Terapia światłem

powrót

Technika

Już ponad sto lat minęło od czasu, kiedy duński lekarz Niels Fiensen otrzymał Nagrodę Nobla za skonstruowanie pierwszego aparatu do wytwarzania światła podobnego do promieniowania słonecznego. Był to przełom w światłolecznictwie, dzięki któremu wiek XX obfitował w prace badawcze nad konstrukcją różnego typu urządzeń do fototerapii. Początkowo tworzono je z myślą o wykorzystaniu w medycynie, szybko jednak dostrzeżono drogocenny wpływ różnego rodzaju światła na procesy zachodzące w skórze człowieka, co przyczyniło się do gwałtownego rozwoju kosmetyki.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Terapia światłem

Rodzaje światła

W światłolecznictwie wykorzystywane są wszystkie rodzaje światła: promieniowanie podczerwone (infra-rouge), widzialne oraz nadfioletowe (ultrafioletowe). W zależności od zakresu długości fali wnikają one do skóry na różną głębokość, stąd różne jest ich działanie terapeutyczne. Światło podczerwone i nadfioletowe to promieniowanie niewidzialne. Pierwsze emitowane jest przez rozgrzane ciała, a zakres długości fali wykorzystywany do terapii wynosi 770- -15000 nm. Drugie ma długość fali od 100 do 400 nm, choć do celów leczniczych wykorzystuje się fale o długości od 200 do 380 nm. Promieniowanie widzialne, które odpowiedzialne jest za wrażenia świetlne, to światło o długości fali od 400 do 760 nm.

Promieniowanie podczerwone

Urządzenia do terapii światłem podczerwonym to przede wszystkim lampy Sollux i Minina oraz lampa infra-rouge. W przypadku dwóch pierwszych stosuje się odpowiedniego koloru żarówki lub filtry, zazwyczaj niebieskie lub czerwone. Lampa infra-rouge nie świeci, promienie podczerwone emituje natomiast przez rozgrzany metal. W zależności od zastosowanego aparatu oraz żarówek lub filtrów promieniowanie podczerwone stosowane jest między innymi w leczeniu trądziku różowatego i pospolitego, teleangiektazji, blizn, a także przed zabiegiem oczyszczania twarzy i po nim.

Promieniowanie widzialne

Do terapii promieniami widzialnymi z niewielkim udziałem promieniowania podczerwonego służy m.in. lampa Q-light. Długość wykorzystanej w tym urządzeniu fali wynosi 400-780 nm. Spolaryzowane światło tej lampy charakteryzuje się bardzo dużym działaniem biologicznym. Jego kosmetyczne działanie polega przede wszystkim na poprawie elastyczności skóry, stymulacji zaopatrzenia w tlen i pobudzeniu produkcji kolagenu. Lampa ta również, zaopatrzona w kolorowe filtry, może być wykorzystana do koloroterapii. Barwa, którą dostrzega ludzkie oko, związana jest ściśle z długością fali. Każdej barwie odpowiada odpowiednia długość fali. Od 780 do 620 nm występuje światło czerwone, fiolet natomiast od 380 do 450 nm. Między fioletem a czerwienią leżą następujące długości fal: dla światła niebieskiego 450-500 nm, zielonego 500-575 nm, żółtego 575-585 nm, pomarańczowego 585-620 nm. Każda z nich ma inne działanie terapeutyczne. Kolor czerwony odpowiada za pobudzenie metabolizmu komórek skóry, poprawę ukrwienia oraz regenerację skóry zmęczonej. Naświetlając skórę światłem pomarańczowym, wspomożemy produkcję kolagenu oraz poprawimy wygląd skóry dotkniętej cellulitem, żółty ukoi cerę podrażnioną, zieleń nawilży, fiolet zadziała przeciwrodnikowo, a niebieski znormalizuje pracę gruczołów łojowych.

więcej w Cabines nr 31

Anna Błaszczyk-Czyż
publikacje Cabines 31
do góry | powrót