Lekka gimnastyka relaksująca

powrót

Spa & wellness

W Azji i Stanach Zjednoczonych w ośrodkach spa bardzo popularna jest lekka gimnastyka, która pomaga klientom zrelaksować się i poprawić kondycję ciała oraz nastrój. Wiadomo wszak, że pod wpływem aktywności fizycznej w organizmie dochodzi do uwolnienia substancji poprawiających samopoczucie. Gimnastyka w ośrodkach spa jest alternatywą dla wyczerpujących i intensywnych ćwiczeń w klubach fitness, a służy głównie rozciąganiu i rzeźbieniu mięśni oraz odprężeniu.
rejuvi cosmetics
Lekka gimnastyka relaksująca

Ćwiczenia proponowane w ośrodkach spa nie są uciążliwe, nie wymagają wiele miejsca ani specjalnego sprzętu. Wystarczy wyznaczyć salę do ćwiczeń, która w razie potrzeby może posłużyć do innych celów – jako sala konferencyjna lub szkoleniowa. Inwestycja w materiały jest minimalna, ponieważ jeśli wybierzemy jedną z poniżej prezentowanych dyscyplin, jedynym kosztem jest wynagrodzenie dla instruktora, który raz lub kilka razy w tygodniu będzie przychodził na określoną ilość czasu, oraz zakup niedrogich akcesoriów – mat, piłek itp.

Joga

Pochodzenie słowa „joga” (które oznacza „zjednoczenie”) wskazuje na cel tej metody: przywrócenie harmonii między ciałem i duchem. Ten zestaw ćwiczeń fizycznych, mentalnych i duchowych powstał jako sposób na odżywianie i oczyszczanie organizmu. Asany (pozycje) jogi wykonywane poprawnie i regularnie wzmacniają mięśnie, zwiększają giętkość ciała, regulują rytm serca, obniżają ciśnienie krwi oraz redukują stres. Joga doskonale pasuje do filozofii współczesnych spa, czyż nie są to bowiem miejsca nastawione na przywrócenie harmonii ciała i ducha?

Pilates

Zestaw kilkuset ćwiczeń opracowany w 1914 roku przez boksera i tancerza Josepha Pilatesa miał na celu zmianę postawy ciała i poprawę formy poprzez wzmocnienie mięśni grzbietu, brzucha oraz miednicy. Zaletą metody jest to, że ćwiczy się na podłodze (lub – w wersji bardziej wyszukanej – na maszynach). Wystarczy mata do jogi, piłka i elastyczne taśmy.

Jogalates

Australijka Louise Solomon połączyła pozycje jogi z ćwiczeniami Pilatesa i oddechowymi, tworząc dyscyplinę, która tonizuje mięśnie (zwłaszcza brzucha), uelastycznia stawy i uwalnia od napięć mięśniowych.

Dynamiczna relaksacja

Technika ta, wykorzystywana w sofrologii (dziedzina zajmująca się odnową ciała i przywracaniem wewnętrznego spokoju) pozwala zaradzić zmęczeniu i stresowi, wzmacnia pewność siebie i poprawia relacje z otoczeniem przez odprężenie i przywrócenie sił witalnych. Ćwiczenia mobilizują wszystkie części ciała, przez co poprawia się też stan ducha. Pod wpływem głębokiej relaksacji zaczynamy oddychać prawidłowo i uwalniamy się od codziennego stresu.

Tai-chi i qigong

Te dwie techniki są często mylone ze sobą. Obie pochodzą z Chin, składają się z sekwencji określonych ruchów i ćwiczeń oddechowych. Jednak qigong jest postrzegana jako gimnastyka zdrowotna, oparta na tradycyjnej medycynie chińskiej, z licznymi wariacjami postury, podczas gdy tai-chi to tak naprawdę sztuka walki, bardzo ściśle skodyfikowana. Pomieszanie jest zrozumiałe, ponieważ dzisiaj tai-chi jest bardziej postrzegane jako nauka medytacji i oddychania niż sztuka walki.

więcej w Cabines nr 35

Siska Von Saxenburg
publikacje Cabines 35
do góry | powrót