Wody z roślin

powrót

Wiedza

Miłośnikom natury zależy na jej poznaniu i czerpaniu z niej tego, co jest najlepsze, ale przy jej poszanowaniu. Ich celem jest zachowanie i ochrona dziedzictwa przyrody. Dążenie do naturalności jest jednym z głównych trendów światowego rynku kosmetycznego.
rejuvi cosmetics
Wody z roślin

Hasła o naturalności, ekologicznym pochodzeniu surowców są bardzo nośne. Wynika to z zainteresowania zdrowiem, dobrym samopoczuciem i z obaw związanych z używaniem niezliczonych związków chemicznych, z jakimi stykamy się na co dzień. Do tego pojawia się co jakiś czas fala doniesień, mniej lub bardziej potwierdzonych badaniami, że niektóre substancje używane w kosmetykach mogą gromadzić się w skórze lub penetrować w głąb organizmu i mieć szkodliwe działanie na zdrowie. Zainteresowanie surowcami roślinnymi wiąże się także z dynamicznym rozwojem badań nad skutecznością ich działania. Tradycja korzystania z roślin w medycynie i pielęgnacji sięga czasów bardzo odległych historycznie, nowoczesna nauka potwierdza tę tradycję. A do dyspozycji jest bardzo bogaty fitoświat jako alternatywa dla surowców syntetycznych czy pochodzenia zwierzęcego. Wiemy przecież, że surowce syntetyczne bywają przyczyną alergii, a pozyskiwanie substancji kosztem cierpienia zwierząt jest niehumanitarne. Coraz więcej konsumentów sięga po wyroby naturalne w myśl zasady zrównoważonego rozwoju i zdrowego stylu życia. Oznacza to ochronę środowiska poprzez korzystanie z surowców z odnawialnych źródeł. Źródła pozostają nienaruszone, a produkcja odbywa się według zasad ekologicznych. Tak ekologia z ekonomią składają się na zrównoważony rozwój. W najbardziej rozwiniętych społeczeństwach duże znaczenie ma zasada sprawiedliwego handlu czyli fairtrade, która wspomaga lokalne społeczności w różnych częściach świata. Pozyskuje się na skalę przemysłową wiele surowców do produkcji kosmetyków, ale bez niszczenia zasobów ekosystemu, z dbałością o odnawianie się zasobów i godną pracę ludzi. Powstała specyficzna grupa konsumentów – to osoby preferujące zdrowy i zrównoważony styl życia, nastawione proekologicznie. Wierzą, że produkty naturalne są bezpieczne, przyjazne dla środowiska i wywierają mniejsze skutki uboczne na organizm człowieka. Takich wyrobów poszukują, są gotowi za nie zapłacić znacznie więcej niż za kosmetyk tradycyjny. Hasło Chronimy rośliny z myślą o ludziach to kwintesencja tych idei. Wszystko w trosce o przyszłość naszej planety, o niezrównane bogactwo królestwa roślin i całego świata istniejącego w równowadze.

Cenny każdy kawałek

Najlepsze rośliny pochodzą z organicznych upraw. Wszechstronne wykorzystanie fragmentów roślin odbywa się różnymi technologiami. Może to być wyciśnięty świeży sok lub destylat parowy kwiatów i liści, olejki eteryczne tłoczone na zimno lub oleje także z zimnego tłoczenia, a całe owoce mogą być przetwarzane na pulpę czy macerat. Rośliny wykorzystuje się w postaci całych owoców, granulatów, proszków lub wód. Nasiona, pestki czy skorupy orzechów zmiażdżone służą jako materiał do naturalnych peelingów. Z pestek lub miąższu tłoczy się także olej. Ekstrakty z owoców otrzymuje się, wykorzystując różne rozpuszczalniki, produkuje się także suche ekstrakty, w których jest największa koncentracja dobrych składników. Nowoczesne metody pozwalają uzyskiwać wiele wartościowych składników jednocześnie. Rośliny kojarzą się ze zdrowiem, dobrze pachną, zapach powoduje przyjemne doznania z pogranicza aromaterapii.

Woda i nawilżanie w kosmetyce

Aby w skórze mogły przebiegać procesy fizjologiczne i reakcje biochemiczne, niezbędna jest woda. Jej obecność pozwala zachować prawidłową strukturę przestrzenną skóry, sprężystość włókien podporowych oraz plastyczność. Nawilżona skóra jest gładka, napięta, wraca szybko po ucisku do pierwotnego kształtu i dobrze spełnia funkcje ochronne. W recepturach kosmetyków woda także odgrywa bardzo ważną rolę. Jest rozpuszczalnikiem dla wielu składników aktywnych, sprzyja ich przyswajaniu, umożliwia wędrówkę do miejsca przeznaczenia.

Wody pełne życia

W opisach wyrobów często można znaleźć informację, że wykonano je z użyciem wody z roślin. Czym jest taka woda? Zacznijmy od tego, że w licznej grupie form kosmetycznych woda stanowi większość receptury. Jest podstawą fazy wodnej kosmetyku. Czy jest jej dużo – można się przekonać, czytając skład INCI kosmetyku. Jest on pisany według zasady: to, czego w recepturze jest najwięcej, znajduje się na początku listy składników. Szukamy więc słowa Water lub Aqua. Jeśli w recepturze zastosowano czystą wodę, a więc doskonale oczyszczoną w procesie technologicznym, pozbawioną wszelkich zanieczyszczeń i drobnoustrojów, to nie wnosi ona do receptury i pielęgnacji żadnych składników aktywnych. Natomiast wody roślinne nie są pozbawione swoich naturalnych własności, są więc jako baza kosmetyczna cenniejsze. To taki zielony eliksir. Są przy tym dobrze tolerowane nawet przez wrażliwą skórę, gdyż są biologicznie nieco podobne do płynów fizjologicznych. Zawierają witaminy, sole mineralne, aminokwasy, makro- i mikroelementy, ale też niewielką ilość olejków eterycznych. Wody roślinne mogą być używane bezpośrednio na skórę w postaci toniku, sprayu, mgiełki, do włosów, twarzy i ciała. Są otrzymywane jako pozostałość z bezpośredniej ekstrakcji oraz ekstrakcji flash destilation elementów roślin, tak aby były naturalne, jak to tylko możliwe. Poszczególne części roślin zawierają zróżnicowaną ilość wody. Owoce zawierają jej najwięcej. Wody powstałe w procesie destylacji to hydrolaty, nie są w trakcie produkcji narażane na szkodliwe działanie wysokich temperatur lub odczynników chemicznych. Produkcja odbywa się z poszanowaniem dla środowiska i z zachowaniem naturalności, bo stosuje się dopuszczalne ekologicznie procesy fizyczne. Wody zawierają cenne, charakterystyczne dla każdej rośliny składniki. Są bezpieczne nawet dla osób o skórze wrażliwej i skłonnej do alergii. Wody roślinne to płyny o konsystencji wody, czasem są delikatnie zabarwione, w zależności od części rośliny, z jakiej pochodzą, i barwników naturalnych tam obecnych. Zapach mają delikatny, ponieważ zawierają niskie i bezpieczne ilości olejków eterycznych. Ponieważ hydrolat to przede wszystkim woda, jest on narażony na zakażenia mikrobiologiczne, w związku z tym jest to produkt trudny do przechowywania, o krótkim okresie przydatności. Zwykle nie są konserwowane i należy zużyć od razu całe opakowanie do produkcji. Jeśli są konserwowane, to zwykle zgodnie z duchem ekologii. Należy je przechowywać w chłodzie i bardzo sterylnych warunkach. Wprowadzanie wody roślinnej do receptury w miejsce klasycznej wody podnosi znacznie koszt receptury. Zależy to od ilości. Są wyroby, w których cała woda recepturalna pochodzi z roślin.

Bibliografia

Materiały producentów i dystrybutorów surowców Provital Polska i Gattefosse. COSMOS-standard – Cosmetics organic and natural standard Final – January 2010.

Serwis biotechnologiczny: Certyfikacja kosmetyków naturalnych, ekologicznych i organicznych wg COSMOS, 1 lutego 2010.

Euromonitor: Raport 2009.

Maciej Siekierski, Certyfikowanie kosmetyków naturalnych w 2009.

Cosmetics business, Nadia Di Martino, Organics: What the future holds, 3 August 2009.

więcej w Cabines nr 52

Barbara Włudyka
publikacje Cabines 52
do góry | powrót