I Polski Elementarz dla Wizażystów cz. 2

powrót

Makijaż

Żyjemy w czasach kultu młodości. Powodem jest rozwój cywilizacji i dążenie człowieka do idealnego, szczęśliwego życia. Ludzie dają się kroić na stołach operacyjnych tylko po to, by sprawiać wrażenie zdrowszych i piękniejszych. Ale czy stają się przez to młodsi? Czy rzeczywiście po operacjach jesteśmy piękniejsi, czy po prostu inni? Każdy, nawet najlepszy wizażysta czy chirurg plastyk pozostawi na twarzy swój ślad. Makijaż łatwo zmyć mleczkiem, skorygowana operacyjnie twarz pozostaje. Można jednak zachować swoją indywidualność proporcji i naturalną harmonię bez cudzych interpretacji. Trzeba tylko nauczyć się makijażu samodzielnie, poznać proste zasady i trochę poćwiczyć. Istnieje dużo powodów, dla których zamiast skalpela wybieram makijaż.
rejuvi cosmetics
I Polski Elementarz dla Wizażystów cz. 2

W niniejszym artykule zaprezentuję kilka najważniejszych trików przydatnych w korekcji kształtów twarzy. Zanim jednak je omówię, przypomnę kilka podstawowych zasad geometrii wykorzystywanych w wizażystyce.

Co to jest makijaż korekcyjny?

To nic innego jak gra światła i cienia z dodatkiem koloru. Każda twarz jest bryłą przestrzenną, geometryczną, którą można porównać do kuli. Jeśli tak na nią spojrzysz, zauważysz elementy, których na co dzień nie dostrzegamy.

Doświadczenie I Naśladujemy naturę

Możemy potraktować twarz jako kulę. Zepnij włosy w koński ogon i płasko ułóż grzywkę, nasmaruj twarz olejem. Musisz mieć przenośne lustro wielkości min. A4. Za lustrem ustaw źródło światła, tak aby było pośrodku lustra i wystawało nad nim, oświetlając równomiernie całą twarz. Usiądź na wprost lustra. Pokręć głową i przyglądaj się, jak pada cień. Zapamiętaj, jaki kolor ma padający na kontury twarzy cień (szarobeżowy) i odbite światło (biała plama). Weź 3 odcienie fluidów: najjaśniejszy, naturalny kolor skóry i najciemniejszy. Postaraj się naśladować naturę.

Doświadczenie II Narysuj swój kształt twarzy

Jeśli masz w domu oprawkę do zdjęć wielkości A4, wyjmij z niej przezroczystą szybkę lub pleksę. Weź ze sobą kredkę do ust i usiądź przed dużym lustrem. Przyłóż szybkę do nosa, a drugą ręką obrysuj kształt twarzy, uwzględniając kontur włosów na czole i zewnętrzne kontury żuchwy. Teraz szybkę z konturem przyłóż do szyby okna (w dzień), na to połóż białą czystą kartkę i odrysuj kształt twarzy. Porównaj kształt swojej twarzy z tymi, które zamieszczamy w artykule.

Makijaż korekcyjny to po prostu powtarzanie natury z zastosowaniem trików opartych na złudzeniu optycznym.

Aby skorygować kształt twarzy, najpierw musisz wiedzieć, jaki jest kształt idealny. A jeżeli wykonujesz makijaż zawodowo, należy najpierw dokładnie ocenić własny kształt twarzy. Potem trzeba zdystansować się do swojego owalu, dzięki czemu poznasz wartość bezwzględną przy porównywaniu.

Wskazówka Luizy Lenartowicz

Jakakolwiek ocena jest możliwa tylko poprzez porównywanie. Jeśli twój owal jest pierwowzorem, masz zadanie ułatwione, ale jeśli jest inaczej, wybierz dwie najbardziej zbliżone formy. Korekcja twarzy ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Sama uważam, że umiar jest najlepszy. Jeżeli zastosujemy właściwe proporcje kontrastu, ilości i konsystencji użytego kosmetyku, to możemy z powodzeniem wykorzystać optyczną korekcję nawet w makijażu dziennym.

więcej w Cabines nr 29

Luiza Lenartowicz
publikacje Cabines 29
do góry | powrót