Dar serca: podarujcie dobre samopoczucie!

powrót

Wokół kosmetyki

Świat urody często kojarzony jest z luksusem, czasem nawet z pewną próżnością czy frywolnością. Na szczęście bywa i tak, że ktoś zajmuje się urodą z potrzeby serca, tak jak Comite des Alpes-Maritimes de la Ligue contre le Cancer i jego program „La Vie, de plus belle...”.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Dar serca: podarujcie dobre samopoczucie!

„La Vie, de plus belle...” jest to program charytatywny powstały we Francji w 2001 roku z inspiracji dużych marek kosmetycznych. Działa pod patronatem międzynarodowej sieci Look Good Feel Better®, obecnej dziś w 19 krajach świata (w tym w Polsce). Jego celem jest pomoc pacjentom w stawianiu czoła ubocznym skutkom terapii antynowotworowej poprzez organizowanie warsztatów makijażu i pielęgnacji skóry w szpitalnych oddziałach onkologicznych. Dzięki uprzejmości grupki kosmetyczek, które poświęciły swój czas, mogło to dojść do skutku. Comite des Alpes-Maritimes de la Ligue contre le Cancer 5 marca 2007 roku stworzył w Nicei pierwszą Espace Ligue we Francji. W lokalu o powierzchni 300 m2, usytuowanym w centrum miasta, powstało jedyne w swoim rodzaju miejsce przeznaczone dla chorych i ich bliskich. Oferuje pomoc psychologiczną, porady seksuologa, dietetyka, zabiegi relaksujące, rozrywkę w postaci teatrzyku, kawiarni i lekkiej gimnastyki oraz doradztwo urody.

Profesjonaliści udzielają porad w ramach wolontariatu, dokładając starań, by uprzyjemnić życie osób osłabionych chorobą nowotworową i złagodzić ich dolegliwości.

W centrum pracują dwie kosmetyczki, oferując zabiegi na twarz i makijaż. W planach mają poszerzenie oferty o zabiegi na ciało. Seanse odbywają się indywidualnie lub grupowo. Proste zabiegi, wskazówki dotyczące pielęgnacji i podkreślania urody oraz uważne słuchanie pomagają chorym odzyskać wiarę w siebie i nadzieję, a tym samym wzmocnić ich chęć wyzdrowienia, co ma niebagatelne znaczenie w terapii. Osoby prowadzące warsztaty muszą charakteryzować się ogromnym wyczuciem: umiejętnością słuchania, delikatnością, empatią, szczodrością, pewnym doświadczeniem życiowym. Wykonywanie takiej pracy wymaga sporych umiejętności, ale też niezwykle wzbogaca osobowość. Jak twierdzi Gerard Van Den Bulcke, dyrektor Espace Ligue:

– Naszym celem jest bycie czymś w rodzaju mostu łączącego z życiem. Jesteśmy tutaj, by przywrócić tym kobietom chęć dbania o siebie, to znaczy chęć życia w społeczeństwie, podobania się.

W seansie uczestniczy koordynatorka, reprezentująca stowarzyszenie, przygotowująca salę, przyjmująca pacjentki i kosmetyczki oraz nadzorująca przebieg seansu. Każda pacjentka dostaje walizeczkę z kosmetykami i akcesoriami.

– To bardzo interesująca współpraca, ponieważ pozwala nam uzupełnić umiejętności: Liga Contre le Cancer, która kieruje przedsięwzięciem, kształci kosmetyczki w indywidualnym podejściu do pacjenta. „La Vie, de plus belle” służy ogromnym doświadczeniem i od wielu lat szkoli wolontariuszy na całym świecie. To cenne doświadczenie dla współpracujących z centrum kosmetyczek.

Centrum cieszy się ogromnym zainteresowaniem, terminarze kosmetyczek są wypełnione z dużym wyprzedzeniem. Zdecydowano więc o otworzeniu drugiego centrum – w Cannes, pod koniec roku 2008.

więcej w Cabines nr 36

Anne Sophie Gamelin
publikacje Cabines 36
do góry | powrót