Najważniejsza jest profilaktyka

powrót

Zdrowie

Kosmetologia i onkologia to dziedziny, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się skrajnie od siebie odległe. A jednak mają ze sobą bardzo wiele wspólnego. Gabinet kosmetyczny to często jedyne miejsce, w którym skóra poddawana jest bardzo dokładnym oględzinom. Warto wiedzieć, na co zwracać uwagę, by uratować zdrowie, a często i życie klientki. O tym i o wielu innych aspektach współistnienia kosmetologii i szeroko pojętej medycyny rozmawiamy z panią Ewą Żabińską-Lubowiecką, która od lat angażuje się w edukację kosmetyczek i klientek na tym polu.
Kosmetolog - zabiegi
Najważniejsza jest profilaktykaRedakcja Cabines

Cabines - Organizowała Pani sympozjum szkoleniowe kosmetologii onkologicznej – proszę opowiedzieć więcej o tym wydarzeniu.

Ewa Żabińska-Lubowiecka - Organizowałam to za dużo powiedziane. Jestem świadomym kosmetologiem, mistrzem kosmetyki z 19-letnim doświadczeniem i edukatorem. Jako studentka kosmetologii na jednej ze śląskich uczelni czynnie zaangażowałam się w propagowanie pierwszego w kraju Sympozjum Szkoleniowego Kosmetologii Onkologicznej pt. „Gabinet kosmetyczny miejscem edukacji i doradztwa w zakresie profilaktyki chorób nowotworowych skóry – i nie tylko”, nad którym patronat objął Krajowy Konsultant w Dziedzinie Onkologii, prof. zw. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, a w komitecie naukowym zasiadał prof. zw. dr hab. n. med. Marek Pawlicki i doc. dr n. o kult. fiz. Krzysztof Gieremek. Zakres tematyczny wykładów przedstawiał się następująco: Wszystko o nowotworach – diagnostyka i leczenie; Czerniak skóry – diagnostyka i leczenie; Rak skóry zagrożenie czy defekt kosmetyczny; Fotografia kliniczna skóry jako narzędzie pracy kosmetologa; Przyszłość kosmetologii onkologicznej – zależność od wiedzy i pieniędzy.

Cabines - Dlaczego warto propagować wiedzę na temat nowotworów wśród kosmetyczek – co wspólnego ma kosmetologia z onkologią?

E. Ż.-L. - Śledząc najnowsze doniesienia WHO oraz informacje w krajowych mediach dotyczące chorób onkologicznych, widzę dużą potrzebę edukacji naszej branży. Podstawą naszej codziennej pracy jest skóra i przydatki. Mając bezpośredni kontakt z klientem, widząc jego ciało, prowadząc w odpowiedni sposób rozmowę w zaciszu gabinetu, jesteśmy niejednokrotnie pierwsi, którzy zauważą niepokojące symptomy określane jako stany przedrakowe bądź już typowe zmiany złośliwe. Mamy możliwość wychwycić pewne nieprawidłowości. Nie wykonujemy diagnozowania, tylko kierujemy klienta jak najszybciej do odpowiedniego specjalisty, gdzie następuje konkretne badanie, np. metodą dermoskopii lub wideodermoskopii . Wykonując swój zawód z pasją i bezwzględnym zaangażowaniem, uważam, że bardzo ważna jest edukacja w tym kierunku wszystkich osób z branży kosmetycznej, zaczynając od stylistek paznokci, manicurzystek, pedicurzystek, podologów, kosmetyczek, wizażystek, stylistek rzęs i kosmetologów. W trakcie mojego długoletniego doświadczenia miałam już kilkakrotnie sytuację, gdzie skierowałam klientkę na konsultację dermatologiczną i okazało się, że jest to zmiana nowotworowa łagodna, a także złośliwa.

Cabines - Jakie rodzaje nowotworów ma szanse rozpoznać kosmetyczka, wykonując swoją pracę?

Często, prowadząc szkolenia kosmetyczne, widzę, jak istotnym elementem programu szkoleniowego jest omawianie chorób onkologicznych, a w szczególności zmian w postaci nowotworów łagodnych, czyli torbieli prawdziwych (nabłonkowych, gruczołowych i rozwojowych), torbieli rzekomych; łagodnych nowotworów pochodzenia naskórkowego w postaci rogowacenia (łojotokowego, stuikowego), rogowiaka (wielokomórkowego, jasnokomórkowego, akantolitycznego, epidermolitycznego, łuszczycopodobnego, ciemnego), brodawkowatości zlewnej i siatkowej. Bardzo istotną wiedzą w naszej pracy są nowotwory złośliwe w postaci raka podstawnokomórkowego (BCC) o różnym podłożu, np. guzkowy, torbielowaty, wrzodziejący, barwnikowy, keloidowy, w bliźnie; raka kolczystokomórkowego – tutaj wyróżnić możemy rogowacenie słoneczne, róg skórny, choroba Bowena, rogowiaka. Idąc dalej, mamy guzy wywodzące się z przydatków, które jeśli zostaną przeoczone, mogą być przyczyną zgonu. Najczęstszym ich rodzajem jest gruczolakorak potowy przewodowy – ekranowy rak potowy, choroba Pageta, rak śluzowy, agresywny gruczolakorak brodawkowaty palców. Zaznajamiając się z tematyką onkologiczną, nie możemy zapomnieć o najpoważniejszym problemie w dermatologii, a mianowicie o czerniaku, który w porównaniu z innymi nowotworami złośliwymi występującymi u człowieka rozwija się u względnie młodej populacji i wykazuje tendencję do przerzutów we wczesnym stadium choroby. Wczesne wykrycie z następującym właściwym wycięciem prowadzi do uzyskania wskaźnika wyleczeń sięgających 90% w przypadku czerniaków o niskim stopniu ryzyka. Zaawansowane czerniaki w słabym stopniu odpowiadają na obecnie stosowane metody terapeutyczne. Posiadam bogatą bibliotekę publikacji medycznych i kosmetologicznych z bardzo dobrze przygotowaną, obszerną dokumentacją fotograficzną wszystkich powyżej wymienionych zmian. Na bieżąco śledzę nowości wydawnicze w tym zakresie i na bieżąco modyfikuję program oferowanych szkoleń, by jak najlepiej przekazać kursantowi wszystkie niezbędne wiadomości w danym zakresie tematycznym. Uważam to za podstawę prawidłowo zrealizowanego programu edukacyjnego.

więcej w Cabines nr 62

publikacje Cabines 62
do góry | powrót