Turystyka a spa

powrót

Spa & wellness

Od pewnego czasu hotele na całym świecie zwracają się w kierunku sektora usług kosmetycznych i spa, żeby urozmaicić ofertę, zaspokoić rosnące potrzeby swoich gości, przyciągnąć nowych i podnieść dochody. Salony i ośrodki zlokalizowane w miejscowościach turystycznych są w doskonałej sytuacji – mogą bardzo skorzystać na dynamicznym rozwoju tej branży. Walory turystyczne i doskonała oferta zabiegowa wzajemnie się wzmacniają i uzupełniają.
Kosmetolog - zabiegi
Turystyka a spa

Niegdyś typowe raczej dla nielicznych hoteli pięciogwiazdkowych ośrodki spa dzisiaj coraz częściej wpisują się w pejzaż hotelarstwa na całym świecie. Coraz większy odsetek hoteli, tych 4- i 3-gwiazdkowych, posiada w ofercie usługi spa albo współpracuje z blisko położonym ośrodkiem, kierując do niego gości zainteresowanych zabiegami pielęgnacyjnymi i wellness. Dowodem na dynamiczny rozwój spa w hotelach jest fakt, że w roku 2011 „Przewodnik Michelin” po raz pierwszy uwzględnił hotelową ofertę spa, podając aż 256 adresów. We Francji w ostatnim roku ponad 16% gości hotelowych korzystało z usług spa. Przez większość czasu takie usługi były wykonywane przez osoby związane z markami kosmetycznymi lub salony znajdujące się w pobliżu hotelu. To ogromna szansa na rozwój dla osób związanych z branżą spa. Czy zdecydują się na współpracę z hotelem położonym w miejscowości wypoczynkowej, czy założą w niej odrębny salon, informując o swojej ofercie w biurach informacji turystycznej – każdy sposób jest dobry.

Wartość promocji

W liczbie ośrodków spa w Europie przodują Niemcy i Francja. 66% europejskiej oferty spa to odrębne salony, jedynie 19% stanowią spa w hotelach, ale liczba ta rośnie nieustannie. Dostępność spa jest obecnie prawdziwym atutem, przyczyniającym się do promowania turystyki i podnoszącym wartość danego miejsca. Z jednej strony można liczyć na międzynarodową promocję, ponieważ ośrodek będzie polecany. Z drugiej strony będzie kojarzony z sektorem turystyki. Należy więc bezwzględnie postawić na widoczność. Niezbędna jest intensywna promocja, informacja dostępna w każdym możliwym miejscu.

Medical spa

Oferta zabiegów wellness i pielęgnacyjnych zależy od zmieniających się potrzeb klientów. Ta rewolucja wymagań pozwala firmom znacznie podnosić swoje dochody. Obliczono bowiem, że jeśli ośrodek zapewnia klientom dobrą ofertę zabiegów kosmetycznych, balneoterapii i masażu, obroty rosną trzykrotnie!

więcej w Cabines nr 52

Frédéric Lefret
publikacje Cabines 52
do góry | powrót