Co wizażysta powinien wiedzieć o podkładach... cz.2

powrót

Makijaż

Dlaczego czasem trudno dopasować make-up? Po kilku minutach od nałożenia na twarz zmienia on swoje zabarwienie, zmarszczki wydają się bardziej widoczne po przypudrowaniu, nadmiar gromadzi się w zagłębieniach i fałdach twarzy, źle dobrany spływa lub się warzy.
muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Co wizażysta powinien wiedzieć o podkładach... cz.2

Aby klientka była zadowolona z make-upu, musimy pamiętać, że wynik naszej pracy zależy od kilku czynników: odpowiedniego koloru fluidu, jakości produktu, konsystencji, trwałości, wydajności, wyboru techniki i narzędzi, umiejętności nakładania (kolejność czynności, radzenie sobie z nowymi problemami) i utrwalania make-upu, a także rodzaju cery. Wizażyście w doborze odpowiedniego odcienia make-upu pomagają różne informacje: naturalny kolor skóry i opalenizny, przeznaczenie makijażu, kontrast między włosami a cerą, tęczówką a białkówką, czerwienią wargową zewnętrzną i wewnętrzną itd.

Problemy z doborem make-upu

Mimo że rynek proponuje dzisiaj bogatą gamę kolorów makijażu, użytkowniczki borykają się na co dzień z różnymi trudnościami. Pewne odcienie są za jasne, inne za ciemne, to znów za żółte bądź za różowe. Wówczas najlepiej dobrać dwa kolory podkładów tego samego gatunku, tej samej firmy, które po zmieszaniu dadzą nam upragniony idealny kolor. Przy doborze właściwego podkładu należy pamiętać o indywidualnych problemach: plamach na twarzy, przebarwieniach, popękanych naczynkach krwionośnych, sińcach pod oczami czy też bliznach, które wymagają odpowiedniej korekcji i często użycia leczniczych kosmetyków.

Jak dobrać najlepszy podkład?

Zdarza się, że polegamy na opinii koleżanki polecającej nam produkt, którego używa sama i jest z niego zadowolona. Proszę jednak pamiętać, że koleżanka zapewne ma inny rodzaj cery i stosuje inne kosmetyki do pielęgnacji skóry, może pracować w innych warunkach (np. atmosferycznych) itd. Kosmetyk, który innym służy, nas może rozczarować. Najlepiej jest zaufać profesjonalnej wizażystce, a jeśli jej brak – trzeba szukać, sprawdzać i oceniać samodzielnie lub polegać na opinii jedynie tych osób, które darzymy największym zaufaniem.

Jak ocenić wydajność make-upu?

Jeśli do pokrycia całej twarzy wystarczy dawka kosmetyku wielkości ziarnka zielonego groszku, mamy do czynienia z dobrym make-upem.

Problemy z makijażem

Czasami makijaż się warzy, powstają ciemne smugi i plamy Jednym z powodów takiej sytuacji może być błędnie dobrany do rodzaju cery kosmetyk pielęgnacyjny, jak i sam podkład.

Cera tłusta

Jeśli nałożymy tłusty krem na tłustą cerę i połączymy z bardzo kremowym kompaktem, to nawet utrwalanie najlepszym pudrem i specjalnym utrwalaczem nie będzie skuteczne. Podobnie dzieje się, gdy demakijaż wykonamy niedokładnie, czymś bardzo tłustym i nie używając na koniec toniku. Makijaż prędzej czy później spłynie.

Cera sucha

Po nałożeniu gęstego kompaktu na przesuszonej skórze po pewnym czasie pojawia się kaszka i plamy. Okazuje się, że twarz wyglądała idealnie tylko krótko po nałożeniu make-upu. Co to oznacza? Najczęściej jest to skutek zbyt skąpego nawilżenia skóry, ale może być też kilka innych powodów. Bo jak wytłumaczymy przypadek, kiedy używamy kosmetyku i wszystko jest w porządku, a na drugi dzień przeżywamy prawdziwy szok – makijaż się zwarzył po kilku godzinach? Co się stało? Zastanówmy się: Jak fluid był przechowywany? Czy był szczelnie zamknięty? Czy stał na słońcu, gdzie się nagrzewał przez wiele godzin? A może bierzesz jakieś lekarstwa lub twoja dieta pozostawia wiele do życzenia? Czy zmieniłaś krem nawilżający, a może zastosowałaś nowe mleczko do demakijażu? Kolejną przyczyną warzenia się makijażu może być stosowanie kosmetyków różnych marek. Produkty różnych firm, o różnym składzie mogą wchodzić ze sobą w reakcje, które doprowadzają do ścinania się kosmetyków na twarzy. Wystarczy jeden niewłaściwy produkt, by na twarzy powstały ciemne smugi lub plamy. Dlatego przed ważnym spotkaniem lepiej zrezygnować z eksperymentów, używać tylko sprawdzonych kosmetyków, najlepiej należących do tej samej linii. Ma to również znaczenie zdrowotne – nowe kosmetyki o nieznanym działaniu bywają przyczyną alergii. Przed zakupem make-up należy zatem przetestować na skórze przedramienia lub za uchem, pozostawiając go na 24 godziny. Jeśli test przebiegnie bez zastrzeżeń, oznacza to, że make-up jest dobrany dobrze. Przyczyn warzącego się make-upu może być więcej: cukrzyca, przyjmowanie lekarstw, alkohol – ponieważ wszystkie toksyczne związki wpływają na zmianę składu naszego potu i wydostając się na zewnątrz, reagują z kosmetykami. Aby uniknąć takich przykrych niespodzianek, trzeba koniecznie zastosować bazę pod makijaż przed nałożeniem podkładu. A co robić, jeśli po nałożeniu białego fluidu, czyli bazy, coś się dzieje z make- -upem? Powodem może być zbyt duża ilość bazy przy bardzo suchym, łuszczącym się naskórku. Wówczas baza działa niczym enzymatyczny peeling i sucha skóra odpada płatami. Można wtedy zastosować pewien trik.

więcej w Cabines nr 35

Luiza Lenartowicz
publikacje Cabines 35
do góry | powrót