Pielęgnacja szyi i dekoltu

powrót

Dossier

Szyja i dekolt są wyznacznikiem wieku kobiety. Starzeją się szybciej niż twarz, dlatego wymagają szczególnej pielęgnacji. Zwracają uwagę, gdyż często umieszczamy tam ozdoby – naszyjniki, łańcuszki itp., które są dopełnieniem stroju i makijażu. Szczególnie elegancko prezentuje się tzw. łabędzia szyja. Jej długość jest niestety uwarunkowana genetycznie, ale wygląd zależy w dużej mierze od nas. Dekolt zaczyna tracić jędrność znacznie później.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Pielęgnacja szyi i dekoltu

Na zachowanie smukłej szyi i jedwabistego dekoltu wpływ ma wiele czynników. Przede wszystkim prawidłowa postawa – głowa uniesiona, wyprostowane ramiona i ściągnięte łopatki. Szyja ma bardzo delikatną skórę wyposażoną w małą ilość gruczołów łojowych, natomiast dekolt ma nieco bogatszą podściółkę tłuszczową, co często dokucza nastolatkom. Szyja najszybciej, po okolicach oczu, reaguje na alergeny, dlatego do jej pielęgnacji trzeba stosować preparaty jak najbardziej naturalne i mało perfumowane. Gimnastyka, ze względu na dobre umięśnienie szyi i dekoltu, może być dopełnieniem pielęgnacji gabinetowej i domowej. Nie sposób jednak pielęgnacji szyi i dekoltu oddzielić od pielęgnacji twarzy. Zwykle łączymy zabiegi na twarz, szyję i dekolt w jeden. Całościowe potraktowanie tych okolic zapewni pełne odprężenie i optymalny efekt zabiegu.

Pielęgnacja w gabinecie

Demakijaż

Do demakijażu najlepiej użyć mleczka bądź pianki nawilżającej. Skórę szyi i dekoltu możemy tonizować metodą oklepywania, co pobudzi krążenie i dotleni. Niezbędne jest wykonanie peelingu, który przygotuje skórę na przyjęcie preparatów pielęgnacyjnych. W zależności od wieku, rodzaju i grubości skóry dobieramy odpowiedni produkt. Przy młodej i elastycznej skórze może być drobnoziarnisty. Wskazane jest także wykonanie mikrodermabrazji specjalnie do tego przystosowanymi głowicami. Można także zastosować kwasy AHA. Cerę dojrzałą trzeba potraktować łagodniej. Najlepiej używać peelingu enzymatycznego. Jeżeli skóra ma szary koloryt, można skorzystać z preparatów typu gommage. Znakomicie sprawdzają się produkty uaktywniane pod wpływem pary z wapozonu. Można zastosować kwasy, ale przy zbyt dużej wrażliwości trzeba zrezygnować z mikrodermabrazji. Peeling kawitacyjny można wykonywać na każdej cerze. Przy cienkiej skórze skracamy jedynie czas działania.

Właściwy zabieg możemy rozpocząć po wykluczeniu następujących przeciwwskazań:

  • stanu podgorączkowego
  • powiększonych węzłów chłonnych
  • uszkodzonego naskórka
  • chorób tarczycy
  • chorób układu krwionośnego
  • nowotworów.

Masaż

Masaż jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji szyi i dekoltu. Wykonujemy go, pracując głównie na mięśniu mostkowo- obojczykowo-sutkowym, leżącym po obu stronach szyi, oraz mięśniu piersiowym większym, który obejmuje dekolt. Masaż szyi i dekoltu zwykle jest kontynuacją masażu twarzy. W obrębie szyi i dekoltu znajduje się dużo naczyń limfatycznych. Opróżnienie ich spowoduje odtoksycznienie organizmu i lepsze przygotowanie skóry do dalszej części zabiegu. Do wykonania masażu używamy silnie nawilżających preparatów. Zastosowanie olejków eterycznych, z uwagi na bliskie położenie nosa, może sprawić, że klientki łatwiej się odprężą i zabieg stanie się dla nich prawdziwą przyjemnością.

więcej w Cabines nr 29

publikacje Cabines 29
do góry | powrót