Masaż psychosomatyczny

powrót

Masaż

„Zadbaj o ciało, a dusza wypięknieje”. Tej mądrej formuły używali starożytni Rzymianie. Odzwierciedla ona sedno psychosomatyki, czyli poglądu, że istota ludzka jest połączeniem dwóch elementów: umysłu i ciała. Im doskonalsza harmonia między nimi, tym lepiej się czujemy. Jeśli natomiast któremuś z elementów brak równowagi, drugi odbiera nieprawidłowe sygnały i również ulega zachwianiu.
Biotechnologia
Masaż psychosomatyczny

Na poziomie praktycznym zachwianie równowagi psychosomatycznej objawia się tak, że kiedy czujemy się źle psychicznie, ciało również na tym cierpi. Natomiast choroby fizyczne wpływają na nasz obraz samych siebie. Dostrzegamy wtedy wady, których inni wcale w nas nie widzą: „Jestem zbyt gruba, mam okropne zmarszczki, mam paskudną fryzurę...”. Wszystko dlatego, że coś nie gra w głowie. I zamiast poszukać sposobu na powrót do równowagi, stosujemy metody wpędzające nas głębiej w zaburzenie harmonii. Nie analizujemy przyczyn swojego złego samopoczucia, lecz szukamy kompensacji w postaci papierosa, kawy, czekoladek... Czasami te poczynania są jeszcze bardziej destruktywne: opróżnianie zawartości lodówki, zjadanie pudełka czekoladek za jednym razem... Nie jest to rzadkie zjawisko, a nawet całkiem częste. Powstaje błędne koło, ponieważ zaczynamy sobą pogardzać, co jeszcze obniża naszą samoocenę.

Nie zapominajmy jednak, że nasze ciało umożliwia komunikację ze światem zewnętrznym i jego obserwacja wiele mówi o tym, co dzieje się z psychiką. Kiedy jesteśmy pewni siebie, zadowoleni z własnych poczynań, przybieramy wyprostowaną, swobodną postawę, ruchy są eleganckie i harmonijne. W przeciwnym wypadku, kiedy czujemy się źle, ciało jest skurczone, ramiona opadnięto, garbimy się.

więcej w Cabines nr 29

Lucia Rapetti
publikacje Cabines 29
do góry | powrót