Dezynfekcja i sterylizacja

powrót

Ekspert radzi

Chyba nikt nie ma wątpliwości, jak ważne w zakładzie kosmetycznym jest dbanie o bezpieczeństwo, higienę oraz utrzymywanie czystości wszystkich przyborów, materiałów i przyrządów. Możemy zapobiegać chorobom między innymi przez dezynfekcję i sterylizację.
Kosmetolog - zabiegi
Dezynfekcja i sterylizacja

Higiena w zakładzie kosmetycznym

Bardzo istotnym elementem, który świadczy o wysokim standardzie świadczonych usług i profesjonalnym podejściu do klienta, jest higiena osobista pracowników gabinetów kosmetycznych, a więc higiena ciała, jamy ustnej, schludne i czyste włosy, ubranie, a przede wszystkim ręce (także stosowanie rękawiczek ochronnych). Oprócz mycia i dezynfekcji własnych rąk kosmetyczka nie możne zapomnieć o dezynfekcji skóry pacjenta, utrzymaniu w czystości gabinetu: podłóg, szafki, foteli itp., a także sterylizacji i dezynfekcji narzędzi i instrumentów. W gabinecie kosmetycznym powinny być wyodrębnione pomieszczenia, w których są świadczone usługi, szatnia i poczekalnia, pomieszczenia sanitarne dla klientów i pracowników, miejsce na sprzęt do utrzymywania czystości, miejsce do przechowywania preparatów kosmetycznych oraz czystej i brudnej bielizny oraz miejsce na pojemniki, w których gromadzone są odpady. W gabinecie powinna być ciepła i zimna woda oraz instalacja kanalizacyjna. Ponieważ w zakładzie kosmetycznym bardzo często wykonywane są zabiegi związane z naruszeniem ciągłości tkanek, istnieje potencjalne ryzyko zakażenia zarówno pracowników, jak i klienta. Każdy kontakt zakażonej krwi z uszkodzoną skórą czy błoną śluzową osoby zdrowej może spowodować zakażenie np. wirusem HIV lub jednym z wirusów zapalenia wątroby (HBV, HCV i inne). Przybory, które stykają się bezpośrednio ze skórą klienta, takie jak pęseta czy łyżeczka Unny, należy po użyciu poddać dezynfekcji lub sterylizacji, a następnie przechowywać szczelnie zamknięte w pojemnikach plastikowych lub metalowych. Przed dezynfekcją lub sterylizacją narzędzia dokładnie myjemy pod bieżącą wodą z dodatkiem mydła. Dezynfekcję narzędzi przeprowadza się w specjalnych wanienkach dezynfekujących, składających się z pojemnika z sitkiem, do którego wkładamy narzędzia. Muszą one być w całości zanurzone w preparacie. Również po wyjęciu z wanienki narzędzia opłukujemy pod bieżąca wodą.

Czym różni się sterylizacja od dezynfekcji?

Podstawowa różnica między tymi pojęciami polega na tym, że w wyniku dezynfekcji zniszczone zostają wegetatywne formy drobnoustrojów chorobotwórczych, bakterii, prątków, grzybów i wirusów. Natomiast podczas procesu sterylizacji niszczone są wszystkie mikroorganizmy znajdujące się w lub na danym przedmiocie, również formy przetrwalnikowe bakterii. Prawidłowo wysterylizowany materiał jest jałowy. Natomiast dezynfekowanie narzędzi bezpośrednio po zabiegu zapobiega niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów chorobotwórczych. W tym celu umieszcza się instrumenty w roztworach dezynfekujących. Dezynfekcję lub sterylizację możemy wykonać środkami fizycznymi lub chemicznymi. Do fizycznych zaliczamy: wysoką temperaturę (sterylizator kulkowy), gorące powietrze i nasyconą parę wodną w autoklawie. Do niszczenia drobnoustrojów metodą chemiczną używa się takich preparatów jak tlenek etylenu, aldehydy, alkohole i związki fenoli. Preparaty te wlewamy do specjalnych wanienek do dezynfekcji.

Żródła:

www.e-kosmetyka.pl
www.beauty-forum.pl
www.cosmetic.pl
www.biotechnologia.pl

więcej w Cabines nr 36

publikacje Cabines 36
do góry | powrót