Zespół. Dobór, profesjonalizm, sukces

powrót

Marketing

Segment usług spa podlega w Polsce ciekawym zmianom, jeśli chodzi o podejście i ofertę dla klienta. Uruchamiane ostatnio obiekty i te planowane powstają zarówno na obszarach atrakcyjnych turystycznie, jak i w dużych skupiskach miejskich. Obiekty miejskie oferują turystom biznesowym pojedyncze zabiegi spa, zabiegi kosmetyczne czy masaże w ramach day spa, natomiast ośrodki pozamiejskie to pobytowa, kompleksowa usługa w coraz bardziej luksusowych warunkach. Wymagania klientów nieustannie wzrastają, rośnie konkurencja na rynku, gdyż ma on ciągle ogromny potencjał. Uruchomienie każdego typu ośrodka urody i zdrowia to duże wyzwanie dla właścicieli i menedżerów. W dobie konkurencji istotne jest, aby zyskać zaufanie klienta. Jednym z podstawowych elementów w tej kwestii jest odpowiedni zespół.
Biotechnologia
Zespół. Dobór, profesjonalizm, sukces

Poszukiwanie zespołu

Przy tworzeniu przestrzeni związanej z relaksem i odnową biologiczną należy, oprócz architektury wnętrza, doboru urządzeń i kosmetyków, wykreowaniu indywidualności przestrzeni, budowaniu oferty, odpowiedniego marketingu i promocji, pamiętać, że najważniejszym elementem tworzącym renomę i jakość miejsca są właściwie wykształceni i zaangażowani ludzie. To zespół dobrze dobranych osób kreuje atmosferę miejsca, przyjazny klimat i komfort wypoczynku. Czy gość wyjdzie zadowolony, zechce wrócić, zachęci innych ze swojego otoczenia do odwiedzin obiektu, zależy od zespołu, od postawy poszczególnych jego członków. Istotne jest zachowanie, empatia wobec gościa, wygląd, umiejętność komunikacji oraz profesjonalizm zawodowy. Stworzenie grupy osób, które nie tylko są profesjonalistami w swoich obszarach działań, ale także lubią to, co robią, współpracują ze sobą i umiejętnie stosują poznane techniki – to dla menedżera ośrodka niełatwe zadanie.

Budowanie zespołu

Wybór zespołu podczas akcji rekrutacyjnej powinien odbywać się według dobrze zdefiniowanych kryteriów i narzędzi. Umiejętny dobór osób pod względem profilu psychologicznego i kompetencji zawodowych stanowi podstawę do dobrego rozwoju projektu. Należy zwrócić uwagę na motywację do pracy, zainteresowania oraz umiejętność autoprezentacji. Komunikacja i kultura osobista, dbałość o wygląd zewnętrzny to także elementy bardzo ważne w obsłudze klienta. W kolejnym etapie rekrutacji należy sprawdzić umiejętności praktyczne wybranych kandydatów, oceniając wykonywanie przez nich próbnych zabiegów czy analizując udzielane przez nich porady. Tylko po ocenie stylu pracy oraz zapoznaniu się z profilem psychologicznym kandydatów można mieć gwarancję zatrudnienia osób właściwych. Czeka je współpraca w zespole, która wymaga wzajemnego szacunku i jasnego sposobu komunikowania się. Umiejętności praktyczne powinny być na odpowiednim, wyrównanym poziomie. Stabilny zespół, właściwie współpracujący, pozwala uniknąć trudności w zarządzaniu nim oraz zmian personalnych destabilizujących pracę.

Obsługa klienta

Sama obsługa klienta wymaga wrażliwości, otwartości, empatii i wysoko rozwiniętej inteligencji emocjonalnej. Dodatkowo w zespole pojawiają się różne zjawiska towarzyszące pracy w grupie, takie jak rywalizacja, walka o wpływy, ambicje poszczególnych jego członków. Dobór osób powinien wynikać z potrzeb budowanego zespołu oraz ról im wyznaczonych. Ważne jest także, aby przed rozpoczęciem pracy upewnić się, że kandydaci mają wymagane badania lekarskie. Wygląd zewnętrzny ma duże znaczenie. Ważny jest odpowiedni strój, fryzura czy makijaż. Kosmetyczka odpowiedzialna za zabiegi pielęgnacyjne powinna być zadbana, gdyż klienci często na podstawie wyglądu decydują o tym, czy skorzystać z usług danej osoby. Kluczowe przy kontakcie z klientem jest umiejętne i efektywne słuchanie, by poznać przybyłą osobę i zalecić odpowiednią kurację oraz terapię do domu. Ważna jest swobodna, lecz rzeczowa rozmowa na temat potrzeb i problemów, przeprowadzana w przyjemnej atmosferze zabiegu, gdy klient jest rozluźniony. Tak przeprowadzona rozmowa jest bardziej efektywna. Ważny jest styl komunikacji i forma słuchania innych ludzi. Niewskazane jest wykonywanie pracy w milczeniu, chyba że wymaga tego zabieg lub tak życzy sobie klient. W ośrodkach planujących obsługę klientów zagranicznych konieczna jest znajomość języków, i to w stopniu zapewniającym swobodną konwersację na tematy zarówno zawodowe, jak i prowadzenie przyjaznych rozmów towarzyszących całemu pobytowi klienta. Każdy wymaga odpowiedniego podejścia, każdy ma inne potrzeby i oczekiwania. Trzeba mieć wiele cierpliwości i wyrozumiałości dla niektórych klientów. Dbając o odpowiednie czynniki, jak nastrój, atmosfera, relaks, można liczyć na to, że klient poczuje się dobrze i będzie powracał. Osoba wykonująca zabiegi powinna mieć dużą wiedzę na temat tego, co robi. Powinna umieć przeprowadzić odpowiednią rozmowę z klientem, aby dobrać kosmetyki i wykonać odpowiednie zabiegi. Kosmetyczka musi brać odpowiedzialność za swoją pracę. Powinna być dokładna i skrupulatna. Jej praca wymaga skupienia, aby wszystkie zabiegi były wykonane prawidłowo i został osiągnięty wynik taki, jakiego oczekuje klient.

więcej w Cabines nr 39

Barbara Włudyka
publikacje Cabines 39
do góry | powrót