Kosmetyki lecznicze

powrót

Wiedza

Masz problem z trądzikiem, atopowym zapaleniem skóry lub wrażliwą, suchą skórą, która reaguje alergią na większość kosmetyków? Poszukujesz delikatnych, hipoalergicznych produktów, które mają właściwości ochronne, przeciwzapalne i kojące? Być może twoje problemy rozwiążą dermokosmetyki.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Kosmetyki lecznicze

Dermokosmetyki (kosmeceutyki) to prawdziwy przełom w kosmetyce pielęgnacyjnej. Dziś po „kosmetyki z apteki” sięga coraz więcej osób, ponieważ wraz ze wzrostem zanieczyszczenia środowiska obserwujemy wzrost występowania chorób alergicznych, również tych dotyczących skóry. Coraz częściej spotykamy się także z problemem skóry nadmiernie wrażliwej, która może reagować alergią na „sklepowe” kosmetyki. Kosmeceutyki to preparaty, które tworzą na skórze powłokę ochronną, nawilżają, natłuszczają, działają przeciwzapalnie i łagodząco. Kosmeceutyki są bezzapachowe i bezbarwne, dlatego mogą być używane nawet przez osoby o szczególnie wrażliwych skórach bez ryzyka wywołania alergii.
Kosmeceutyki to kosmetyki dermatologiczne przeznaczone do pielęgnacji skóry zdrowej, ale również stosowane jako wspomaganie leczenia różnych schorzeń skóry (atopowe zapalenie skóry, trądzik młodzieńczy, trądzik różowaty). Preparaty te umożliwiają przeprowadzenie kuracji leczniczych, ale również odmładzających i upiększających. Są wynikiem ścisłej współpracy dermatologów, chemików i kosmetologów, zawierają składniki o potwierdzonym w wielu badaniach dermatologicznych i laboratoryjnych działaniu łagodzącym, stymulującym i leczniczym. Tworzone są precyzyjnie do konkretnego problemu. Często oparte są na wodach termalnych z odpowiednio spreparowanym podłożem i małą ilością konserwantów. Preparaty tego typu testowane są pod nadzorem medycznym, badane in vitro i in vivo, ale nigdy na zwierzętach – mówi Katarzyna Jasiewicz z Małopolskiego Centrum Medycyny Estetycznej i Laserowej Consensus w Krakowie.
W Polsce kwestia, który produkt jest „dermokosmetykiem”, nadal nie jest prawnie rozwiązana i producenci to wykorzystują. Właśnie dlatego w aptekach możemy znaleźć kosmetyki znanych firm dostępne również w drogeriach. Nazywanie produktu dermokosmetykiem lub kosmeceutykiem jest jedynie częścią ich promocji. Dlatego warto upewnić się u farmaceuty, które marki są godne zaufania. Dermokosmetyki trzeba odpowiednio dobrać do typu cery, kondycji skóry, pory roku, prowadzonego trybu życia oraz istniejących problemów skórnych. Skórę atopową czy alergiczną konserwanty mogą uczulać, dlatego w dermokosmetykach sprzedawanych tylko w aptece przed wprowadzeniem do obrotu wykonywane są dodatkowe badania na pacjentach cierpiących na dane schorzenia. Kosmeceutyki mają większe stężenia składników aktywnych, pomagają w leczeniu wielu schorzeń skóry, również suchej, wrażliwej, odwodnionej, płytko unaczynionej, po radioterapii czy leczeniu sterydami. Wśród dermokosmetyków można znaleźć preparaty przeciwłojotokowe, przeciwłupieżowe, a także uszczelniające naczynia i zmniejszające ich reaktywność oraz substancje wpływające stymulująco na produkcję kolagenu, wykorzystywane jako profilaktyka starzenia się skóry. I to właśnie dermokosmetyki na różne typy starzenia się skóry, np. na zmarszczki mimiczne, posłoneczne czy starzenie genetyczne, budzą duże nadzieje.
Kosmeceutyki mają zapobiegać procesom starzenia się skóry, stymulując endogenne funkcje przemiany materii. Mają potencjał przywracania skórze naturalnej zdolności nawilżania – twierdzi Katarzyna Jasiewicz. Także osoby o skórze wrażliwej na słońce, delikatnej, naczynkowej, suchej, odwodnionej oraz normalnej znajdą w aptece odpowiedni kosmetyk, który złagodzi podrażnienia i wzmocni skórę.
Kosmeceutyki są doskonałymi preparatami przygotowującymi do zabiegów z zakresu medycyny estetycznej i świetnie pielęgnują po wykonanym zabiegu. Skuteczny dermokosmetyk musi być – podobnie jak lek – idealnie dopasowany do problemu i potrzeb skóry – mówi Katarzyna Jasiewicz.

Dermokosmetyki – nie tylko dla chorej skóry

Dermokosmetyki mają jednak przede wszystkim charakter ochronny, prewencyjny, a dopiero potem leczniczy i terapeutyczny. Są często stosowane jako leczenie wspomagające w przypadku różnych problemów skórnych oraz profilaktycznie – do pielęgnacji skóry zdrowej, skóry niemowląt i dzieci czy kobiet w ciąży.

więcej w Cabines nr 32

Ewelina Kudera
publikacje Cabines 32
do góry | powrót