Skóra wrażliwa pod szczególną opieką

powrót

Dossier

Cera wrażliwa to skóra charakteryzująca się zmniejszoną tolerancją na różnego rodzaju bodźce, m.in. fizyczne (promieniowanie UV, gorąco, zimno, różnice temperatur), chemiczne (produkty kosmetyczne, zanieczyszczenie powietrza), psychologiczne (stres, emocje) czy hormonalne. W ostatnich latach skóra wrażliwa została wyodrębniona jako osobna kategoria. Objawy nadwrażliwości skóry można podzielić na subiektywne, charakteryzujące się uczuciem świądu, ściągania, pieczenia, kłucia, a nawet bólu, oraz obiektywne, takie jak suchość, rumień, obrzęk, złuszczanie i pęknięcia. Zwiększona wrażliwość skóry może być warunkowana przez predyspozycje genetyczne i wiąże się z uszkodzeniem funkcji bariery naskórkowej oraz nadreaktywnością naczyń krwionośnych skóry bądź też może mieć charakter nabyty, wynikający głównie z kontaktu z produktami kosmetycznymi.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Skóra wrażliwa pod szczególną opieką

Określenie „skóra wrażliwa” odnosi się ostatnio przede wszystkim do tzw. zespołu nietolerancji kosmetyków. Stan ten zależy od różnych zewnątrz- i wewnątrzpochodnych czynników i związany jest z nietolerancją większości preparatów kosmetycznych. Początkowe objawy zespołu to subiektywne odczucie pieczenia skóry. W skrajnych przypadkach zespół ten występuje w formie „status cosmeticus”, kiedy to pacjent nie toleruje żadnych kosmetyków i dominujące są objawy obiektywnego podrażnienia skóry. W niektórych przypadkach przeważają objawy alergicznego kontaktowego zapalenia skóry, fotoalergii lub pokrzywki kontaktowej. We współczesnym społeczeństwie coraz większa liczba osób określa swoją skórę jako wrażliwą i deklaruje objawy subiektywnego podrażnienia. W przypadku gdy występują objawy obiektywne, „skórę wrażliwą” można traktować jako łagodną formę zespołu nietolerancji kosmetyku. Istotnym elementem dbania o skórę wrażliwą jest poprzedzony konsultacją dermatologiczną program eliminacji stosowania kosmetyków i zapobieganie powstawaniu objawów związanych ze skórą wrażliwą. Preparaty przeznaczone do skóry wrażliwej powinny bazować na składnikach, które chronią skórę przed drażniącym wpływem czynników zewnętrznych, wpływają na odbudowę płaszcza lipidowego i poprawiają funkcjonowanie układu odpornościowego, a także działają kojąco, nawilżająco, regenerująco i przeciwzapalnie.

Alantoina

To pochodna mocznika, naturalnie występująca zarówno w komórkach roślinnych (m.in. żywokost lekarski, kasztanowiec zwyczajny, nostrzyk lekarski), jak i zwierzęcych. Do celów kosmetycznych może być otrzymywana syntetycznie. Produkt handlowy to biały, krystaliczny proszek, wrażliwy na działanie światła i wysokiej temperatury, słabo rozpuszczalny w wodzie i etanolu, stabilny w pH 4–8. To dobrze tolerowany przez skórę, nietoksyczny, niekomedogenny składnik, nie powoduje alergii i podrażnień, a stosowany jest w stężeniu od 0,1–2%. Dobroczynne działanie alantoiny na skórę zostało udowodnione naukowo. Łatwo przenika ona przez błony biologiczne, stymuluje podział i wzrost komórek, zmiękcza naskórek, przyspiesza gojenie i pobudza regenerację skóry. Jest to substancja o działaniu przeciwzapalnym i wygładzającym. Zmniejsza efekty drażniącego działania na skórę anionowych środków powierzchniowo czynnych, mydła, kwasów czy alkaliów. W kosmetyce wykorzystuje się łagodzące, kojące, nawilżające i kondycjonujące działanie alantoiny. Stosowana jest w produktach zmniejszających zaczerwienienie i pieczenie skóry, w przypadku drobnych skaleczeń, powierzchniowych oparzeń, blizn, a także w preparatach po opalaniu, depilacji, do pielęgnacji niemowląt oraz kosmetykach nawilżających. Szczególną rolę alantoina odgrywa w pielęgnacji cery wrażliwej i skłonnej do alergii. Jest składnikiem kosmetyków gojących, łagodzących podrażnienia i chroniących przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Pantenol

Inaczej prowitamina B5, łatwo przenika do głębszych warstw skóry, gdzie w wyniku utleniania ulega przekształceniu w kwas pantotenowy (witaminę B5). Największą aktywność biologiczną wykazuje forma prawoskrętna (D-pantenol). Jest substancją trwalszą chemicznie niż kwas pantotenowy, stabilną w pH 4,5-7,5 i najczęściej stosowaną w stężeniu 1-5%. Pantenol jest składnikiem niezbędnym do prawidłowego wzrostu i odnowy komórek. Jego niedobór objawia się nadmiernym rogowaceniem i złuszczaniem skóry. Stymuluje podziały komórek naskórka i skóry właściwej, przyspiesza gojenie ran, dezynfekuje i działa przeciwzapalnie. Wzmacnia barierę lipidową naskórka oraz zmniejsza transepidermalną utratę wody. Ponadto nadaje skórze miękkość, wygładza, a także doskonale nawilża i regeneruje skórę. Pantenol to składnik preparatów łagodzących podrażnienia, zaczerwienienia i świąd. Ze względu na swoje kojące właściwości doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry wrażliwej i skłonnej do alergii.

Kwas gamma-linolenowy (GLA)

Zaliczany jest do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) szeregu omega-6. Kwasy te noszą nazwę egzogennych, ponieważ nie są one syntetyzowane w organizmie ludzkim i muszą być dostarczane z pożywieniem. Kwas gamma-linolenowy powstaje w drodze metabolizmu z kwasu linolowego. W dużych ilościach występuje on w oleju z ogórecznika lekarskiego (Borago officinalis), w mniejszych – w oleju z wiesiołka dwuletniego (Oenothera biennis) i nasionach czarnej porzeczki (Ribes nigrum). Należy zwrócić uwagę, że pomimo mniejszej zawartości kwasu gamma-linolenowego w oleju wiesiołkowym w porównaniu z nasionami ogórecznika czy czarnej porzeczki z powodu swojej unikatowej struktury odznacza się on wyższą przyswajalnością. Istotne jest również to, że GLA stosowany zewnętrznie na skórę przechodzi wyłącznie do warstwy rogowej, gdzie wypełnia przestrzenie międzykomórkowe, regeneruje i wzmacnia barierę naskórkową. Natomiast podany doustnie przenika do skóry właściwej, dzięki czemu zapobiega nadmiernej utracie wody. Dlatego w celu utrzymania prawidłowej kondycji skóry i uzupełnienia ewentualnych niedoborów NNKT jedynie aplikacja zewnętrzna może okazać się niewystarczająca. Zadowalające efekty pielęgnacyjne i lecznicze może przynieść jednoczesna suplementacja doustna tych składników. Pierwszymi oznakami niedoboru kwasów omega-6 mogą być różnego rodzaju zmiany skórne, m.in. suchość, zaczerwienienie, podrażnienie i świąd. Badania udowodniły, że skóra, w której brakuje GLA, staje się bardziej wrażliwa. Korzystne działanie kwasu gamma-linolenowego na skórę jest wielokierunkowe. Jest on składnikiem fosfolipidów błon komórkowych, wpływa na strukturę cementu międzykomórkowego w naskórku, zabezpiecza przed nadmierną utratą wody, chroni skórę przed zwiększonym przenikaniem substancji drażniących z zewnątrz oraz wpływa na tworzenie właściwej bariery przeciwinfekcyjnej. Kwas gamma-linolenowy jest prekursorem prostaglandyny PGE1 – cennej substancji o działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym. Zatrzymuje on ponadto tworzenie i uwalnianie niektórych mediatorów stanów zapalnych. Aktywność GLA w skórze wspomagają witaminy, ze szczególnym wskazaniem na witaminy A i E. Dzięki licznym właściwościom korzystnie wpływającym na stan skóry kwas gamma-linolenowy znalazł zastosowanie w kosmetykach łagodzących podrażnienia i stany zapalne, nawilżających i regenerujących. Wykorzystywany jest w pielęgnacji skóry wrażliwej, alergicznej, a także w profilaktyce niektórych dermatoz, takich jak atopowe zapalenie skóry.

więcej w Cabines nr 52

Monika Michalak
publikacje Cabines 52
do góry | powrót