Masaż twarzy

powrót

Masaż

Masaż twarzy to cenny zabieg, świetnie pasujący do oferty gabinetu kosmetycznego. Wiele salonów urody stawia głównie na zabiegi twarzy, a masaż twarzy pozwoli urozmaicić ofertę, uatrakcyjnić zabieg i wzmocnić jego działanie.
Biotechnologia
Masaż twarzy

Masaż twarzy, z racji delikatnej budowy tej strefy, cienkiej skóry i narażenia na rozciągnięcie przyspieszające zwiotczenie, należy wykonywać delikatnymi ruchami i zawsze z użyciem kosmetyku zapewniającego dobry poślizg, żeby nie nadwerężać skóry. Mogą to być kosmetyki pielęgnacyjne, np. nawilżające, odżywcze, których składniki pod wpływem ruchów masażu lepiej wnikną w głąb skóry. Można go wykonywać z użyciem drewnianych masażerów, kamieni, miotełek, szklanych pałeczek, ziołowych stempli zanurzanych w ciepłym olejku. Olejki aromatyczne uczynią z zabiegu przyjemne, odprężające doświadczenie.

Masaż twarzy zapewnia jej:

  • poprawę ukrwienia i kolorytu,
  • naturalny peeling mechaniczny,
  • rozluźnienie napiętych mięśni,
  • dotlenienie,
  • odżywienie,
  • ujędrnienie i poprawę elastyczności oraz korektę owalu twarzy,
  • działanie przeciwzmarszczkowe.

Idealnie, jeśli obejmuje również głowę, szyję i dekolt. Poprawa ukrwienia tych rejonów pociąga za sobą poprawę odżywienia, co pozytywnie odbija się na stanie skóry i włosów, a dodatkowo masaż taki wspaniale odpręża, dodaje energii, likwiduje bóle wywołane stresem i migreną.

Przebieg masażu

Najpierw należy usunąć dokładnie makijaż. Na włosy zakłada się opaskę, żeby nie opadały na twarz. Zaczyna się od delikatnych ruchów, które można wzmacniać o tyle, o ile pozwala na to stan skóry klientki (np. pęknięte naczynka), jej wiek oraz dopóki nie jest to dla niej nieprzyjemne. Masażu nie wykonuje się w przypadku stanów zapalnych skóry, dermatoz, silnego trądziku z ropnymi wypryskami, nowotworów, ogólnej infekcji organizmu, gorączki.
W masażu twarzy wykorzystuje się różne techniki.
Masaż klasyczny – jest to, można powiedzieć, podstawowa technika masażu. Ruchy w niej stosowane są w odpowiedniej kolejności i z mniejszą siłą stosowane również w masażu twarzy – głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie i wibracja.
Drenaż limfatyczny – usuwa opuchliznę spowodowaną zatrzymywaniem płynów i złym krążeniem limfy.
Masaż uciskowy wykonuje się w przypadku cery wrażliwej, która nie znosi tarcia i oklepywania, albo w przypadku problemów z cerą (ucisk odpowiednich punktów).
Korzystnie jest dobrać rodzaj masażu oraz jego siłę do rodzaju i stanu cery.
Cera zwiotczała – lekki masaż wzmacniający skórę; ruchy ugniatania, oklepywania i poszczypywania; unikać rozcierania.
Cera wrażliwa – delikatny masaż z lekkim uciskiem, szczypaniem, ugniataniem i opukiwaniem kantem dłoni.
Cera z trądzikiem– bardzo delikatny masaż z ruchami relaksującymi, ugniataniem, wibracjami oraz ruchami pompującymi.
Jeśli skóra jest szorstka i szara, wymaga wyraźnie rewitalizacji – stosuje się stymulację mięśni uciskiem oraz wibracje i szczypanie.
Również poszczególne partie twarzy wymagają nieco odmiennego działania. Na czole należy skupić się na ruchach rozluźniających napięcie. Wokół oczu wykonujemy delikatne okrężne ruchy ugniatania – rodzaj mikrodrenażu. Policzki potrzebują przeważnie ujędrnienia – poszczypywania, oklepywania.

Zakończenie

Masaż twarzy świetnie uzupełnia inne zabiegi tej części ciała, np. maski. Rozgrzana masażem skóra, oczyszczona z warstwy obumarłych komórek, lepiej wchłania składniki kosmetyków. Jest promienna, nabiera ładnego kolorytu i sprawia wrażenie młodszej, na co ma wpływ również odprężenie wywołane masażem. Tego zabiegu po prostu nie może zabraknąć w salonie urody.

Dorota Bury
publikacje Cabines 32
do góry | powrót