Witaminy - źródło zdrowia i urody

powrót

Wiedza

Gładka i nawilżona skóra oraz piękne, zdrowe włosy i paznokcie to tylko niektóre z efektów dobroczynnego działania witamin zawartych w produktach kosmetycznych. Istotne jest także to, że witaminy hamują procesy starzenia i chronią przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Maksymalne wykorzystanie właściwości witamin umożliwił rozwój technologii kosmetyków oraz efektywna współpraca medycyny i dermatologii z kosmetologią. „Witaminy są jednym z najistotniejszych składników kosmetyków – twierdzi dyplomowany mistrz kosmetyki Krystyna Łenczyńska, będąca prekursorem naturokosmetyki w Polsce – warto jednak wiedzieć, że witaminy zawarte są nie tylko w kosmetykach. Doświadczonym kosmetyczkom witaminy kojarzą się z całym bogactwem szlachetnych, naturalnych olei – także spożywczych”.
muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Witaminy - źródło zdrowia i urody

Zastosowanie witamin w kosmetyce

Witaminy są to związki organiczne o zróżnicowanej budowie, niezbędne do właściwego funkcjonowania organizmu, których zarówno brak, jak i nadmiar wywołuje stany chorobowe. Choć od dawna wiadomo, że są naturalnymi czynnikami odpowiedzialnymi za prawidłowe funkcjonowanie skóry, włosów i paznokci, dopiero stosunkowo niedawno zaczęto je stosować na szeroką skalę w kosmetyce, co związane jest z odkryciem, że możliwe jest wprowadzanie ich do organizmu bezpośrednio przez skórę. „Dobroczynny wpływ witamin na skórę znany jest od dziesiątek lat. Dziś witaminy są powszechnie stosowane w preparatach kosmetycznych” – mówi Krystyna Łenczyńska. Człowiek wykorzystuje witaminy występujące w naturalnych produktach żywnościowych (roślinnych i zwierzęcych) lub w postaci gotowych preparatów farmaceutycznych, tzw. suplementów w tabletkach, proszkach czy płynach. „W kosmetyce najczęściej korzysta się z witamin: A, E, C, D, F oraz z grupy B” – twierdzi Łenczyńska.

Witamina A – eliksir młodości

Witamina A (retinol) i jej pochodne powstaje tylko w organizmach ludzi i zwierząt, rozpuszcza się w tłuszczu, łatwo się utlenia. Natomiast odwrotnie jest w przypadku prowitaminy A (czyli karotenów), którą produkują rośliny i – w mniejszym stopniu – mikroorganizmy. Karoteny dopiero w naszym organizmie zostają przekształcone we właściwą witaminę. Witamina A to antyutleniacz, który zwalcza wolne rodniki, a także poprawia wygląd skóry, włosów, paznokci i zębów. Należy do tzw. witamin młodości, gdyż wpływa na opóźnienie zmian pojawiających się na skutek procesów starzenia, nawilża, wygładza oraz chroni przed promieniami UV. Znajdziemy ją zatem w preparatach dla cery suchej, dojrzałej, zmęczonej i zniszczonej przez słońce. „Witamina A działa przeciwzmarszczkowo, przeznaczona jest głównie do pielęgnacji skóry suchej i zniszczonej przez słońce. Stosowana z witaminą E nazywana jest «bombą młodości» – twierdzi Krystyna Łenczyńska. Witamina ta poprawia koloryt skóry i zmniejsza jej przebarwienia, łagodzi napięcia, stresy, a także ma działanie przeciwtrądzikowe, przeciwłojotokowe i przeciwłupieżowe. Chroni przed zanieczyszczonym powietrzem i innymi niekorzystnymi warunkami środowiska, wpływa korzystnie na patologiczne zmiany skóry (czyraczność czy łuszczyca) oraz paznokci (kruchość, łamliwość paznokci), a nawet ma działanie przeciwnowotworowe. Witamina A rozpuszcza się w tłuszczach i jest magazynowana w naszej wątrobie, jednak w ograniczonej ilości, dlatego można ją przedawkować. W produktach kosmetycznych stosuje się retinol w różnych formach chemicznych (kwas retinowy i jego pochodne, retinol, retinal [aldehyd] oraz palmitynian lub octan retinylu). W kosmetykach zawierających witaminę A najczęściej stosuje się jej palmitynian, który nie podrażnia skóry, choć nie daje takich efektów jak retinol czy kwas retinowy. Witamina A występuje w tranie, wątrobie, dzikiej róży, kozieradce, bzie czarnym, babce zwyczajnej, marchwi, natce pietruszki, pomidorach, kapuście włoskiej, szpinaku, sałacie, nagietku, pokrzywie zwyczajnej, owocu jarzębiny, jajach, serach, maśle i mleku. Kosmetyki z witaminą A nie powinny być przechowywane w temperaturze większej niż 35C.

więcej w Cabines nr 29

Ewelina Kudera
publikacje Cabines 29
do góry | powrót