Masaż ciśnieniowy

powrót

Technika

Technika masażu ciśnieniowego (uciskowego) wykonywanego z użyciem specjalnych nogawek, pasów i mankietów jest wykorzystywana od wielu lat i jej wysoka skuteczność została udowodniona naukowo. Jest często stosowana w gabinetach kinezyterapii, ale także w gabinetach kosmetycznych i centrach talasoterapii. Stanowi uzupełnienie dla ręcznego drenażu limfatycznego, o którego zaletach nie trzeba przekonywać.
Biotechnologia
Masaż ciśnieniowy

Jest to metoda mechanicznego i pneumatycznego drenażu, która polega na masowaniu określonych części ciała poprzez wpompowywanie i wypuszczanie powietrza ze specjalnych butów (nogawek), rękawów (mankietów) i pasa. Ich wolne przestrzenie wypełniają się powietrzem w zróżnicowanym rytmie i w ten sposób wywierają nacisk na poddawane zabiegowi części ciała. Wspaniale pobudza to cyrkulację krwi, usprawniając usuwanie toksyn i nadmiaru płynów. Wykorzystywana początkowo w kinezyterapii, technika ta ma dzisiaj szerokie zastosowanie w problemach natury kosmetycznej, takich jak cellulit, czy też zdrowotnej – na przykład przy ociężałych nogach, w profilaktyce przeciwzakrzepowej, problemach urologicznych.

Pressokosmetyka

Masaż ciśnieniowy jest praktykowany w wielu gabinetach kosmetycznych i przypomina bardzo – w sposobie działania i efektach – technikę ręcznego drenażu limfatycznego. Różnica polega głównie na tym, że nacisk wywierany jest nie za pomocą dłoni, lecz nakłada się specjalne uciskające ciało długie buty, rękawy lub pas, połączone z kompresorem powietrza, wyposażonym w możliwość regulacji mocy pompowania. Zaletą tej techniki jest to, że można równocześnie uciskać kilka różnych miejsc. Poza zmniejszeniem problemu pomarańczowej skórki zabieg ten poprawia ogólny stan nóg, ponieważ przeciwdziała zastojom wody, krwi i limfy.

Akcesoria niezbędne do wykonania masażu

Masaż uciskowy jest metodą pozwalającą ograniczyć nadmierne nagromadzenie płynu śródmiąższowego i usprawnić cyrkulację krwi oraz limfy. Żeby móc oddziaływać na różne części ciała dotknięte problemem, używa się elementów dostosowanych do budowy nóg, ramion, brzucha:

  • butów przeznaczonych do dolnych partii ciała
  • pasa na biodra i partie środkowe
  • mankietów na przedramiona i ramiona
  • rodzaju płaszcza na ramiona i piersi
  • pasa na brzuch i miednicę
  • kompresora powietrza, połączonego przewodami z wyżej wymienionymi elementami.

Każdy element do pompowania składa się z pewnej liczby segmentów o takich samych zwykle wymiarach. Zależnie od producenta i użytej techniki jest tych przegródek 5, 7 lub 10. Należy wymienić kilka głównych cech tych elementów:

  • Zewnętrzna część jest giętka i wytrzymała, co uniemożliwia odkształcenia. Pozwala to uniknąć częstego w przypadku tych elementów ryzyka zjawiska „koła ratunkowego”.
  • Elastyczne wnętrze zdolne jest do nawet kilkakrotnego rozciągnięcia się. Pozwala to szczelnie otoczyć ciało, co zwiększa skuteczność zabiegu.
  • Dzięki zamknięciu na zamek błyskawiczny czyszczenie tych elementów jest łatwiejsze, łatwiejsze jest również przemieszczanie części ciała w środku.

Kompresor jest bardzo ważnym elementem, ponieważ dzięki niemu można regulować ciśnienie w przegródkach elementów nadymających się.

Siła pracy kompresora musi mieć szeroki zakres pozwalający uzyskać ciśnienie od małego, podstawowego (20-30 mm Hg) aż do wysokiego (120- -150 mm Hg). Konieczna jest możliwość regulowania ciśnienia, a w niektórych aparatach również kontrolowania pompowania i wypuszczania w określonym rytmie i w określonych sekwencjach powietrza z przegródek (programowanie). Ideałem byłaby możliwość zaprogramowania aparatu indywidualnie do danej osoby.

więcej w Cabines nr 40

Claire Davrainville
publikacje Cabines 40
do góry | powrót