Lampa soluks

powrót

Technika

Soluks to lampa wytwarzająca promieniowanie światła podczerwonego i promieni widzialnych. Jest ona wyposażona w komplet filtrów ze szkła uwiolowego koloru czerwonego i niebieskiego. Oprócz gabinetów kosmetycznych lampy soluks znajdują zastosowanie w szpitalach, przychodniach, gabinetach fizykoterapeutycznych oraz w domu pacjenta do rehabilitacji bezpośredniej.
Biotechnologia
Lampa soluks

Soluks w kosmetyce

W kosmetyce stosowany jest najczęściej mały model lampy soluks przy zabiegu oczyszczania twarzy. Zwiększenie jędrności skóry, łagodzenie zmian dermatologicznych, podrażnień i zaczerwienienia – to tylko niektóre z dobroczynnych skutków działania lampy solux. Zabieg poprawia również mikrokrążenie, redukuje zmarszczki i zapobiega ich powstawaniu, przyczynia się do regeneracji komórek skóry i pomaga w zwalczaniu zmian powstałych wskutek działania stresu i sposobu życia. Lampa soluks otwiera pory skóry, w rezultacie każda nałożona maseczka, maść czy krem są pełniej i szybciej wchłaniane, np. można uzyskać bardzo dobry efekt działania maseczek łagodzących poprzez naświetlanie lampą soluks ze względu na jej działanie łagodzące, przeciwzapalne oraz kojące. Dzięki temu skóra staje się zdrowa, wypielęgnowana i dobrze ukrwiona. Soluks przyczynia się również do zahamowania wypadania włosów. Także efekty masażu będą lepsze, bowiem dzięki naświetlaniu rozluźniają się mięśnie. Lecznicza lampa soluks jest bardzo przydatna dla sportowców w leczeniu różnorodnych kontuzji, poprawia krążenie krwi przy uprawianiu różnego rodzaju sportów, co umożliwia uzyskiwanie lepszych wyników. Zwichnięcia, stłuczenia i naciągnięcia dzięki naświetlaniom lampą soluks zostaną szybciej i skuteczniej zaleczone.

Przygotowanie do zabiegu

Do zabiegów najlepiej nadaje się lampa statywowa. Skóra pacjenta powinna być sucha, czysta i bez zmian. Po dobraniu filtru ustawiamy lampę w ten sposób, aby świeciła na okolicę zabiegową pod kątem prostym, z odległości około 20-30 cm od powierzchni ciała. Lampa nie powinna znajdować się nad ciałem pacjenta, gdyż stosowane w niej filtry pod wpływem różnych temperatur pękają i spadające szkło może poparzyć pacjenta. Kiedy już wszystko zostanie przygotowane, włącza się lampę i po chwili pyta o odczucie ciepła. Intensywność można kontrolować, zmieniając odległość lampy od ciała. Po zabiegu wyłącza się lampę i odsuwa w bezpieczne miejsce.

Czerwony czy niebieski?

Najogólniej mówiąc, soluks czerwony stosuje się przy skórze mieszanej i tłustej, natomiast niebieski – przy skórze suchej, naczynkowej, wrażliwej. Filtr czerwony przepuszcza promienie podczerwone i promienie widzialne czerwone, co ma działanie pobudzające i przeciwzapalne. Natomiast filtr niebieski przepuszcza głównie niebieskie promieniowanie o działaniu łagodzącym i przeciwbólowym. Soluks czerwony stosuje się w odmrożeniach (z wyjątkiem twarzy), w naciekach zapalnych, ropniach, bliznach, przy stanach wysiękowych, uszkodzeniach skóry, źle gojących się ranach, w oparzeniach wywołanych działaniem fotochemicznych promieni ultrafioletowych, w trądziku pospolitym, czyrakach, bliznach, do rozgrzania cery przed zabiegiem oczyszczania. Soluks z niebieskim filtrem łagodzi zaczerwienienia, stany zapalne, stosowany jest po zabiegu oczyszczania cery, przy złuszczaniu się naskórka, w odmrożeniach twarzy, w trądziku różowatym, w nerwobólach, uśmierza ból i łagodzi podrażnienia. W wyniku działania filtra niebieskiego światło dostaje się głęboko pod skórę, dzięki czemu pobudzony zostaje układ krwionośny i przemiana metaboliczna w polu działania lampy. Niebieski soluks leczy reumatyzm, bóle mięśniowe, zapalenie korzonków, przyśpiesza gojenie, hamuje rozwój chorób: grypy, anginy, przeziębienia, leczy zatoki czołowe i oboczne nosa. Naświetlanie zmniejsza ból, swędzenie przy ukłuciu owadów oraz zmniejsza napięcie skóry.

więcej w Cabines nr 37

Ewelina Kudera
publikacje Cabines 37
do góry | powrót