Endometrioza

powrót

Zdrowie

U różnych kobiet mogą występować różne objawy tej choroby o rozmaitym natężeniu. Endometrioza jest chorobą łagodną, ale bardzo uciążliwą dla osoby, która na nią cierpi. Rozwija się i nasila z czasem. Wymaga szczególnego podejścia, połączenia metod medycznych i specjalnych zabiegów, które złagodzą nieprzyjemne dolegliwości.
rejuvi cosmetics
Endometrioza

Co to jest endometrioza?

Jest to dysfunkcja polegająca na migrowaniu fragmentów błony śluzowej macicy (endometrium) po całym organizmie. Błona ta jest podatna na zmiany hormonalne związane z cyklem miesięcznym i kiedy jej fragmenty odrywają się, by migrować w odległe od macicy rejony, one również podlegają tym cyklicznym zmianom. Podczas menstruacji krwawią, co może być przyczyną zaburzeń funkcjonowania otaczających narządów. Mapa wędrówek fragmentów endometrium jest rozległa – od jajników i jelit, po klatkę piersiową i płuca.

Objawy kliniczne

Ból jest głównym objawem endometriozy. Na ogół w początkowej fazie rozwoju tej choroby objawy bólowe są mało nasilone i pojawiają się w czasie menstruacji.

Czynniki sprzyjające rozwojowi endometriozy są wielorakie:

  • stosunki seksualne powodują podrażnienie mechaniczne i tak osłabionej tkanki;
  • owulacja – występuje na 14 dni przed menstruacją i polega na uwolnieniu komórki jajowej przez jajnik; kobiety mogą odczuwać ten moment poprzez wzrost libido w tym momencie aktywności hormonalnej;
  • oddawanie moczu;
  • obecność ciała obcego (wkładka wewnątrzmaciczna, tampon).

Bóle stopniowo stają się coraz bardziej nasilone, a czasem są nie do zniesienia. Lokalizują się w okolicach narządów rodnych, ale mogą też pojawiać się w innych obszarach ciała w miarę rozwoju choroby. Często trudno jest zrozumieć sposób przejawiania się endometriozy, ponieważ nasilenie objawów bywa niezależne od stopnia rozwoju choroby. Kiedy objawy bólowe pozostają miejscowe, mogą dotyczyć tylko jelit i strefy lędźwiowo-krzyżowej. Jeśli endometrioza rozwinie się poza strefę genitalno-miednicową, do bólu dochodzą inne objawy. I tak choroba może mieć wtedy bardzo zróżnicowane symptomy, od zaburzeń nastroju, do ogólnego złego samopoczucia.

Różne stopnie rozwoju choroby

W poważnych stanach nasilenia w wyniku uogólnionego stanu zapalnego rozwija się zwłóknienie, które może dotyczyć wszystkich narządów z obszaru dotkniętego chorobą. Konsekwencje tego przewlekłego stanu zapalnego to rozmaite zaburzenia naturalnych procesów, takich jak owulacja, zapłodnienie i zagnieżdżenie zarodka w błonie śluzowej macicy. Bezpłodność jest więc częstą konsekwencją endometriozy. W lekkich postaciach choroby ogranicza się ona do okolic jajników i macicy.

Warunki sprzyjające pojawieniu się endometriozy

Są one mało poznane, chociaż wysuwane są pewne hipotezy. W przypadku wstecznych miesiączek komórki endometrium migrują poprzez jajowody aż do brzucha. W jamie brzusznej istnieje ryzyko, że zatrzymają się na lokalnych tkankach i podczas menstruacji będą wywoływać różne dolegliwości. Sprzyjające warunki to: narażenie na przewlekły stres, nadwrażliwość. Przypomnijmy, że nadwrażliwość to stan charakteryzujący się szeregiem objawów pojawiających się od dzieciństwa i wymagających specjalnej kuracji oraz diety.

więcej w Cabines nr 52

Florent Amsallem
publikacje Cabines 52
do góry | powrót