Pielęgnacja skóry z atopowym zapaleniem

powrót

Zdrowie

Atopowe zapalenie skóry (Dermatitis atopica, AD – atopic dermatitis) jest jedną z najczęściej występujących chorób dermatologicznych o podłożu alergicznym. Jest to schorzenie o przewlekłym i nawracającym przebiegu. Charakteryzuje się zmianami wypryskowymi, świądem, lichenizacją (pogrubieniem skóry). Rozpoczyna się najczęściej w dzieciństwie. Jest uwarunkowane genetycznie, immunologicznie. Na jego rozwój mają także wpływ czynniki środowiskowe i psychosomatyczne. Atopowe zapalenie skóry często łączone jest z astmą oskrzelową i katarem siennym.
Biotechnologia
Pielęgnacja skóry z atopowym zapaleniem

Najczęstsze objawy AZS ze strony skóry to: świąd i suchość skóry związane z utratą lipidowej bariery ochronnej, zaczerwienienie, wysypki, plamy, wysięki wynikające ze zwiększonej tendencji skóry do zakażeń bakteryjnych i grzybiczych, pogrubiony fałd szyjny i dodatkowy fałd skóry pod dolną powieką (tzw. objaw Dennie-Morgana), wyraźny rysunek skóry po wewnętrznej stronie dłoni (biały dermografizm), puchnięcie, pęcherze z wodnistą wydzieliną – osoczem. Typowa jest też wrażliwość skóry na bodźce mechaniczne i materiały drażniące, np. wełnę. Zaostrzenie zmian występuje w wyniku silnych emocji. Nietolerancja pokarmowa, odbarwienia (plamki) na źrenicach i powiększone węzły chłonne to kolejne zmiany towarzyszące atopii. Obraz kliniczny atopowego zapalenia skóry możemy podzielić na trzy okresy: okres niemowlęcy, dziecięcy i dojrzały.

W okresie niemowlęcym pojawiają się: ciemieniucha, zmiany na twarzy oraz wyprostnej części kończyn.

W okresie dziecięcym uwidaczniają się zmiany w okolicy zgięć stawowych, lichenizacja i swędzące wykwity grudkowe.

W wieku dojrzałym zaobserwować możemy lichenizację, zmiany wypryskowe, świerzbiączkę, zapalenia przymieszkowe i grudkowe.

Pielęgnacja

Osoby z atopowym zapaleniem skóry powinny unikać składników, które najczęściej uczulają i drażnią. Należą do nich: konserwanty („uwalniacze formaldehydu”, izotiazolony, parabeny), składniki zapachowe, niektóre tłuszcze, np. lanolina, eucyryna, sztuczne i naturalne barwniki, amoniak w farbach do włosów, a także szereg innych składników kosmetyków, m.in. aceton, amoniak, alkohol, bergamotka, cynamon, goździki, kamfora, lawenda, kolendra, masło kakaowe, melisa, rumianek, olejki eteryczne (np. sandałowy, z limony, z kopru czy miętowy) i wiele innych. Dla skóry atopowej niebezpieczne mogą okazać się także kosmetyki kolorowe, ponieważ mają większą ilość dodatków zagęszczających, nabłyszczających i konserwantów.

Należy pamiętać, że uwrażliwić może także słońce czy solarium, szczególnie w połączeniu z perfumami, lekami czy tabletkami antykoncepcyjnymi.

Skóra atopowa wymaga stałego natłuszczania oraz nawilżania, ponieważ uszkodzony jest jej płaszcz lipidowy oraz zaburzony proces produkcji ceramidów i lipidów.

Ważne jest również, aby wszystkie kosmetyki pochodziły z jednej linii pielęgnacyjnej. Dzięki temu mamy pewność, że zawarte w nich substancje czynne nie będą ze sobą kolidowały, a ich nadmiar nie spowoduje dodatkowej reakcji alergicznej. Kosmetyki dla osób z AZS powinny także chronić skórę przed wpływem zewnętrznych czynników drażniących. Dobrze, gdy zawierają filtry mineralne, chroniące przed promieniowaniem UV, np. dwutlenek tytanu czy tlenek cynku, które uczulają zdecydowanie rzadziej niż chemiczne filtry. Klientom należy podpowiedzieć, żeby przed użyciem emolienty schłodzić w lodówce, gdyż chłodna maść przyniesie ulgę swędzącej skórze.

Na półce gabinetowej dla klientów z AZS powinny znaleźć się linie kosmetyczne wzmacniające płaszcz lipidowy skóry (m.in. z ceramidami, olejem z ogórecznika czy z wiesiołka), nawilżające kosmetyki z kwasem hialuronowym oraz kojące, np. z prowitaminą B5, alantoiną czy wodą termalną.

Gabinetowe zabiegi powinny być delikatne i opierać się głównie na nawilżeniu i ukojeniu skóry. Nie należy zbytnio eksperymentować. Jeżeli chcemy zastosować nowy składnik, nową linię kosmetyków, zawsze wykonajmy próbę uczuleniową na małym kawałku skóry.

więcej w Cabines nr 40

Anna Kamińska
publikacje Cabines 40
do góry | powrót