Wszystko o korektorach

powrót

Makijaż

46 cabines polska | B | kwiecień - maj 2009 Stosowanie korektorów, szczególnie w okolicach oczu, jest kolejnym bardzo kontrowersyjnym tematem. Wzbudza on wiele emocji i znów powodów tej sytuacji jest kilka. Różne szkoły różnie nauczają, różne firmy mają różne korektory o różnym działaniu, każdy z nas ma ponadto inny rodzaj skóry i inne potrzeby. Celem korektorów jest zatuszowanie sińców i worków pod oczami, zaczerwienień między rzęsami (bez podkreślania zmarszczek!), wyprysków, które spędzają sen z powiek modelkom, spikerkom, aktorkom, piosenkarkom czy nastolatkom. Jak się nauczyć idealnej aplikacji korektora? Jakie mamy rodzaje korektorów? Kiedy i czym je aplikujemy?
Biotechnologia
Wszystko o korektorach

Zanim odpowiem na powyższe pytania, chcę poruszyć bardzo ważne zagadnienie związane z tłumaczeniami opisów kosmetyków z języków obcych na język polski. Niedbałe tłumaczenia czynią w branży chyba najwięcej zamętu. Absurdalne teorie wyrosłe na tej bazie są powtarzane przez lata na łamach różnych mediów, wprowadzając kolejne pokolenia Polek w błąd. Postaram się w niniejszym artykule przedstawić Państwu profesjonalny punkt widzenia.

Rodzaje korektorów

Aby dobrze zaaplikować korektor, najpierw musimy poznać rodzaje korektorów i ich przeznaczenie. Korektory występują w różnych postaciach: kredki, sztyftu (w pomadzie), stałej (kompakt), kremowej z aplikatorem, płynnej w pędzelku, a nawet w postaci sypkiego pudru. Kolorystyka korektorów także jest różnorodna: biały, kremowy, cielisty (różne odcienie), zielonkawy, fioletowawy, jasnopomarańczowy, niebieskawy, różowawy, żółtawy. Przeznaczenie korektorów: do oczu, na usta, na wypryski, na większe partie twarzy (np. na zaczerwienione popękane naczynka krwionośne).

Przykłady korektorów

Under Eye Cover 1101 (najjaśniejszy)

posiada właściwości tłustego kremu w postaci stałej, przypominającej konsystencją i kolorem masło, dostępny w plastikowym słoiczku. Właściwości: silnie kryjący i pielęgnujący, korektor i krem do oczu w jednym. Zastosowanie: przed nałożeniem fluidu. Można go mieszać z innymi kosmetykami, może też stanowić bazę do mieszania z innymi kolorami.

Concealer 1111-1113 płynny w pędzelku

ma konsystencję płynną, ale pudrową, szybko schnie. Używamy go zawsze na fluid. Jeżeli będziemy stosować go bezpośrednio na skórę, po pierwszej aplikacji zauważymy, że trudno nam dołożyć więcej kosmetyku w to samo miejsce w celu pokrycia przebarwienia. Zniszczymy to, co wcześniej zostało zaaplikowane. Uwaga: po nałożeniu fluidu bardziej rozjaśnia, niż pokrywa przebarwienia. Jeśli zaaplikujesz go na powieki, możesz zrezygnować z pudrowania tych okolic.

Kredka korekcyjna 3162

przeznaczona do repigmentacji, rozjaśniania, odmładzania, wypełnia ciemne bruzdy i linie. To kredka, którą każdy wizażysta powinien posiadać w swoim zestawie. Zastosowanie: przed nałożeniem make- upu i po nałożeniu.

Lip Base 5101 (korektor na usta)

kremowy, z aplikatorem, do stosowania bezpośrednio na usta. Dzięki niemu pomadka będzie mieć dokładnie taki kolor, jaki na niej widzimy. Jeżeli nałożymy pomadkę bezpośrednio na usta, barwa może ulec zniekształceniu.

Coverstick (korektor w sztyfcie)

silnie kryjący, gęsty i bogaty w pigment. Sztyfty są przeznaczone głównie do tuszowania wyprysków – posiadają właściwości bakteriobójcze, wysuszające i ściągające, zawierają alkohol. Należy je zawsze nabierać szpatułką i dopiero rozprowadzać na skórze. Unikamy aplikowania go bezpośrednio na wypryski, żeby nie zainfekować kosmetyku, a w konsekwencji – całej twarzy, szczególnie przy tzw. zimnie. Podobnie postępujemy z pomadkami do ust! Tego rodzaju korektory muszą być idealnie dopasowane do koloru skóry. Można stosować je zarówno przed nałożeniem fluidu, jak i potem, zawsze punktowo.

Red Balancer

to również rodzaj korektora w sztyfcie, ale o zabarwieniu zielonkawym. Korygujemy nim drobne zaczerwienienia, neutralizując ich barwę.

Couperose make-up

zielony korektor przeznaczony do większych partii twarzy. Występuje najczęściej w postaci fluidu kremowego lub płynnego. Zastosowanie: syntetyczną gąbką aplikujemy cieniutką warstwę np. na policzki, następnie nakładamy odpowiednio dobrany fluid i utrwalamy całość pudrem. Istnieją korektory, które wyglądem i konsystencją na pozór są bardzo podobne, ale po kilku minutach okazuje się, że jeden z nich zaaplikowany bezpośrednio pod oczami słabo pokrył sińce i wysuszył skórę, a drugi – z zupełnie innej firmy, w podobnym opakowaniu – jest doskonały. Każda firma posiada swoje tajemnice. Osoba, która poleca dany kosmetyk, powinna się dobrze orientować i właściwie doradzać. Każda marka oferuje coś innego i wskazuje, jak się posługiwać kosmetykami. Niestety, bywa i tak, że pomimo wysyłania pracowników na różne szkolenia, także za granicę, dalej popełniają oni stereotypowe błędy, zakorzenione od lat.

więcej w Cabines nr 33

Luiza Lenartowicz
publikacje Cabines 33
do góry | powrót