Mezoterapia ciała

powrót

Medycyna estetyczna

Intradermoterapia (mezoterapia) polega na miejscowych wielokrotnych śródskórnych iniekcjach leków. Ma działanie dwukierunkowe. Pierwsze wynika z bodźca mechanicznego i zachodzi na skutek przerwania ciągłości powierzchni skóry igłą, co powoduje miejscowe zwiększenie krążenia i pobudzenie reakcji obronnych sprzyjających aktywizacji procesów regeneracji. Drugie jest reakcją na bodziec farmakologiczny wywołany miejscowym przenikaniem czynników aktywnych, uruchamiających procesy lecznicze skóry.
Biotechnologia
Mezoterapia ciała

Mezoterapia ciała stosowana jest w celu modelowania sylwetki i poprawy jakości skóry. Jest techniką medyczną umożliwiającą likwidowanie zmian bezpośrednio w miejscu ich występowania. Dzięki intradermalnym iniekcjom przy zastosowaniu niewielkiej ilości preparatów skuteczność zabiegów jest duża, a efekty uboczne są maksymalnie wyeliminowane. Metoda ta ma zastosowanie w następujących problemach:

  • otyłość (okolica bioder, fałdy brzuszne, uda, wewnętrzna strona kolan, kończyny górne),
  • cellulit (uda, pośladki, okolica lędźwi),
  • rozstępy (w fazie pierwszej i drugiej),
  • nawisy i brak sprężystości skóry (powstałe po gwałtownej utracie wagi lub/i w wyniku starzenia).

Składniki najczęściej wykorzystywane do zabiegów mezoterapii ciała

Kwas hialuronowy – podstawowy mukopolisacharyd wchodzący w skład tkanki łącznej, jest w stanie wiązać duże ilości wody, dzięki czemu zapewnia utrzymanie odpowiedniej wilgotności skóry; w dobranych stężeniach sprzyja odtwarzaniu optymalnego środowiska fizjologicznego ułatwiającego pomnażanie i migrację fibroblastów oraz wtórną syntezę kolagenu; redukuje wolne rodniki, przywraca skórze jędrność, rewitalizuje i zatrzymuje młody wygląd.

Fosfatydylocholina – lecytyna otrzymywana z ziaren soi, w medycynie stosowana do leczenia zatorów tłuszczowych, redukcji lipidów we krwi; powoduje redukcję adipocytów (magazynów tłuszczowych); w komórce wywołuje rozpad trójglicerydów, które wraz z krwią transportowane są do wątroby, gdzie następuje rozpad tłuszczów i skąd wydalane są one z organizmu; daje efekt miejscowej redukcji tkanki tłuszczowej.

Kofeina – wpływa na proces lipolizy, stymulując adipocyty, zwiększa hydrolizę trójglicerydów do wolnych kwasów tłuszczowych; pobudza mikrocyrkulację w skórze; obkurcza naczynia krwionośne – co sprzyja redukcji obrzęków, chroni przed działaniem promieniowania UVB dzięki właściwościom antyoksydacyjnym.

L-karnityna – aminokwas, który uczestniczy w lipolizie, wpływając na transport kwasów tłuszczowych do mitochondriów i tym samym, wspomagając metabolizm zmagazynowanego tłuszczu.

Krzemionka organiczna – silanol, posiada właściwości regenerujące tkankę łączną, ponieważ jest jej strukturalnym elementem; wchodzi w skład kolagenu, elastyny, glikoprotein i proteoglikanów; stymuluje fibroblasty oraz sprzyja regeneracji włókien sprężystych i kolagenowych; ma działanie odmładzające, reguluje przemiany i podziały komórkowe, wspomaga zwalczanie wolnych rodników; reguluje mitozę fibroblastów, przyczyniając się do regeneracji naskórka i skóry właściwej.

Wyciąg z ruty i nostrzyka żółtego – zmniejsza przepuszczalność naczyń, wykazuje przeciwdziałanie wolnorodnikowe; rutyna ogranicza stany zapalne przez redukcję wydzielania histaminy, wzmaga syntezę kolagenu; składniki te zestawione razem wykazują działanie przeciwobrzękowe, uszczelniają kapilary; przyczyniają się do redukcji cellulitu przez usprawnienie krążenia krwi i limfy. Wyciąg z karczocha – zawiera cynarynę, wspomagającą metabolizm glukozy i lipidów, istotnych w redukcji cellulitu.

więcej w Cabines nr 39

mgr Katarzyna Rembelska
publikacje Cabines 39
do góry | powrót