycznym

powrót

Wiedza

Aromaterapia, popularnie nazywana „leczeniem zapachami”, wykorzystuje w zabiegach terapeutycznych i kosmetycznych olejki eteryczne pozyskiwane z roślin. Tak naprawdę wpływ zapachu jest tylko jednym z wielu sposobów oddziaływania olejków na organizm człowieka. Naturalne olejki eteryczne są wieloskładnikowymi mieszankami biologicznie czynnych związków chemicznych, które dostając się do organizmu przez drogi oddechowe i skórę, leczą go, odprężają i regenerują. Niezwykle ważna jest jakość używanych olejków.
rejuvi cosmetics
Aromaterapia w gabinecie kosmetycznym

Ze względu na bardzo wszechstronne oddziaływanie i możliwość wykorzystania olejków w różnych zabiegach coraz więcej gabinetów kosmetycznych oraz ośrodków odnowy biologicznej sięga po te naturalne substancje. Najprostszym sposobem użycia olejków jest stosowanie kominków aromaterapeutycznych. Wkropione do miseczki z wodą, parując, roztaczają cudowny zapach, który już na początku wizyty wprowadza klientów w doskonały nastrój i umila oczekiwanie na zabiegi. W zależności od wielkości pomieszczenia do miseczki z wodą wlewa się od 5 do 10 kropli olejku lub odpowiednio dobranej mieszanki olejków. Do najbardziej popularnych form zastosowania olejków w gabinecie kosmetycznym należą: masaż, kąpiele, kompresy, peelingi, maseczki i kremy. Olejki wnikają przez warstwę naskórka do skóry właściwej i docierają do krwiobiegu. Proces ten umożliwia odżywienie tkanek, wydalenie toksyn oraz stymuluje naturalne procesy odnowy komórkowej. Regularne stosowanie preparatów z olejkami eterycznymi regeneruje i odżywia tkanki, wpływając korzystnie na wygląd skóry.

Pachnący masaż

Techniki używane w masażu aromaterapeutycznym to głaskanie, delikatne ugniatanie i potrząsanie. Bardzo ważne jest, aby zapach olejków wykorzystywanych do takiego zabiegu był lubiany i akceptowany przez klienta. Do masażu wykorzystuje się bazowe oleje roślinne: z nasion winogron do skóry normalnej i ze skłonnością do przetłuszczania się, który wygładza i uelastycznia skórę; olej ze słodkich migdałów, o właściwościach opóźniających starzenie, przeznaczony do skóry suchej i starzejącej się; olej z awokado przeznaczony do skóry suchej, który natłuszcza ją i przywraca funkcje ochronne; olej z jojoby, właściwy dla każdego rodzaju skóry, który natłuszcza, zmiękcza i odżywia. Naturalne oleje roślinne są bogatym źródłem witaminy E oraz niezbędnych kwasów tłuszczowych, natłuszczają skórę, dobrze się wchłaniają, nadając jej miękkość, elastyczność i sprężystość. Roztwory olejków do masażu przyrządzane są każdorazowo przed zabiegiem. Na jeden masaż zużywa się zwykle łyżkę stołową roztworu, czyli około 10 ml, zawierającego 2-5 kropli mieszaniny olejków. Można także przyrządzić większą ilość roztworu – 50-100 ml, używając średnio 15-30 kropli mieszaniny olejków na 50 ml oleju. Roztwory należy przechowywać w ciemnych, szczelnie zamkniętych butelkach, najlepiej w lodówce, nie dłużej niż 3 miesiące. Do masażu antycellulitowego stosuje się między innymi olejki: geraniowy i jałowcowy, które regulują gospodarkę płynami, przyspieszają wydalanie toksyn i rozkład tkanki tłuszczowej. Do masażu relaksującego można wykorzystać mieszaninę olejków olejek neroli i cytrynowego, która odpręża, odświeża, równoważy emocje, przynosi spokój i wycisza, a także pozostawia na skórze przyjemny, kwiatowo- cytrusowy zapach. Olejki kolendrowy i ylang-ylang, stosowane w masażu ujędrniającym, poprawiają elastyczność i sprężystość skóry.

Kąpiele

W gabinetach kosmetycznych można, obok masaży, oliwek, toników i kominków aromaterapeutycznych, z powodzeniem wykorzystywać cenne właściwości naturalnych olejków eterycznych także w kąpielach aromaterapeutycznych. Do wanny z ciepłą wodą należy dodać 10-15 kropli mieszaniny olejków. Kąpiel taka powinna trwać około 15-30 minut. Podczas zabiegu warto masować ciało pod wodą, używając gromadzącej się na powierzchni warstwy olejków. Po kąpieli nie spłukuje się ciała, tylko wyciera ręcznikiem. W stanach zapalnych skóry do kąpieli wykorzystuje się między innymi olejki: bergamotowy, lawendowy, mięty pieprzowej, cytrynowy. Kąpiel antycellulitową możemy wzbogacić olejkami: geraniowym, jałowcowym, kminkowym, z kopru włoskiego czy lawendy.

Olejki pojedyncze lub ich mieszanki można stosować również do kompresów i parówek. Do kompresów, będących formą kąpieli miejscowej, używana jest wata, gaza bądź ręcznik, który nasącza się roztworem mieszanki olejków eterycznych w wodzie, stosując około 5 kropli olejku lub mieszanki na 100 ml ciepłej wody. Tak przygotowany kompres przykłada się w danym miejscu na skórze.

Artykuł pochodzi z materiałów prasowych marki DR BETA.

Literatura:
Konopacka-Brud I., Brud W.S.,
Aromaterapia dla każdego,
Białystok 2007
Konopacka I., Brud W.S., Pachnąca
apteka. Tajemnice aromaterapii,
Łódź 2008
Aromaterapia – informator Dr Beta®,
Warszawa 2009
Aromaterapia nr 2 (40), t. 11,
Wiosna 2005
Aromaterapia nr 4 (30), t. 8, Jesień 2002
Aromaterapia nr 3 (29), t. 8, Lato 2002

więcej w Cabines nr 41

Artykuł pochodzi z materiałów prasowych marki DR BETA.
publikacje Cabines 41
do góry | powrót