Mocznik składnik na topie

powrót

Wiedza

Jednym z ostatnich hitów w kosmetyce jest bez wątpienia mocznik. W kosmetyce stosowany jest już od 40 lat, a jego nawilżające działanie porównywalne jest do kwasu hialuronowego. Jednak ze względu na niefortunną nazwę do niedawna nie widniał w składzie kosmetyków.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Mocznik składnik na topie

Mocznik – co to takiego?

Mocznik (urea) to naturalna substancja uboczna przemiany białek w organizmie i jeden z głównych składników naturalnego czynnika nawilżającego skórę (NMF – Natural Moisturizing Factor), który odpowiada za nawodnienie warstwy rogowej naskórka. Ma postać bezbarwnych i bezwonnych kryształków, które rozpuszczają się w wodzie i alkoholu, a wydalany jest z moczem i potem. Mocznik stosowany w kosmetykach ma pochodzenie laboratoryjne, jest nietoksyczny i niealergizujący. Występuje w różnym stężeniu w zależności od potrzeb skóry i wykorzystuje się go w produkcji kremów, maści, maseczek, toników, peelingów i balsamów. Ze względu na jego działanie higroskopijnie – przyciąganie i zatrzymywanie wody – jest niezastąpionym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry suchej.

Nie tylko dla suchej skóry

Chociaż najbardziej znane są właściwości nawilżające mocznika, z jego dobrodziejstw mogą korzystać nie tylko osoby o suchej skórze. Jest doskonały również dla skóry mieszanej i trądzikowej oraz pomaga przy takich problemach jak rozstępy, wrastające włosy czy popękane pięty. Jest również wykorzystywany przy leczeniu łupieżu, nadmiernego rogowacenia mieszków oraz chronicznie czy okresowo przesuszonej skóry.

Ze względu na właściwości nawilżające mocznik działa na skórę zmiękczająco, przeciwświądowo i nawilżająco. Powoduje, że skóra jest miękka, dobrze nawilżona, gładka i jędrna. W przypadku jego niedoboru jest swędząca i łuszczy się.

więcej w Cabines nr 40

Ewelina Kudera
publikacje Cabines 40
do góry | powrót