Lampa Re Gen™

powrót

Technika

Współczesny rynek kosmetyczny proponuje całe bogactwo zabiegów, sprzętu i aparatury poprawiających urodę człowieka. Taka liczba możliwości może przyprawić o zawrót głowy. Normą jest, że wybiera się renomowane marki, sprzęt z atestami, ale z praktycznego punktu widzenia najlepiej wybierać aparaturę, którą można wykorzystać do wielu zabiegów, czyli wielofunkcyjną. Przykładem niech będzie tu supernowoczesna, wykorzystywana w kosmetyce, dermatologii i medycynie, lampa Re Gen®.
Kosmetolog - zabiegi
Lampa Re Gen™

Jak działa lampa Re Gen™?

Jej działanie polega na emisji stałego, niejonizującego promieniowania fal w przedziałach 415 nm (+/– 5 nm) oraz 630 nm (+/– 7 nm). Na podobnej zasadzie funkcjonuje laser diodowy o niskiej częstotliwości. W zabiegach z użyciem lampy Re Gen™ wykorzystuje się terapię LILT (Low Intensity Laser Therapy, czyli terapia laserowa o niskiej intensywności), która już od ponad 30 lat stosowana jest w celu leczenia zmian chorobowych skóry i tkanki podskórnej. W metodzie tej wykorzystuje się światło widzialne – niebieskie o długości fali 415 nm i czerwone (633 nm) oraz niewidzialne – podczerwień (830 nm). Światło widzialne wzmacnia proliferację komórkową poprzez wywoływanie zmian fotochemicznych w mitochondriach oraz pobudzenie syntezy RNA. Czerwone światło jest znane także z tego, że przyspiesza aktywność fagocytarną neutrofili oraz makrofagów (wychwytywanie i wchłanianie drobnych cząstek organicznych) oraz powoduje znaczne przyspieszenie syntezy czynnika wzrostu fibroblastów (FGF), odpowiedzialnego m.in. regenerację uszkodzonej tkanki.

W czasie naświetlania tkanki następuje absorpcja fotonów – „cząstek” światła – które oddziałują na aminokwasy i kwasy nukleinowe, będące składnikami budulcowymi DNA i białek, oraz na tzw. chromofory (np. hemoglobina, melanina, porfiryna), substancje absorbujące daną długość fali świetlnej, pozwalające na celowane oddziaływanie biologiczne. Ta właściwość znajduje zastosowanie np. w terapii trądziku, gdzie wykorzystuje się fotowrażliwość zawierającej porfiryny Propionibacterium acnes.

Stosując terapię LILT, stwierdzono, że w jej trakcie pory skórne otwierają się i zamykają, co powoduje migrację jonów takich jak wapń do środka i na zewnątrz komórek. Jony wapnia zachowują się jak nośniki międzykomórkowe wykorzystywane w przewodzeniu sygnałów.

Sprawdzając wpływ naświetlania miejscowego metodą LILT, zaobserwowano już w latach osiemdziesiątych szereg procesów, które mają działanie:

  • biostymulacyjne
  • przeciwbólowe
  • przeciwwysiękowe
  • przeciwkrwotoczne
  • przeciwzapalne
  • łagodzące nerwobóle
  • przeciwobrzękowe
  • przeciwskurczowe
  • rozszerzające naczynia krwionośne.

Lampa Re Gen posiada 4 diodowe panele emitujące stały strumień światła (czerwone, niebieskie oraz kombinacje obu w zależności od problematyki skóry). Podczas zabiegu lampy umieszcza się w odległości około 20- -40 cm od okolicy zabiegowej. Standardowy zabieg naświetlania trwa około 20 minut.

więcej w Cabines nr 29

Anna Kamińska
publikacje Cabines 29
do góry | powrót