Długie życie i dobry wzrok dzięki karotenoidom

powrót

Medycyna naturalna

Pośród karotenoidów, substancji o silnym działaniu przeciwutleniającym, najbardziej znany jest beta-karoten. Oprócz niego znamy dziś również około sześciuset innych karotenoidów. Najsilniejszymi są luteina i likopen – prawdziwe tarcze przeciwko wolnym rodnikom pochodzącym z zanieczyszczeń powietrza, z dymu tytoniowego, z promieniowania słonecznego... Są też substancjami zapobiegającymi zmęczeniu wzroku, zwłaszcza wywołanemu pracą przed monitorem komputera, czytaniem, prowadzeniem samochodu w nocy, oślepieniem silnym światłem, wiekiem.
muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Długie życie i dobry wzrok dzięki karotenoidom

Luteina

Luteina jest specyficznym karotenoidem, który umożliwia skuteczne zwalczanie pewnych zaburzeń widzenia. Najlepszymi pokarmowymi źródłami luteiny są: zielona fasolka szparagowa, sałata, brokuły, szpinak oraz nagietek ogrodowy. Związek ten jest silnym przeciwutleniaczem, bardzo pożytecznym w zapobieganiu starczemu zwyrodnieniu plamki żółtej. Schorzenie to jest w krajach uprzemysłowionych główną przyczyną ślepoty u osób powyżej 50. roku życia. We Francji około 1,3 miliona osób cierpi z jego powodu. Choroba dotyka centralnego punktu siatkówki, plamki żółtej, dlatego powoli traci się wzrok w centrum pola widzenia. „Cofnięcie” skutków choroby jest niemożliwe, dlatego trzeba być niezwykle czujnym. Pierwsze oznaki są bardzo dyskretne: zwykłe zaburzenia wzroku i poczucie niewystarczającego oświetlenia; na ogół tylko okulista może się zorientować, że sprawa jest poważna. Bardzo ważne jest więc regularne kontrolowanie wzroku u osób powyżej pięćdziesiątego roku życia. W drugim stadium choroby symptomy są bardziej alarmujące: ma się wrażenie, że linie proste falują. Żeby zweryfikować to wrażenie, wystarczy wziąć kartkę papieru w kratkę i przyjrzeć się jej najpierw jednym okiem, potem drugim. Jeśli linie tworzą fale, najwyższy czas spotkać się ze specjalistą.

Przyjaciółka siatkówki

Siatkówka zbudowana jest głównie z lipidów, które są bardzo wrażliwe na utlenianie spowodowane wolnymi rodnikami. Przyczyną tej szczególnej wrażliwości jest przede wszystkim fakt, że jest ona najbardziej wyeksponowaną na światło i promienie słoneczne częścią oka. Plamka żółta, centralna część siatkówki, zbudowana jest w znacznej części z karotenoidów, pośród których luteina zajmuje szczególną pozycję.

Efekty suplementacji

Wyniki wielu niezależnych badań dowodzą, że starcze zwyrodnienie plamki żółtej, najważniejsza obok katarakty przyczyna ślepoty u starszych ludzi, pojawia się znacznie częściej u osób mających niedobory luteiny niż u innych. Dr Curran Celentano z Uniwersytetu w New Hampshire udowodnił, że podawanie znacznych ilości szpinaku i kapusty bądź uzupełnianie za pomocą odpowiednich preparatów poziomu luteiny i zeaksantyny (innego karotenoidu) zwiększa poziom tego pigmentu w plamce żółtej i chroni ją przed zwyrodnieniem.

Dodatkowi sprzymierzeńcy

Żeby zapobiec starzeniu się siatkówki, powinno się połączyć luteinę z innymi przeciwutleniaczami – witaminą C, beta-karotenem, witaminą E, cynkiem i selenem.

Likopen

Likopen, podobnie jak luteina, jest również szczególnym karotenoidem o silnym działaniu przeciwutleniającym. Jest on naturalnym barwnikiem pomidorów, nadającym im charakterystyczną, intensywnie czerwoną barwę. Świeże pomidory dostarczają jednak niewielkich jego ilości. Przetwory z pomidorów, jak ketchup i przecier pomidorowy, bądź pomidory gotowane powoli w oliwie z oliwek są znacznie bogatszym źródłem tej cennej substancji. Likopen obecny jest również w czerwonych owocach – arbuzach, czerwonych grejpfrutach.

Niedobór likopenu

Nawet przy zróżnicowanej i bogatej w świeże owoce oraz warzywa diecie poziom likopenu pozostaje często zbyt niski, zwłaszcza jeśli ktoś nałogowo pali papierosy. Ponieważ jednak likopen jest bardzo silną substancją przeciwdziałającą starzeniu się, warto zadbać o to, by nasz organizm nie cierpiał z powodu jego niedoborów.

więcej w Cabines nr 28

Dr Christine Vallée
publikacje Cabines 28
do góry | powrót